Japon Köylülerden Pirinç Tarlası Sanatı

2621

Inakadate, Japonya’nın küçük bir köyü. Aslında sıradan bir köymüş eskiden. Geçimlerini tarımla, pirinçle sağlıyorlarmış. Ama bundan 20 yıl önce köy nüfusu ve tarım gelirleri azalmış.

japanese-rice-paddy-art-1[2]

Köydekiler de turist çekebilmek için ilginç bir yol bulmuşlar.

japanese-rice-paddy-art-2[6]

Pirinç tarlalarına fotoğraftakiler gibi çeşitli motifler yapmaya başlamışlar. Bu oldukça karmaşık tasarımları için de bilgisayarlardan yardım alıyorlarmış.

Projeye ilk başladıklarında ellerinin altında olan yerel pirinç çeşitlerinden yararlanmışlar. Bir kaç renkle idare ediyorlarmış. Daha sonra ziyaretçiler arttıkça pirinçlerin genetiğiyle oynayarak farklı renkler ortaya çıkarmaya başlamışlar.

japanese-rice-paddy-art-6[2]

Geçtiğimiz yıl 170.000 ziyaretçisi olan köy için devlet de yardım için kolları sıvamış. Parklar ve konaklayacak yerler yaptırılmış.

japanese-rice-paddy-art-7[2]

Köydekiler çok sıkıntı yaşamışlar ama şu an birbirine bağlı bir topluluk haline geldikleri için çok mutlular.

japanese-rice-paddy-art-8[2]

Pirinç tarlalarını görmeye gelen ziyaretçilerden para alınmıyor. Ama gelenler zaten bağışlarını esirgemiyor. Yani tamamen gönüllülük esasıyla yardımlaşarak oluşturuluyor tarlalar.

japanese-rice-paddy-art-9[2]

Bu tarlaları korumak da yine gönüllülerin görevi.

japanese-rice-paddy-art-10[2]

Şu an diğer köyler de Inakadate’yi örnek alarak kendi çeltik sanatlarını yaratmak isteseler de ilkinin yerini tutmaz tabi ki 🙂

japanese-rice-paddy-art-12[2]

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir