Kaçsam Bırakıp Dedirtecek Dünyanın En Mutlu 10 Ülkesi

2487
en-mutlu-ulkeler-500x280

Ülkemizin refah seviyesinin düşük olduğu yadsınamaz bir gerçek. İnsanlarımızın yüzünün sürekli olarak asık olduğu birden fazla şehir saymak bile mümkün. Bunun birçok sebebi var elbette; fakat bazı ülkeler var ki vatandaşına verdiği değerle olağanüstü bir yaşam kalitesi oluşturmayı başarmış. Üstelik bu ülkelerden bazılarının enerji üretmek için ham maddesi bile bulunmuyor.

# 1 Avustralya

En-Mutlu-Ulkeler-12-500x263

Avustralya kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren ikinci ülke. Aynı zamanda ülkede eğitime çok büyük önem veriliyor. Araştırma ve geliştirmelere devlet yıllık 2 milyar dolar yardım sağlıyor.

# 2 Yeni Zelanda

En-Mutlu-Ulkeler-3-500x333

Yeni Zelanda doğal alanlarının temizliğine önem veren bir ülke. Ayrıca bu ülkede yolsuzluk, rüşvet gibi olaylar neredeyse görülmüyor. Yeni Zelanda nüfusunun %40’ı herhangi bir inanca sahip değil ve ülkede cinsiyet farkı gözetmeksizin evliliklere yasal hak tanınıyor.Son söz olarak Yüzüklerin Efendisi filmini çekildiği ülke diyelim.

# 3 İsveç

En-Mutlu-Ulkeler-9-500x374

200 yıldır hiçbir savaşa dahil olmamış İsveç aynı zamanda Avrupa’nın en az sigara içilen ülkesi. Bu ülkede bebek arabalarının bile önünde plaka bulunuyor ve ülkede gerçekleşen trafik kazalarının büyük bir bölümünü geyikler sebep oluyor.

 

# 4 Hollanda

En-Mutlu-Ulkeler-10-500x260

Hollanda’da bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Hatta Hollanda’da yaşayan insan sayısından fazla bisiklet var bu ülkede.

# 5 Finlandiya

En-Mutlu-Ulkeler-2-500x324

Finlandiya’nın eğitim sisteminin oldukça iyi olduğu bilinen bir gerçek. Dillerine ve kültürlerine oldukça önem veren Finlandiya halkının neden mutlu olduğu hakkında şu yazı bir fikir verebilir size sanırım: http://resim.sonbisey.com/finlandiya-devletinin-dagittigi-bebek-kutulari/

# 6 Kanada

En-Mutlu-Ulkeler-5-500x330

Toronto’da bulunan halk kütüphanesi bizde olsa muhtemelen yerine AVM falan yapardık. Dünyanın en yüksek hayat standardına sahip ülkesi de Kanada.

# 7 Norveç

En-Mutlu-Ulkeler-4-500x333

Suç oranının en düşük olduğu ülkedir. Ülkede yılda bir ya da iki cinayet olayı görülür. Trafik yoğunluğunu hafifletmek için çalışmalar yapan hükümet sayesinde Norveç de trafik kaynaklı kirlilik de oldukça azaldı.

# 8 Danimarka

En-Mutlu-Ulkeler-7-500x334

Madensel ham madde ve kaynaklardan yoksun olan Danimarka’da, insanların doğal kaynakları iyi değerlendirmesi sayesinde yaşam standardı oldukça yükselmiştir. Ülke insanı temizlik ve titizliğe oldukça dikkat eder.

# 9 İzlanda

En-Mutlu-Ulkeler-11-500x333

İzlanda her şeyden öte bir doğal cennet. Ayrıca başkent Reykjavik’in belediye başkanı Jon Gnarr seçimlerde Jedi kılığında oy atabilen bir parti.

# 10 İsviçre

En-Mutlu-Ulkeler-6-500x334

İsviçre oldukça fazla kültürü içinde bulundurduğundan dolayı muhtemelen hoşgörü alanında lider ülkelerden biri. Ana ihracat maddesinin çikolata olması endorfinin sprey etkisi yapmasına neden oluyor olsa gerek.

Kaynak

 

Bir Cevap Yazın