Loch Ness Canavarı ile Tanışın!

3032
Loch Ness Canavarı ile Tanışın!

Her ne kadar son demlerini yaşıyor olsak da; malum deniz mevsimi içerisindeyiz. Tatil beldelerimizin serin sularına kendinizi koyuvermeden önce sizi bu sevimli yaratıkla tanıştırmak istedim… Mezozoik dönemden bize selam çakan kahramanımız; sahip olduğu ürkütücü popülaritesine 1934 senesinde bir jinekoloji uzmanı olan Robert Kenneth Wilson tarafından kadraja alınan kareler sayesinde kavuşuyor. Wilson’un çekmiş olduğu fotoğrafların 21 Nisan 1934 tarihli Daily Mail gazetesinde yayımlanmasının ardından tüm dünyanın gündemine oturan bu deniz yaratığı; pek çok belgesel ve kitap için cazibeli bir konu başlığı oluşturduğu kadar, birçok Hollywood filmi için de adeta bir ilham perisi haline geliyor.
nessiee

Bilim dünyasının yanı sıra popüler kültürde de kendisine yadsınamaz bir meraklı kitlesi edinen Loch Ness Canavarı; zaman içerisinde daha sevimli bir adlandırma ile “Nessie” olarak anılmaya başlandı. Fakat Nessie aşırı ilgiden bunalmış olacak ki; uzunca bir süre ortalarda görünmedi. Aradan geçen 26 senelik bir özlemin ardından nihayet 1960’da yine Loch Ness Gölü’nde bir yata çarparak bizleri özlediğine dair kendi çapında bir işaret yolladı. Fakat olayın gerçekleştiği lokasyonda sürdürülen araştırmalar sonucunda Nessie’ye dair herhangi bir ipucuna rastlanılmadı. Besbelli kendisini naza çekiyordu… Zira bu süreç tam tamına 9 sene kadar sürdü. 1969’da Nessie’in evi olduğu düşünülen bir su altı mağarası keşfedildi. 1975 senesinde ise; Nessie adına bilim dünyasında çalkantılara yol açan spekülasyonlar arasında cüretkâr bir açıklama yankılandı; pek çok kesim tarafından varlığı reddedilmekte olan bu yaratık için ilk kez gerçekten var olduğu ve Loch Ness Gölü’nde yaşadığına dair açıklamada bulunuldu.

nessie1

Olayı ülkemiz sınırlarında ele aldığımızda ise çok daha çarpıcı bir manzara ile karşı karşıya kalıyoruz. Meğer Loch Ness Canavarı’na verilen Nessie ismi onun göbek adıymış. Kahramanımızın asıl adı ise; Van Gölü Canavarı… İddiaya göre; 1889 senesinde Van Gölü’nde abdest almakta olan bir kişi kapmış ve göle sürüklemiştir.  Gizemli olmaktan hoşlanan bu esrarengiz canavara ilk isimlendirmeyi bizim yapmış olmamıza rağmen, ülke gündemimizde kendisine yeterli ölçüde ilgi gösterilmemiş olması ise işin ilginç yanı. Bilim kuruluşlarımız bu canavarın varlığına dair gösterilmekte olan kanıtları kabul etmemekte. Kim bilir belki de zavallı Nessie; Türkiye’yi bu yüzden terk etti. Neyse ki; İskoçya’da aradığı ilgi ve sevgiyi buldu. Kendine iyi bak Nessie, üzgünüz sorun sende değil bizdeydi… Sen daha iyilerini hak ediyordun…

nessie2

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir