Karadeniz Formulası: “Formulaz”

1124

Bu yıl yedincisi düzenlenen Formulaz Yarışları, Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi’nde yapıldı. Genç, yaşlı demeden Türkiye’nin farklı bölgelerinden pek çok insan bu etkinlik için bir araya geldi.

Aslında bu tahta araba yarışının tarihi 1900’lü yıllara kadar uzanıyor. Tunca Beldesi bu şenliği yıllardır yapıyor. Son 7 yıldır da Red Bull sponsorluğunda turizmi canlandıracak şekilde daha büyük bir organizasyon şeklinde gerçekleşiyor.

Geleneklere uygun olsun diye Rize yöresiyle özdeşleşmiş kıl çorap ve kara lastik giyilen yarışmada sıkı güvenlik önlemleri alındı. Bütün yarışmacılara kask, kolluk ve dizlik verildi.

Yarışmada kullanılan tahta arabalar bizzat yarışmacılar tarafından tasarlandı. Parkurun toplam uzunluğu 1.6 km’ydi ve yarışmacılar en fazla 60-70 km hıza ulaştılar. Bazı keskin virajlar ise yarışmacıları oldukça zorladı.

Ayrıca Avrupa Şampiyonası bulunan milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu ve oyuncu/sunucu Ümit Erdim de Formulaz’a katıldı.

Bu farklı ve hoş yarışma renkli görüntülere sahne oldu. Hem yarışmacılar hem seyirciler oldukça eğlenceli saatler geçirdi.

Uşaklar pistte Fırtına Deresi gibi aktı. #Formulaz

A post shared by Red Bull Türkiye 🇹🇷 (@redbulltr) on

Darısı bir dahakinin başına 🙂

DHA

 

Bir Cevap Yazın