Koluna 3. Kulağını Yaptıran Sanatçı: Stelarc

1085

158-500x283

Sanatı için koluna 3. bir kulak yaptıran Stelarc görenleri şaşkınlığa uğrattı.
CNN İnternational‘ın haberinde yayımlanan habere göre, 1996 yılından beri bu proje üzerinde çalışan Stelarc, 3. kulağına bir de  Wi-Fi bağlantılı mikrofon yerleştirmeyi planladığını ve dünyanın neresinde olursa olsun insanların onun duyduğu şeyleri de duymalarını sağlamayı amaçladığını söyledi.
516
Kendisini, üçüncü kulağına konuşan bir cyborg olarak tanımlayan insanlar, onun felsefesini zaman zaman anlamakta güçlük çekiyor. ” Kendi bedeni artık kendisine ait olmayan, ağa uzayan, “Makine” ile aramızda bir “Arayüz” haline gelmiş bir Cyborg.”
419
Bedenin yeniden tasarlanması gerektiğini düşünen Stelarc, işe bedenini çengellerle asıp insanların üzerinde sallanarak başladı.
227
Stelarc‘a göre beden hem zombi hem de cyborg. ” İstemsiz, istila edilmiş, ele geçirilmiş bir organizma ve “sanal sinir sistemleri” (VNS), dış iskeletler (Exoskeleton), protez kafalar, kollara monte edilmiş bluetooth takılı üçüncü kulaklar, kas makineleri ve bilgi ağlarına entegrasyonla geliştirilebilir bir arayüz.”
615
Stelarc, vücuda yaralar açıp bu açıklara mekanizmalar yerleştirilmesinde bir sakınca görmüyor. İnsan bedenini daha ergonomik bir hale getirmek ise onun asıl amacı.
İnsan bedeninin çürüme kaçınılmazlığına karşı çıkan Stelarc, bedenlere teknoloji ekleyerek bu sona gitmeyi geciktireceğini / engelleyeceğini düşünüyor.
320

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın