Köpekler Bir İnsanın Güvenilir Olup Olmadığını Gerçekten Anlayabiliyor Mu?

1919

Çevrenizden mutlaka duymuşsunuzdur, köpeklerin yeni tanıdıkları insanların güvenilir olup olmadığını anlayabildikleri söylenir. Bir insanın yüzüne bakarak sinirli veya üzgün olup olmadığını anlayabilen köpekler, bazı durumlarda kıskançlık belirtileri bile gösterebiliyorlar. İnsanlarla iletişimini bu denli geliştirmiş köpeklerin hangi insanın güvenilir olup olmadığını anlayabilmesi düşüncesi bu nedenle o kadar da uçuk gelmiyor. Bilim insanları da bunun ne kadar doğru olduğu üzerine bir araştırma yürütmeye karar vermiş.

kopekler guvenilir olup olmadiginizi anlayabiliyor (1)

Duruma bilimsel bir yanıt verebilmek için bir takım araştırmacının yürüttüğü deneyde köpeklerin insanların bir yeri işaret ettiğini anlayabilmelerinden faydalanılmış. Normalde diğer hayvanlar bir yeri işaret ettiğinizde tepki vermez, ancak köpeklerde bu durum farklı. Deneye dönecek olursak; araştırmacılar ilk etapta köpeklere içinde yemek olan bir kutuyu işaret etmiş. Tüm köpekler hedefe yönelmiş. Buradan hepsinin güvendiği sonucunu çıkarabiliyoruz. İkinci etapta ise bu sefer içi boş olan bir kutuyu işaret etmişler, köpekler tekrar gitmiş. Boş olduğunu gördüklerinde pek memnun olmadıklarını tahmin edebiliriz. Üçüncü turda ise yine boş bir kutu işaret edilmiş ve bu sefer köpeklerin hiçbiri hareket etmemiş. Daha sonra yeni bir araştırmacı köpeklere tekrar bir kutuyu hedef göstermiş ve köpekler tekrar kutuya yönelmiş.

kopekler guvenilir olup olmadiginizi anlayabiliyor (2)

Bu deney sonrası çıkarılan sonuçlar basit. Köpeklerin genel olarak ilk başta araştırmacılara güvendiğini, ancak yanıltıldıktan sonra güvenlerini kaybettikleri görülüyor. Bu da köpeklerin geçmiş deneyimlerine göre karşılarındaki insanın güvenilir olup olmadıklarını anlayabildiklerini gösteriyor. Ancak araştırmacılar köpeklerin karşılarındaki insanın güvenilirliğini bu derece hızlı şekilde belirlemelerinin sürpriz olduğunu söylüyor.

Bunun bir uzantısı da köpeklerin hayatlarında belirsizlikler olduğunda streslenmeleri, korkmaları ve bazen de agresifleşmeleri. Bu nedenle bir insana güvenmeleri onlar için oldukça önemli, aksi takdirde güvenmedikleri bir insan tarafından sürekli şekilde gösterilen önceden belirlenemeyen dengesiz davranışlar huzurlarını kaçırıyor.

kopekler guvenilir olup olmadiginizi anlayabiliyor (3)

Yeni insanlara sürekli güvenmeleri ise köpeklerin dost canlısı olması ve yeni ortamlarda bulunarak yeni kişilerle tanışmayı sevmesinden kaynaklanıyor. Bu tabi ki tüm köpekler için geçerli değil, özellikle tür özelliklerinden dolayı içgüdüsel olarak sahipleri dışındaki insanlara karşı pek hoş yaklaşmayan köpek türlerinde bu tür bir davranış genelde görülmeyebilir.

Yine de söylemek gerekiyor ki, köpekler hiç düşünmeden emirlerimize itaat ediyor değiller. Örneğin bazı ev köpekleri saklanmış bir yiyeceği bulmaya çalışırken bazı durumlarda sizin işaret ettiğiniz yere değil de genelde yemeği buldukları yere gidebiliyorlar. Bu durum da kendi geçmiş deneyimlerini de kullandıklarını göstermekte.

Kaynak: bbc

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir