Japon Yapımı Ünlü Oyunlar

1925

Japon Yapımı Ünlü Oyunlar zamanında oldukça popüler olmayı başarmıştır. Özellikle Nintendo manşeili oyunlar tüm Dünyayı kasıp kavuracak güçlere ulaşabilmiştir. Günümüzde bile Pokemon Go oyunu ile Pokemon küllerinden yeniden doğmuştur diyebiliriz.

1889 yılında kurulan Nintendo şirketi aslında başlarda çokta parlak bir şirket değilmiş. Ama bir çok girişim ve çabanın sonucunda ürettikleri oyun kolu ile küçük bir kıvılcım yakalayıp günümüze kadar olan süreçte adından söz ettirip popülerliği yakalamıştır. Nintendo’nun Türkçe anlamı ”şansı cennete bırak”tır.

Japon yapımı ünlü oyunlar, özellikle de Nintendo manşeili olanları ise başta Pokemon, Super Mario, Donkey Kong , Legend Of Zelda, Ice Climbers, Starfox’tur. İçeriklerine küçük bir bakış atarsak ;

Pokemon

Japon Yapımı Ünlü Oyunlar
Japon Yapımı Ünlü Oyunlar, Pokemon

Yapımcısı Satoshi Tajiri’dir. Satoshi Tajiri’nin küçükken en sevdiği hobisi böcek toplamaktı. Oyunun kurgusuna baktığımızda ise çocukluğunun izlerini görmek mümkün.

Pokemon oyununun ilk jenerasyonunda 151 pokemon bulunurken, günümüzde 6 jenerasyon ve 719 Pokemon bulunmaktadır. Çizgi Filmi, kitabı,mangası, anime kartları ve oyuncağı gibi çeşitli versiyonları ile nedenli ilgi çektiğini görebiliriz.

Günümüzde de Pokemon Go ile karşımıza yeniden çıkıp bizi çocukluk günlerimizden tanıdığımız karakterler ile yeniden karşılaşma imkanı sunuyor.

 

Süper Mario

süper mario, Japon yapımı ünlü oyunlar

Gene Nintendo tarafından 1985 yılında piyasaya sürülen bir oyundur. Shigeru Miyamato tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca Süper Mario, Dünya’nın en çok satan oyun serisi olmayı başarmıştır.

Oyundaki hedef Mario’nun Prenses Peach’i kurtarmasıdır. Oyun ilk çıktığı andan itibaren diğer bir çok oyunun yapımı için esin kaynağı olmuştur. Süper Mario oyunu, ilk çıktığı andan itibaren bir çok versiyonuyla da günümüze kadar uzanmayı başarmıştır.

Donkey Kong

Japon Yapımı Ünlü Oyunlar

Donkey Kong oyunu da Nintendo’ya aittir. Shigero Miyamato tarafından geliştirilmiştir. Oyunun karakteri bir gorildir. İri ve kaslı bir görünümü olmasına karşın biraz saf biraz da iyi kalpli olması ile kendine has bir karizmaya sahiptir. Donkey Kong için en önemli şey muzlarıdır. Oyunda bu yüzden muzlarının çalınması ile başlar ve Donkey Kong kendini yepyeni bir maceranın kucağında bulur.

The Legend Of Zelda

the legend of zelda

The Legend of Zelda da Nintendo tarafından geliştirilen, Shigero Miyamato ve Takashi Tezuka tarafından geliştirilen bir oyundur. Oyun temel olarak Link adlı karakterin Prenses Zelda’yı kötü karakter Ganon’dan kurtarmayı konu edinir. İçerisinde diğer oyunlardan farklı olarak bulmaca öğeleri de barındırır.

Pokemon ya da Süper Mario kadar ses getirmese de The Legend of Zelda oyunuda oyunseverler tarafından bilinir.

Ice Climbers

ıce climbers, Nintendo, japon yapımı ünlü oyunlar

Ice Climbers efsane atari oyunlarından biridir. Gene Nintendo manşeili oyundur. Nana ve Popo isimli karakterlerin buzlara tırmanmasını konu edilir. 1. oyuncu Eskimo kıyafeti giyen erkek Popo isimli karakteri kontrol ederken , 2. oyuncu pembe kıyafetli kız olan Nana’yı temsil eder. Yanlarında sadece kahverengi odundan buz kırıcı taşarlar.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir