İnsan Dişine Sahip Balık Görenleri Hayrete Düşürüyor

11858

Pacu balığı; daha çok Güney Amerika Kıtası’nda görülen, özellikle Amazon Havzası’nda yaşayan bir tatlı su balığı. Pacu, etçil piranalarla akraba bir balık olsa da onun beslenme alışkanlıkları biraz daha farklı. Omnivor olarak adlandırılan hepciller grubuna girer çünkü bitki yeme eğilimi vardır. Normalde piranaların diş yapısı sivri, keskin ve korkutucudur. Ama pacunun dişleri sivri değil, insanlarınki gibi düzgün bir yapıdadır.

pacu-fish-1[6]Pacu dişlerini ağırlıklı olarak kuru yemişleri kırmak ve meyveleri ezmek için kullanır. Ama bazen de kendinden küçük balıkları ve nehirdeki omurgasız hayvanları yemek için kullanır. Kuru yemiş ne alaka diyorsanız eğer; Amazon Nehri’nin kenarlarında yetişen ağaçlardan nehrin içine düşüyor.

pacu-fish-6[6]Pacu balıklarının kötü bir alışkanlığı var ki; o da nehre giren balıkçıların testislerine saldırmak. Hatta kayıtlara geçen birkaç habere göre bazılarını hadım etmişler. Piranalar kadar agresif olmasalar da güçlü çene yapıları onları da oldukça tehlikeli yapıyor.

pacu-fish-5[2]

Pacuların dişleri insanların dişlerine çok benzese de, farklı olarak onların damaklarında da diş yapısı var. Böylece ağızlarına aldıkları şeyi bir kaç hamlede küçültüp yutabilirler.

sheepshead-fish-2[6]

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir