LYS Biyolojisi İçin Ufak Tüyolar

3367

Sınavlara tüyolar

Ülkemiz sınav sistemi ne yazık ki insanı insanlıktan çıkarıyor. OKS, TEOG, LGS, YGS, LYS derken daha ismini bile duymadığımız kaç sınav sistemini atlattı güzide öğrencilerimiz. Hala da devam etmekte… Her lise öğrencisinin mutlaka bir kez tadacağı YGS’yi atlatalı çok oldu. Kimi sonuçtan memnundu, çoğu ise mutsuz. Derken hiç nefes aldırmadan matematiğin envai çeşit sorularıyla kavga dövüş bi’ çatışma yaşadılar. Yine kimi mutlu kimi mutsuzdu sonuçtan. Geldik yakın zamanda gerçekleşecek olan fen bilimleri sınavına. Daha çok biyolojiye hakim olduğum için sizlere bu konuda az da olsa taktik vermek istiyorum yarışmacı arkadaşlar. Okumanızda fayda var işinize yarayacağını umuyoruz, hepinize şimdiden başarılar.

#1 Genetik konusunu iyi bilin

lys biyoloji taktikleri (7)

Mendel amcamızdan başlayıp sarışın çocuklar yapmak için hangi genlere sahip olmak gerektiğini önce bi’ hatim edin. Daha sonra minik minik nükleik asitlerimizi alın yeni yeni DNA lar oluşturun. Siz de çok keyif alacaksınız tıpkı bir bulmaca gibi. 🙂

#2 Sistemleri atın hafızaya beyniniz bedava

lys biyoloji taktikleri (1)

Kendi vücudunuzu tanımak, tıpkı bir makine gibi işleyiş mekanizmasını öğrenmek her insana keyif verir sanırım. Biz küçükken bir çizgifilmle öğretilmişti insan sistemi. Bu kadar aklımızda yer ettiğine göre demek ki siz de animasyon şeklinde aktif öğrenmeye çalışırsanız çok iyi anlayacaksınız.

#3 Hücresel yapıları gözünüzü kapatıp animasyon şeklinde canlandırın

lys biyoloji taktikleri (1)

Gözünüz kapalı bir hücreyi çizemiyorsanız eksiksiniz demektir. Mitokondri nerde, golgi aygıtı nereye saklanmış onları kaçmadan yakalayın. Eğer yerlerini çok iyi bilirseniz işleyiş mekanizmasını da mantık yürüterek bulabilirsiniz.

#4 Bitkilerin sistemini de tabi ki bilin

lys biyoloji taktikleri (4)

Yaşam kaynağımız olan bu canlılar bize nasıl yaşama olanağı sunuyor bilmiyorsanız bu onlara karşı büyük hakarettir. Hemen şimdi gidin ve sizi hayatta tutan oksijen, nişasta, glikoz nerden geliyor nasıl oluşuyor öğrenin. Bitkileri sevin. 🙂

#5 Sorular Üzerinde Yorum Yapabilin

lys biyoloji taktikleri (5)

Soruyu okuduktan sonra 5 saniye düşünün, bağlantı ayarlarınızı güncelledikten sonra beyninizdeki şimşekler bırakın sizi ele geçirsin. Salıverin yorumu gitsin. Göreceksiniz o şimşekler sizi cevaba götürecek.

#6 Anahtar kelimeyi bulun ve nöronlarınız arasında ufak bi’ keşfe çıkın

lys biyoloji taktikleri (3)

Anahtarı bulduysanız artık tüm kapıları açabilirsiniz. Sakin olun ve doğru kilidi soru metnini okurken bulun hemen anahtarı çevirin ve beyninize gaz verin. O elinizi doğru şıkka götürecektir.

#7 Evrim olmazsa olmazımız tabi

lys biyoloji taktikleri (6)

Nereden geldiğimize dair birçok teori atılmış ortaya. Peki ya bunlardan kaçını biliyorsunuz? Bilmemek değil öğrenmemek ayıp. Şimdi hemen kitabınızı açın Lamark’tan Darwin’e, Carl Linne’den William Harvey’e hepsini bir kez baştan okuyun. Bakalım siz hangi teoriye katılacaksınız?

#8 Resimlerle çalışın

lys biyoloji taktikleri (2)

Önünüzde görseller oldukça her konuyu daha iyi kavrarsınız. Resim, video, hareketli resim gibi araçlar hem ezber yapmadan öğrenmenizi sağlayacak hem de öğrenirken keyif almanızı.

#9 Önce soru kalıbını okuyun daha sonra metni sorudaki anahtar kelimeye odaklanarak okuyun

lys biyoloji taktikleri (8)

Biraz önce de bahsettiğim gibi bu anahtarla açamayacağınız kapı yok. Yalnızca sakin olun ve odaklanın.

#10 Sorulanı hayalinizde canlandırın ve tüme varım yaparak istediğinize ulaşmaya çalışın

lys biyoloji taktikleri (1)

Bir ipucu bulduysanız onun üzerinden cevaba ulaşmanız mümkün, yalnızca odaklanın ve hayal etmeye çalışın. Gerisi gelecektir.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir