Liseli Mucitlerden Akıllı Eldiven Projesi

1448

Gaziantep Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden müthiş bir buluş. Liseliler “Akıllı Eldiven Gözünüz Olsun” projesi ile dikkatleri üzerilerine çekti ve TÜBİTAK’ın gerçekleştirdiği bilimsel projeler yarışmasında Güneydoğu Bölgesi’nin birincisi oldu.

akilli-eldiven-45486 Liseli Mucitlerden Akıllı Eldiven Projesi

AKILLI ELDİVEN NE İŞE YARIYOR?

  • Renklere karşı algısı var ve hangi rengin ne olduğunu söylüyor

akilli-eldiven-renkler-568 Liseli Mucitlerden Akıllı Eldiven Projesi

  • Yerdeki çukuru görebiliyor ve uyarabiliyor

akilli-eldiven-cukur-5996 Liseli Mucitlerden Akıllı Eldiven Projesi

  • Görme engelli vatandaşlar için yol tarifinde bulunuyor ve yanlış yola sapıldığında kişiyi uyarıyor

akilli-eldiven-yol-5454 Liseli Mucitlerden Akıllı Eldiven Projesi

  • Navigasyon özelliği sayesinde yer tespitinde bulunabiliyor

akilli-eldiven-navigasyon-654 Liseli Mucitlerden Akıllı Eldiven Projesi

  • Otomatik olarak sesli veya titreşimli olarak modül değişikliğinde olabiliyor. Sesli ortamlarda titreşim, sessiz ortamlarda sesli olarak uyarı.
  • Görme engellilerin kullandığı bastondan daha teknolojik ve daha duyarlı.

akilli-eldiven-9475 Liseli Mucitlerden Akıllı Eldiven Projesi

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü İrfan Koyuncu, öğrencilerinin bu icadından oldukça gurur duyuyor. TUBİTAK’ta kendi okulunun öğrencilerinin birinci olmasının Türkiye ve bilim açısından oldukça değerli bir kazanım olduğunu söyleyen Koyuncu “Öğrencilerimiz ilk bu fikir ile geldiklerinde çok mutlu oldum ve onlara yazılım donanım bakamından gerekli çalışmalarında yardımcı oldum. Şuan da projemiz bu aşamaya geldi, bu aşamadan sonra projemizi geliştirmek daha da ileriye götürmek birinci hedefimizdir” açıklamasında bulundu. Görme engellilerin baston yerine Akıllı Eldiven sayesinde daha kolay bir yaşamı olacağını açıklayan Koyuncu “Öğrencilerimiz TÜBİTAK’ın açmış olduğu bilimsel projeler yarışmasında akıllı eldiven projesi ile bölge birincisi oldu. Gaziantep’ten sonra yapılan 12 bölge yarışmasında, 2-6 Mayıs tarihleri arasında Türkiye geneli finaline öğrencilerimiz katılacaktır. Öğrencilerimizin yaptığı proje iddialı bir projedir. Özellikle görme engellilerin elinden bastonu almak için mücadele veriyoruz. Bilimsel çalışma yapan öğretmenlerimi, öğrencilerimi tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Bundan sonra ki projelerde de biz elimizden gelen her türlü desteği öğrencilerimize vermek suretiyle, daha güzel projeler çıkacağını umut ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here