Kör Olmak İstemek, Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu

1549

Gözlerini Lavabo Açıcı İle Kör Eden Kadının Hikayesi

Şimdi geriye dönüp çocukluk hayallerinizi bir düşünün. Neleri hayal edip, istemiş olabilirsiniz? Jewel Shuping isimli kadının çocukluk hayali kör olmakmış. Nasıl, neden gibi sorularınızı duyar gibiyiz aslında bu bir rahatsızlık. İsmi de vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu. Bu rahatsızlığa sahip olan kişi, kolunun ya da bacağının olmamasını isteyebilir. İçgüdüsel bir istek. Jewel Shuping henüz 13 yaşındayken kör olma isteğiyle yanıp tutuşurken bir yandan da gözlerini kapatıp koridor boyunca yürümeye, odalarda dolaşmaya başlamış. Bunun yanı sıra görme engellilerin okumak için kullandığı Braille alfabesini kendi çabalarıyla öğrenmeye başlamış. 20 yaşına geldiğinde ise tüm alfabeyi öğrenmiş sular seller gibi gözleri kapalı okuyabiliyormuş. Tüm bunları yaşarken kör olma düşüncesi onu hep rahatlatıyormuş, beyninin bir köşesinde, kör olsa ne kadar mutlu olacağına dair hayaller varmış.

I Made Myself Blind Because I Was Meant To Be Disabled: Living With BIID†
Bazen kendini elinde baston, gözünde güneş gözlüğü gözleri kapalı şekilde sokaklarda dolaşır şekilde buluyormuş. Ve halinden gayet memnunmuş. Gözlerinin varlığı git gide rahatsız etmeye başladığında ise kör olabilmek için araştırmalar yapmaya başlamış. İlk teşebbüsü  Güneş ışınlarının gözlere zararından ve görme yetisine sebep olabileceğinden bahseden bir yazı ile olmuş. Gözlerini kırpmadan Güneş’e bakıyormuş. Ama daha sonra görme yetisinde bir bozukluk olmayınca daha ciddi araştırmalara girişmiş. Kanada’da ona yardımcı olabilecek bir doktor bulmuş. Onunla iletişime geçmiş. Doktor’un ismi ve akıbeti şuanda bilinmese de hasta Jewel Shuping kendini, gözlerine lavabo açıcı damlatılmış halde bulmuş. O an ki hisleri ise gözlerinin ve gözlerinden akan lavabo açıcının yanaklarını yakmasıymış. Durumdan haberdar olan doktorlar hastanın gözlerini kurtarmaya çalışsa da başarılı olamamışlar tabi. Jevel Shuping bu olaydan sonra hemen görme yetisini kaybetmemiş ve silüet halinde görüyor olması bile onu hayal kırıklığına uğratmaya yetmiş. Ama 6 ay içerisinde tamamen gözlerini kaybetmiş ve çocukluk hayaline kavuşmuş. Ailesi durumu öğrendikten sonra Jevel Shupin’i evlatlıktan reddetmişler.

kör olmak istemek

Jevel Shupin şuan da bir görme engelli. Ve durumunun bir hastalık olduğunun farkında ve vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğu olan herkesin profesyonel bir uzman desteği almaları gerektiğini savunuyor. Hikayesini cesurca paylaşarak ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olan vücut bütünlüğüne ilişkin kimlik bozukluğuna ilgi çekiyor.

kör oldu

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir