Kışın Korkulu Rüyası El Çatlakları! Nasıl Mı Oluşuyor?

2176

24Elleri çok sık yıkamak sanılanın aksine sizi mikroplardan ve kötü hava şartlarından korumaz,savunmasız bırakır. Nedeni ise çok ilginç. Derinizin üzerinde vücudunuz tarafından salgılanan mumsu bir tabaka mevcut; sebum. Bu tabaka da neredeyse bizim için hayati öneme sahip. Çünkü cildimizin her daim nemli kalmasını sağlıyor. Cildin nemli olması demek sağlığını koruyabilmesi demektir.

el catlaklari (1)

Derimizin en üst tabakası bir bariyer niteliği taşır ve ölü hücrelerden oluşur. Adeta güvenlik şerididir. Mikropların içeriye girmesini engellemek için sıkı sıkı bağlarla birbirine tutunur bu ölü hücreler. Sebum ise bu tabakanın üzerini kaplayarak nemi orada hapseder. Eğer çok sık ve uzun süre ellerimizi yıkarsak bu sebum cildin üzerinden uzaklaştırılır. Böylece bariyer tabakamızın üstü açık kalır ve nemi yüzeyinde tutamaz. Kışın kötü hava şartlarından, rüzgar ve soğuktan ellerimizin nasıl göründüğünü hatırlayın. Sebum gitmiş, nem uçmuş, bariyer tabaka kendinden geçmiş. 🙂 Ortalıklarda nem görünmeyince mecburen bu hücreler kuruyor ve kurudukça deforme oluyor. Gittikçe birbirinden uzaklaşıyor, kopuyor ve yok oluyorlar. Biz de bunu gözle görülür hale geldiğinde daha net fark ediyoruz. Çatlaklar, ufak yarılmalar hatta daha ileri seviyede küçük kanamalara yol açıyor. Bu kanama olan boşlulardan mikroplar kolayca sizi ele geçiriyor. Okurken bile canınız yandı değil mi? Yani bu demek oluyor ki daha önce sizin de başınıza geldi. Umarım şimdi bunun nedenini anlamışsınızdır. Tüm dikkat etmemiz gereken nemi korumak. Nem yoksa sağlıklı cilt de yok!

nogti-e1427572992138-555x347

Sizi elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalıştık. İlerleyen yazılarımızda da bu baş belası el çatlaklarından nasıl korunabileceğinizden bahsedeceğiz. Bizi okumaya devam edin sağlıklı bir kış geçirin… 🙂

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir