Japon Kaligrafisi

1207

 

 

Kaligrafi

sanatı, kısaca güzel yazı tekniği demektir ve artık bizim kültürümüzde unutulmaya yüz tutmuş olsa dahi Japon kültüründe hiçte öyle değil. Japonlar bizde oluşunun aksine bu kültüre çok önem veriyorlar ve sadece hobi olarak görülmesinden de öte ticaret ürünü haline gelmesi yolunda da çalışmalara sahipler. Bir çok ürünün üzerine kaligrafilerini işleyip hem ilgi çekici hale getiriyorlar hem de bu sanatı canlı tutma yolunda maddi ve manevi olarak kazanç sağlamış oluyorlar. Bugün kullanılan bardak ve tabaklardan tutun da , telefonlardaki ekran koruyucularına ve hatta dövmelerde bile Japon kaligrafi ürünlerine rastlamak mümkün.

oita-55282_1920 Japon Kaligrafisi

Japon kaligrafisi

Japonya’da okullarda seçmeli ders olarak gösteriliyor. Bu sanatın öğretilmesine verilen önemi buradan da anlayabiliriz. Önemi ve değeri üzerine öğrencilere bilgi verildikten sonra belli saatlerde özel çalışma sınıflarında aşamalarla eğitim veriliyor. Bu sanat için biraz da el becerisine sahip olunulması illa ki gerekiyor. Sonuçta bir sanat dalı ve buna yatkınlık da önemli.

calligraphy-1176333_640 Japon Kaligrafisi

Japonya da 1 milyonun üzerinde kişi bu sanat dalıyla hobi olarak ilgilenip, kendilerini geliştiriyorlar. Kültürlerine sahip çıkmaları açısından da tebrik edilesi bir durum.

Kaligrafi

sanatıyla ilgilenen yabancılar için de Japonya’da kurslar var. Dilerseniz de internet üzerinde de Japon kaligrafisini öğrenmeniz için videolar mevcut. Yabancılar için bu sanatı öğrenmenin zorluklarından biri olarak alfabenin bilinmemesini gösterebiliriz. Özellikle de alfabelerin yazılış aşamasında ki adımların rastgele yapılması yazmak istenilen şeyin anlamını çok farklı yerlere götürebilir.

kaligrafi Japon Kaligrafisi

Japon kaligrafisi için ihtiyaç duyulan malzemeler ise öyle çok teferruatlı ve bulunması zor şeyler değil. Kaligrafi için üretilmiş bir kağıt. Bu kağıdın özelliği ıslak mürekkebin üzerinde akmasını önlemek ve kaligrafiyi oluşturan harflerin oluşturulduğu şekilde kalmasını sağlayacak mürekkebi sabitleyiciliğidir. Diğer malzeme ise sapı bambudan yapılan özel bir fırça, mürekkep ve kağıdın kaymasını önleyecek ağır demirimsi bir madde. Bu malzemeleri de internet üzerinden edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here