Işid’i Dolandırıp 3300 Dolar İle Ortadan Kayboldular!

2888

İnaniyoruz ki dolandırıcılık dolandırıcılık olalı böylesini görmedi. Çeçenistan’da yaşayan 3 kadın Işid’i dolandırarak kısa bir süre içerisinde 3300 dolar elde edip ortadan kayboldular. Biraz ilginç, bir o kadar da komik olan olayın gelişimi ise şöyle:

Işid bilindiği üzere dünyanın dört bir tarafındaki insanlarla sosyal medya hesapları üzerinden iletişime geçerek bulundukları ülke içerisinde terör ve şiddet eylemlerinde bulunması için teklifler yapıyor ve saflarına katmaya çalışıyor. Bazen ise direkt olarak Suriye’ye çağırıyor. Çeçenistan da bu bakımdan Işid’in hedeflerinden biri konumunda.

isid dolandirildi

Işid’in Çeçenistan’daki bu etkinliğini bilen bu 3 kadın da durumu avantaja çevirmeye çalışıyor. Işid saflarına katılmak istediklerini, hatta bunu Suriye’ye gelerek yapmak istediklerini belirtiyorlar. Sahte fotoğraflar bile yollayarak Işid üyelerini kandırdıktan sonra yolculuk yapabilmek için paraları olmadıklarını söyleyerek yardım istiyorlar. Bu tip konularda masrafları karşılayan Işid üyeleri de tereddüt etmeden para yolluyorlar. 3300 dolar miktarındaki para ellerine geçtikten sonra 3 Çeçen kadın tüm hesaplarını birden kapatıp ortadan kayboluyorlar.

Olayı açığa çıkaran ise Çeçen polisinin sanal suçlarla mücadele birimi. Kızları yakalayıp paraya el koyan polis görevlilerinden Valery Zolotaryov yaptığı açıklamada “Daha önce böyle bir olayla hiç karşılaşmadık, ama bu daha önce hiç olmadığı anlamına gelmiyor. Sadece bu kadar detaylı bir çalışma daha önce yapılmamıştı. Ayrıca kimsenin böyle bir şeye kalkışmamasını umuyoruz, bu oldukça tehlikeli.” dedi.

Bu olayda Işid dolandırılmış olsa da genelde olay böyle işlemiyor. Dolandırıcı kadınlardan biri “Parayı kabul edip Suriye’ye giden bir çok insan var burada. Bir ara ben bile gitmeyi düşünmedim dersem yalan olur. Ancak gidenlerin hiçbirinin sonu pek iyi olmadı.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: rt.com

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir