Kahverengi Yağ Dokusu Zayıflamayı Hızlandırıyor

1483

Bilim insanları yıllardır kahverengi yağ dokusu üzerinde çalışmalar yapmaktalar. Bu tür yağ dokusunun kalori yakım sürecini hızlandırıp daha efektif hale getirdiği ve kan şekeri seviyesini de dengede tutmaya yardımcı olduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Bebeklerde daha çok bulunan kahverengi yağ dokusu yaş ilerledikçe giderek azalmakta.

Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar vücudumuzdaki normal beyaz yağ dokularının belli başlı koşullar altında kahverengi yağ dokularına dönüşebildiğini, en azından onlara benzer şekilde etkilere sahip olabileceğini ortaya çıkardı. Öncelikle hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar insanlar üzerinde de incelendi ve önemli sonuçlara ulaşıldı.

kahverengi yag dokusu zayiflamayi hizlandiriyorDaha önceleri soğuk havaların kahverengi yağ dokusunu etkin hale getirdiği tespit edilmişti, ancak yeni araştırmalara göre yüksek stres seviyesi de önemli bir etken. Yoğun ve uzun süreli stres durumunun bu tarz bir etkiye sahip olacağını düşünen bilimadamları yanık kazaları geçirmiş hastalar üzerinde araştırmalarda bulundu ve sonuçları doğruladı. Yanık kazaları geçirmiş hastaların kullanılma nedeni ise bedenin yüzde 30’unu etkileyen yanıkların vücutta uzun süreli stres etkileri yaratıyor olması. Sonuçlara göre beyaz yağ dokusu zaman geçtikçe ilk haline geri dönüyor ve kahverengi yağ gibi davranmayı bırakıyor.

Burada tabi ki önerilen sırf yağ yakabilmek için yanık kazası geçirmek değil. Araştırmada anlaşılması amaçlanan asıl şey beyaz yağ dokusunu kahverengi yağ dokusuna çeviren mekanizmanın işleyişi ve perde arkasında rol alan genler. Bu mekanizma anlaşıldıktan sonra aynı işlemleri görebilecek ilaçlar üretilebilecek ve böylece obezite problemine yoğun stressel durumlara maruz kalmaya göre daha kolay bir çözüm üretilmiş olacak.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir