Kan Grubunuza Hangi Besinler Uygun ?

1224

Daha sağlıklı bir yaşam için ne yemeliyim sorusunu hayatımız boyunca bir kere de olsa kendimize sormuşuzdur. Peki kan grubumuz bu anlamda bize yol gösterici olabilir mi ? Bunun faydalı olduğuna inanan insanlar var. Dr. Peter D’Adamo o insanlardan birisi.

01511de

D’Adamo, “Eat Right for Your Type: The Individualized Diet Solution for Living Longer, Staying Healthy & Getting Your Ideal Weight” isimli kitabında bu konu hakkında düşüncesini açıklıyor. Bu yazıda D’Adamo’nun kitabının özeti biçiminde kan grubunuza göre size hangi besinlerin uygun olduğu yer alıyor.

4 Temel Kan Grubu

#A Grubu

“Kırsal” olarak bilinen bu insanlar, 20.000 yıl önce tarımın gelişmesiyle bir yaşam biçimini değiştirmiş oldu. A grubu insanları vejetaryen bir beslenme tarzına daha uygundur.

#B Grubu

Bu gruptaki insanlar “göçebe” olarak bilinirler ve mandıra ürünlerine kolaylıkla adapte olma özelliğine sahiptirler. İlk olarak 10.000 yıl önce görülmüşlerdir.

#AB Grubu

“Muamma” olarak bilinirler. En yeni gruplardan biri olduğu için AB grubu insanların beslenmesi A grubu ve B grubu arasında çeşitlilik gösterir. Daha yenidir çünkü sadece 1000 yıl önce ortaya çıkmıştır.

#0 Grubu

En eski kan gruplarından birisidir. Tarihi 30.00 yıl öncesine kadar dayanır. Diğerlerinin aksine protein ağırlık beslenmeleri gerekmektedir.

Kan Grubunuza Göre Önerilen Besinler

#A Grubu

Uygun Besinler: Ekmek ve makarna hariç bütün tahıllar ve sebzeler. Avokado, incir, nektarin, elma ve kabuksuz meyveler. Protein olarak soya ve kuruyemişler.

Uygun Olmayan Besinler: Etin hiç bir türü ve mandıra ürünleri.

#0 Grubu

Uygun Besinler: Deniz ürünleri, kırmızı et, tavuk, hindi ve diğer proteinler. Sebze olarak; ıspanak, lahana, brokoli ve börülce.

Uygun Olmayan Besinler: Mandıra ürünleri, baklagiller, yumurta, tahıllar ve buğday.

#B Grubu

Uygun Besinler: Yeşil sebzeler, meyve, tahıllar, kırmızı et, hindi ve balık.

Uygun Olmayan Besinler: Fıstık, her tür tohum, mercimek, mısır ve kara buğday.

#AB Grubu

Uygun Besinler: Deniz ürünleri, balık, hindi ve tofu. Fasulye, karpuz, incir, elma, muz, baklagiller.

Uygun Olmayan Besinler: Kırmızı et, karabuğday, mısır. Yüksek miktarda alkol ve kafein.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir