Kıyıya Vuran İnsanlık!

2333

Son zamanlarda ölen çocukların sayısı kaça ulaştı? Masum bedenlerin ölümle bu kadar erken buluşması hem ülkenin hem de dünya adaletinin seviyesini gözler önüne seriyor. Vicdanları sızlatan bu görüntüyü şimdi bütün dünya konuşuyor. Ama yapılan hep bu işte, karşıdan durup izlemek, fotoğraf çekmek, yorum yapmak, haberini yapmak. Ya sonra? Ne ilkti ne de son olacak, bu dünya krallar için emir kulu; yoksul çocuklar için zindan olmaya devam edecek…

#1 Türkiye kıyılarında 2 lastik bot battı, 5’i çocuk 12 kişi öldü. Geriye kıyıya vurmuş yaşamlar kaldı…

Suriye uyruklu bu kişiler, Muğla’nın Bodrum ilçesi Akyarlar Mahallesi Aspat mevkisinden Yunanistan’ın Kos Adası’na (İstanköy) yasa dışı yollarla geçmeyle çalışıyordu ve onları taşıyan lastik bot, uluslararası sularda battı.

31122320 Kıyıya Vuran İnsanlık!

 

#2 Göçmenlerin insan tacirleriyle 2500 Euro’ya anlaştığı öğrenildi.

Zainb Ahmet (11), kardeşi Hayder Ahmet Hadi’nin (9) de olduğu 8 kişi boğularak yaşamını yitirdi. Bölgede devriye görevini yürüten sahil güvenlik ekiplerinin fark ettiği 7 göçmen kurtarılırken, 2 kişi de kayboldu. Bu sırada 2 metrelik botla denize açılan Pakistan uyruklu 9 göçmen, ekiplerin uyarıları üzerine geri döndü.

bodrum-suriyeli-çocuk-kiyiya-vurdu Kıyıya Vuran İnsanlık!

 

#3 Kobani’den Ege’ye Ege’den ölüme…

İlk olayın şoku atlatılmadan Bodrum’dan ikinci facianın haberi geldi. Yine Kos’a gitmek üzere Suriye’nin Kobani kentinden gelen 6 kişinin bulunduğu lastik bot battı. Yaşları 3-8 arasında değişen 3’ü çocuk 4 kişi öldü. Ölenlerin cesetleri, saat 06.00’da, Ali Hoca Burnu Plajı’ndan karaya vurdu. Bodrum Devlet Hastanesi morguna gelen göçmenlerin yakınları, olayda ölen 4 kişiden 3’ünün Kobanili Rihan Kurdi (35), çocukları Aylan Kurdi (3) ile Galip Kurdi (5) olduğunu teşhis etti. Yakınları morg önünde sinir krizleri geçirdi. Kurtulan 2 kişiden birinin de faciada eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Abdullah Kurdi olduğu belirlendi.

bodrum-suriyeli-cocuk Kıyıya Vuran İnsanlık!

 

#4 “Kumdan kaleler için savaşırken krallar; savaşlardan kaçan kalesiz çocuklar, ölü balıklar gibi sahile vurdular.”

kiyiya-vuran-çocuk-suriyeli-bodrum Kıyıya Vuran İnsanlık!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here