Karıncalarla İlgili Bir Araştırma: Aslında Bir Kısmı Tembelmiş!

1877

Yıllardır okuduğumuz, bildiğimiz karınca ve ağustos böceği hikayesi beynimizde öyle bir yer etmiş ki bize en çalışkan canlı kimdir diye sorsalar hemen karınca cevabını yapıştırıveririz. Peki her ailede bile çıkan çürük yumurtalar karıncalardan çıkmıyor mu dersiniz? Hiç şöyle köşesine kurulup bugün de çalışmayayım yahu! Diyen bir karınca baba yok mudur, ya da ailenin tembel tenekesi olan zıpçıktı karınca takımı aslında var da biz mi tanımıyoruz?

#1 Karıncaların zamanlarını nasıl geçirdiklerine daha yakından bakabilmek için araştırmacılar beş laboratuar kolonisinin her bir üyesini renkli boya ile işaretlemişler.

Karıncalar, 2 hafta süresince yüksek çözünürlüklü bir kamera ve bilgisayarlar yardımıyla kaydetmişler. Kaydettikleri işçilerden yüzde 71.9’u bu kayıtların en az yarısında boş oturuyormuş. Yüzde 25’i ise hiç çalışırken görülmemiş bile. Sadece küçük bir yüzdesi yüzde 2.6’sı karıncaların sürekli çalışıyormuş. Araştırmacılar araştırmalarını Sosyobiyoloji ve Davranış Ekolojisi dergisinde yayınladılar.

149857-3-4-2727c Karıncalarla İlgili Bir Araştırma: Aslında Bir Kısmı Tembelmiş!

 

#2 Önceki çalışmalar bu işssiz durmanın geçici olabileceğini öneriyordu, ve gün döngüsü ile çeşitli zamanlarda başka başka karıncaların çalıştığı düşünülüyordu.

Ancak bu araştırmanın sonuçlarına göre tembel karıncalar günün hangi saatinde olursa olsun tembeller.

karncav Karıncalarla İlgili Bir Araştırma: Aslında Bir Kısmı Tembelmiş!

 

#3 Bu iş yapmama, birden fazla iş arasında verilmiş bir mola değil ancak karıncaların iş bölümünde önemli bir parça olabilir. Hangi parça olduğu ise henüz netlik kazanamamış.

KARINCA-631x330 Karıncalarla İlgili Bir Araştırma: Aslında Bir Kısmı Tembelmiş!

 

#4 Bir teoriye göre bu çalışmayan karıncalar ya çok genç ya da çok yaşlılar.

Gelecekteki çalışmalarda hangi karıncaların tembel ve çalışkan mod arasında nasıl geçiş yaptığını tespit etmeye çalışacak.

XFlGayOp Karıncalarla İlgili Bir Araştırma: Aslında Bir Kısmı Tembelmiş!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here