Koalisyon Görüşmeleri Başladı

1059

koalisyon

7 Haziran seçimlerinden sonra en çok konuştuğumuz konu koalisyon. Bugün bu konuda ilk adım atıldı ve AKP heyeti partilerle olan görüşmelerine CHP Genel Merkezi’ni ziyaret ederek başladı. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanından hükümeti kurma görevini aldıktan sonra ilk görüşmeyi böylece gerçekleştirmiş oldu.

Koalisyon görüşmesinde neler konuşuldu?

Ahmet Davutoğlu görüşme esnasında, güçlü bir hükümet kurulması gerekliliğini ifade ettiğini söyledi. Ayrıca iki partinin de karşılıklı anlayış içerisinde görüşmelerin devamlılığı konusunda uzlaştığını belirtti. Davutoğlu’na göre bunlar henüz koalisyon görüşmeleri değil karşılıklı yaklaşımları görme anlamında bir ön çalışma. Diğer partilerle de aynı ölçüde görüşmeler gerçekleştirilecek.

Ahmet Davutoğlu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada: “Kılıçdaroğlu ile ilkesel duruşlar, niyet, irade ve berraklık konusunda mutabık kaldık.” şeklinde konuştu. Görüşme esnasında Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu başbaşa bir görüşme gerçekleştirmedi. Ayrıca görüşmelerde cumhurbaşkanlığı ile ilgili konular konuşulmadı. AKP’nin görevlendirdiği isimlerin yapacağı çalışmalar sonucunda ikinci görüşmelerin ne zaman başlayacağı da netlik kazanmış olacak.

CHP ise yaptığı açıklamada karşılıklı güven duygusunun tesis edilmesi gerekliliği üzerinde durdu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve sözcüsü Haluk Koç iki parti arasındaki irtibatı kendisi ve Ömer Çelik’in sağlayacağını ifade etti.

Bundan sonra ne olacak?

Diğer partilerle de görüşüldükten sonra ikinci görüşmeler için bir zaman ayarlanacak ve büyük ihtimalle ikinci görüşmeler sonunda koalisyon düğümü çözülmüş olacak.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir