Kur’an-ı Kerim Hz.Muhammed’den Önce Mi Yazıldı?

2286

Birmingham Üniversitesi Kütüphanesi’nde bulunan Kur’an-ı Kerim; karbon testine tabii tutulunca, Kur’an-ı Kerim’in Hz.Muhammed’den önce yazılma olasılığının gündeme geldiği belirtildi. Üniversite kütüphanesinde bir ay önce önce bulunan Kur’an, Orta Doğu’dan 100 yıl önce gelen bir koleksiyonda ortaya çıktı.quran Kur’an-ı Kerim Hz.Muhammed’den Önce Mi Yazıldı?İngiliz Times gazetesine göre, ayetlerin yazılı olduğu parşömene karbon testi uygulandı. Ve bu testler; parşömenin 568 ve 645 yılları arasında yazıldığına işaret ediyor. Bilindiği gibi Hz. Muhammed 571 yılında doğup, 632 yılında vefat etmişti.10601520-1 Kur’an-ı Kerim Hz.Muhammed’den Önce Mi Yazıldı?

Haberde şöyle deniyor:

“Bu verilere göre bu parşömen en geç tarih olarak, üçüncü Halife Osman’ın emriyle ilk Kuran’ın derlendiği 653 yılından öncesine ait. En erken tarih olarak ise Muhammed’in çocukluk dönemine ait. Hatta Muhammed Peygamber’in doğumundan öncesine.”

“Tarihçi ve “The Shadow of The Sword” (Kılıcın Gölgesi) adlı kitabın yazarı Tom Holland, İslam’ın kökenine ilişkin bilgilerin şüpheli hatta yanlış olduğuna ilişkin bulguların artmakta olduğunu söyledi.”

“Bu özellikle MS 800’den sonra derlenen tarihi kaynaklarda tanımlandığı şekliyle Muhammed Peygamber’in çağdaşlarınınkine benzer bir siyasi düzen ve yaşam tarzı kurmaya çalışan ve takipçileri arasında El Kaide ve IŞİD’in de bulunduğu Selefiler için zor bir durum.”

“Holland, ‘Bu, en hafif ifadesiyle, Kuran’ın nasıl ortaya çıktığını kesin olarak bildiğimiz düşüncesini sarsıyor ve bunun Muhammed ve sahabeleri üzerinde de etkileri olabilir’ diyor.

“Ancak Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi’nden Dr. Keith Small ise, karbon testlerinin her zaman güvenilir olmadığını geçen ay (Birmingham’da bulunan Kuran parçasıyla ilgili olarak) açıklanan tarihlerin mürekkebe değil parşömene ait olduğuna dikkat çekti. Metnin kayanağı da belirsiz ve kaligrafisi sonraki dönemlere ait yazmaların özelliğini taşıyor. Dr. Small bununla birlikte tarihlerin muhtemelen doğru olduğunu ve bunun İslam’ın kökeniyle ilgili soru işaretleri doğurabileceğini söylüyor.”

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here