Marslı / The Martian Filmine Önbakış

3361

sonbisey_marsli_13

          Marslı (The Martian); Mars’ta geçen bir bilimkurgu filmi. Basın açıklamasında yapılan konusunu kabaca özetlemek gerekirse; Marslı, astronotlu bir Mars ziyareti görevinde,  Mark Watney (Matt Damon canlandırıyor) isimli bir astronotun, amansız bir fırtınanın akabinde öldüğünün düşünülmesi üzerine terkedilmesi sonrasında, zekasını ve kısıtlı imkanlarını kullanarak hem hayatta kalma sürecini, hem de dünyaya ölmediğinin bilgisini göndermeye çalışma sürecini anlatan bir film. Andy Weir isimli yazarın aynı isimdeki çok satan ve sevilen bilimkurgu kitabından uyarlanmıştır. Kitabi ülkemizden de türkçe basımını satın alarak okuyabilirsiniz.

sonbisey_marsli_08

         Filmin yönetmenliği çok tanınan bir isme, Ridley Scott‘a ait. Kendisinin en az bir filmini kesin izlemiş ve yine en az bir filmini kesin çok seviyorsunuzdur. Tam da bu sebepten dolayı, uzay temalı bir film olması açısından da Marslı çok merak edilmekte. Malum, yönetmenin çektiği filmler içinde; Alien (Yaratık), Blade Runner (Ölüm Takibi), Prometheus gibi başyapıtlar bulunmakta. Marslı’dan sonra da Prometheus’un devam filmini izleyeceğiz.

 

sonbisey_marsli_09

          Ayrıca; Thelma & Louise, Gladiator, Hannibal, Black Hawk Down (Kara Şahin Düştü), Kingdom of Heaven (Cennetin Krallığı), American Gangster, Robin Hood, The Counselor (Danışman), Exodus: Gods and Kings (Exodus: Tanrilar ve Krallar) gibi filmler de yönetmene ait diğer sevilen filmlerden sayılmaktadır.

          Marslı‘nın oyuncu kadrosunda ise Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara, Kristen Wiig, Sebastian Stan, Sean Bean, Chiwetel Ejiofor, Mackenzie Davis, Jeff Daniels, Michael Peña, Donald Glover, Aksel Hennie, Naomi Scott, Sam Spruell, Jonathan Aris gibi isimler yer almakta.

İlginç iki ayrıntı olarak;

#1

sonbisey_marsli_06

          Önümüzdeki sonbaharda izleyeceğimiz Marslı‘dan tam 1 sene önceki sonbaharda izlediğimiz ve hala üzerinde tartışmalar olan, çok ses getirmiş olan (N/olan diye espri yapasım geldi. Malum, Nolan‘lara ait bir projedir) bilimkurgu filmi Interstellar (Yıldızlararası) filminde de Matt Damon ve Jessica Chastain başroldeler idi.

#2

sonbisey_marsli_07

           Bu biraz ince bir ayrıntı ama paylaşmadan geçemedim. Filmin fragmanlarında Jimi Hendrix‘in All along the watchtower isimli güzel parçasının çalmakta olduğunu duyuyoruz. Bu parça 2003-2009 yılları arasında severek izlediğimiz ve zirvedeyken biten muhteşem ötesi bilimkurgu ve uzay draması diyebileceğimiz Battlestar Galactica isimli dizinin baştan sonra harika olan müziklerinin içinde büyük final sahnesinde çalmakta idi. Ayrıca remake’i de 3. sezon finalinde çalmaktaydı. Dizinin müziklerini Bear McCreary isimli muhteşem yetenek üstlenmekteydi ve bu güzelim şarkıdan, kendi sesiyle apayrı bir güzellik yaratabilmişti.

          Filmin senaristliğini de; Buffy the Vampire Slayer (Vampir Avcısı Buffy), Angel, Alias, Lost, Daredevil gibi başarılı dizilerde, Cloverfield (Canavar), World War Z (Dünya Savaşı Z) gibi filmlerde çalışmış olan Drew Goddard yapmakta.

          Şimdi gelin 2 Ekim‘de vizyona girecek olan bu filmin türkçe dublajlı ve altyazılı fragmanları ile, yayınlanmış basın fotoğraflarına, posterlerine bakalım;

# Filmin Türkçe dublajlı fragmanı

# Filmin Türkçe altyazılı fragmanı

# Filmin Türkçe altyazılı 2. fragmanı

 

# Filmin basına dağıtılmış olan fotoğrafları

sonbisey_marsli_05 sonbisey_marsli_04 sonbisey_marsli_03 sonbisey_marsli_02 sonbisey_marsli_01

# Ve filmin resmi posterleri

sonbisey_marsli_11 sonbisey_marsli_12 sonbisey_marsli_10

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir