Kafanızın İçindeki İç Sesinizin Kaynağını Hiç Merak Ettiniz Mi?

3594

İç ses nedir ?

İç ses ve iç görü aynı şey midir?

İç sesimiz günlük hayatımızda bizi pek yalnız bırakmayan, kimi zaman en büyük düşmanımız kimi zamansa en iyi dostumuz olabilen bir olgu. Çeşitli şekillerde ortaya çıkıyor olması da başka bir ilginçlik; bugün yapacağınız işleri söylüyor olabilir, birkaç gün önce yaptığınız bir sohbeti tekrarlıyor olabilir, veya bugün yapacağınız toplantı konuşmasını tasarlıyor olabilir.

ic sesin kaynagi ne

Bu iç sesin nereden geldiğini anlamak bilim dünyası için oldukça önemli. Durham Üniversitesi’nde görevini sürdüren psikolog Peter Mosely konuyla ilgili “İç seslerin kaynağını anlamak ve sağlıklı insanlarda işleyiş sürecini anlamak kötü etkileri olan iç seslerin ve diğer hayali seslerin kontrol altına alınmasında büyük fayda sağlayacak” diyor. Mosely’nin de üyesi olduğu Hearing The Voice adlı bir proje bu konuya yoğunlaşmış durumda, herhangi bir dış ses kaynağı olmadan kafamızın içinde bu ses yanılsamalarının nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyorlar.

İç ses psikolojide nasıl açıklanır ?

ic ses nereden gelir

Geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalar da görece eskilere dayanıyor. 1930’larda Rus psikolog Lev Vygotsky iç sesimizin normal konuşma yeteneğimize bağlı olduğunu iddia etmişti. Elektromiyografi tekniğiyle yapılan araştırmalar da iç sesimiz sırasında gırtlağımızın aktif olduğunu ortaya koymuş durumda.

Bizi iç sesi anlamaya daha yakınlaştıran araştırmaların başlangıcı ise 1990’lara dayanıyor. Beynimizde bulunan ve konuşmadan sorumlu olan Broca alanı üzerinde yapılan çalışmalar bu bölgenin iç ses sırasında da aktif olduğunu göstermiş. Yani iç sesinizle konuşurken tıpkı sesli konuşuyormuşsunuz gibi hem gırtlak, hem de normal konuşmamızdan sorumlu Broca alanı aktif durumda.

ic ses nedir bilgi

Mosely, gaipten sesler duyma olayının aslında bir iç ses formu olduğunu, ancak beyin tarafından vücudun kendisi tarafından oluşturulduğunun anlaşılmaması nedeniyle sanki başka yerlerden geliyormuş gibi sanıldığı fikrinde. Bu fikri destekleyen kanıtlardan biri de Broca alanının bu tür sessel yanılsamalarda da aktif olması.

Finlandiya’da 2012 yapılan bir çalışmada deneklere gaipten duydukları seslerin aynılarını düşünmeleri istenmiş ve bu anlardaki beyin aktivileri ile gaipten sesler duydukları anlardaki beyin aktiviteleri karşılaştırılmış. Araştırma sonuçlarına göre sesler duydukları anlarda beynin özfarkındalık ile ilgili bölümlerinde daha az aktivite gözlemlenmiş. Bu da sesin kendilerine ait olduğunu anlamalarını güçleştirip sanki ses farklı bir yerden geliyormuş gibi düşünmelerine neden olmakta.

ic ses kaynagi

Çalışmaların son hızla sürdüğünü belirten Mosely “Aynı zamanda bu deneyimin tam olarak nasıl bir şey olduğunu da anlamalı, bu konuda sıkıntılar çeken insanlara nasıl yardımcı olabileceğimizi bulmalı ve hangi evrede psikiyatrik tedavi sürecine geçmemiz gerektiğini çözmeliyiz. Ancak tüm bunlardan önce ilk işimiz, genel olarak iç sesin nasıl bir şey olduğunu anlamak ve altında yatan nörolojik nedenleri bulmalıyız” diyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir