Karl Marx’ın Hayatımıza Anlam Katan 20 Sözü

27812

İçindekiler

Karl Marx Sözleri

Marksizm teorisyeni Karl Marx Sözleri ve Felsefesi

1818 yılı, Almanya doğumlu Karl Marx; 19. Yüzyıl ve sonrasında filozof, ekonomist ve devrimci, denilince akla gelen ilk isimdir. Ekonomi üzerine yaptığı çalışmalar, ekonominin sosyoloji üzerine etkileri, ezilen toplum kesimleri, sömüren ekonomi ve bunun bir aracı olarak kullanılan emekçi kitleler gibi günümüz ekonomisinde bile farklılık yaratmaya devam eden Karl Marx felsefesi, sosyalizm ve komunizm gibi akımlara da teorik akıl olmuştur. Soğuk savaş dönemi ve ikinci dünya savaşının yıkıcı ortamında bir nevi araya giden hakça bölüşme ve servetin adaletle paylaşımı üzerine kurulu sosyalizm ekonomi felsefesi olan Karl Marx felsefesi teorik fikir babalığını yaptığı dünyada kötü bir yönetim örneği gösteren SSCB ile geniş kitlelerde sempati ile karşılanmamaktadır. Hayatı boyunca, en bilinen kitapları; Kapital ve Komünist Manifesto olmak üzere bir çok kitap yazdı.

Gençliğinde bir çok gazetede yazarlık yaptı ancak hükümete olan sert mizacı ve düşünceleri sebebiyle sürekli sınır dışı edildi. Berlin’den Bonn’a, Bonn’dan Paris’e, Paris’ten Brüksel’e, sonrasında tekrar Fransa’ya yerleşti. Son olarak ise Londra’ya gitti ve ölene dek orada yaşadı. Ama hiç bir zaman savunduğu düşüncenin ve özgürlüğün peşini bırakmadı. Sadece buradaki üç beş cümle ile özetlenemeyecek kadar uzun bir hayatı ve herkesin Karl Marx’ın yaşamından ders alacağı bir konu vardır diye düşünüyorum.

Komünizmin kuramsal kurucusu Karl Marx , yaşadığı süre boyunca bu kadar ünlü bir adam değildi. Düşünceleri; dünya işçi hareketlerine ve bir çok öncü isime yön verdi. Marksizm, zamanla akademik ve politik çevrelerde tartışılan en önemli konulardan biri haline geldi ve hala tartışılıyor.

Karl Marx Felsefesi

Karl Marx Sosyoloji felsefesi

Karl Marx felsefesi, Karl Marx kitapları olarak anılan ve en ünlüsü Karl Marx Das Capital pdf olarak bile olsa bulunup okunması gereken kıymetli bir eserdir. Karl Marx eserleri okunmamış dahi olsa bu kitaplardan süzülmüş fikirleri olarak Karl Marx sözleri en iyi fikir verecek ipuçlarıdır.

Peki bu bilge adamın, söylediği sözleri dikkate almamak olur mu?

karl-marx-sonbisey1

Teorik olarak Marksizm ana fikri temalı Karl Marx sözleri ile bir fark yaratmış bile olsa başını çektiği ideolojik akım dünya yüzünde farklı akımların ters etkilerine direnememiş ve yeryüzünden kaybolmaya yüz tutmuştur.
#1 Dünyayı anlamak yetmez, onu değiştirmek gerekir.
#2 Karl Marx’ın son sözleri: “Gidin başımdan, son sözler; hayattayken yeteri kadar konuşmamış insanlar içindir.”
#3 Filozoflar dünyayı yalnızca çeşitli biçimlerde yorumlamışlardır; oysa sorun onu değiştirmektir.
#4 Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz.
#5 Din; bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din halkın afyonudur.
#6 Asacağımız son kapitalist, muhtemelen bize asma halatını satan kişi olacaktır.
#7 Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser.
#8 Toplumlar üstesinden gelemeyecekleri sorunları gündeme getirmezler.
#9 Kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı.
#10 Görünen, gerçek olsaydı bilime gerek kalmazdı.
#11 İnsan doğaya ne kadar yabancılaşırsa o kadar toplumsallaşır, ne kadar toplumsallaşırsa da o kadar kendine yabancılaşır.
#12 Dünyanın kurtuluşu sosyalizmdedir.
#13 Her şeyi sorgulayın.
#14 Yoksulluğu azaltmadan zenginliği arttıran ve suç işleme bakımından,sayılardan daha hızlı artış gösteren bir toplumsal sistemin özünde çürümüş bir şeylerin olması gerekir.
#15 Cimri aklını yitirmiş bir kapitalist; kapitalist ise aklı başında bir cimridir.
#16 İnsanların maddi yaşam koşullarını belirleyen onların bilinçleri değildir, bu maddi koşullar onların bilinçlerini belirler.
#17 Cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşelidir.
#18 Toplumun kalabalıkları ve onlar gibi düşünenler benim kitabımı okumasınlar; hem ben, ona hiç el sürmemelerini alışkanlıklarına uyarak eserimi yanlış anlamalarına yeğ tutarım.
#19 Bir kimsenin özgür olarak gelişmesi, herkesin özgür olarak gelişmesinin şartıdır.
#20 Demokrasiye giden yol, sosyalizmden geçer.

Karl Marx hayatı romanlara ve filmlere konu olmuş ve on binlerce Karl Marx biyografisi hazırlanmış ve en meşhur Karl Marx filmi ise 2017 yılında vizyona girmiş olan Genç Karl Marx filmi olup Karl Marx, yakın arkadaşı Friedrich Engels ve Jenny Marx arasında geçen Brüksel, Paris ve Londra arasında geçen bir hayat kesitini konu almıştır.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir