İflas Sonrası Yunanistan’da Neler Olacak?

1761

Yunanistan’ın referandum sonuçları açıklandı ve “hayır” sonucunun yüksek oranı herkesi bir hayli şaşırttı. Anladığımız kadarıyla Yunan halkı aynı tarihte olduğu gibi, hala tarih yazmayı seviyor. Görünüşe göre de Tsipras’ın dün yaptığı tarihi açıklama etkili olmuş.

Greece_2296452bPeki, bundan sonra ne olur?

Bir kere Yunanistan iflas eder. İflas etmek öyle dünyanın başına yıkılması falan demek değil. Ülke kepenk kapamıyor. Aynı anonim şirket gibi, “kardeş ben borcumu ödeyemiyorum kusura bakma” diyor Yunanistan, kimse sana hacize gelemiyor çünkü elde avuçta da bir şey yok.

Peki iflas etmenin yaptırımı ne? O zaman her borcu olan iflas etsin.

 

Yaptırımı şu, bir kere kredi derecelendirme kuruluşları sana iflas damgasını basıyor. Bir daha uluslararası arenada kredi toplayamıyorsun. Olur da sana kredi verecek bir enayi ülke ya da kuruluş bulursan da, çok yüksek faizlerle bu krediyi alabiliyorsun. Uluslararası şirketlerin yurtdışında belirli (açıktan veya örtülü) zorluklarla karşılaşıyor. Finansal yeterlilikleri ve likiditeleri çok yüksek olmayan şirketler otomatikman paket oluyor. vs. vs. Prestij kaybından bahsetmiyorum bile.

Greece-Euro-Crisis-300x199Sonuç olarak kendin zorlanıp, kendin üretmek, kendini sanayiye yönlendirmek zorunda kalıyorsun. Bir nevi ekonomik değişim geçirmek zorunda kalıyorsun. Yani uzun vadede ülken için iyi bir şey aslında. Askeri harcamalar, emeklilik maaşları vs. ilk aşamada kesiliyor tabii bunlar da var.

Bu arada normal şartlar altında iflas ettiğinde paranı devalüe ediyorlar fakat Yunanistan’ın para birimi Euro olduğu için o noktada ükeye bir yaptırım yok. ama ülke Drahmiye geri döndüğünde Drahminin alım gücünün düşük olacağını söylemeye de gerek yok.

Kendi para birimlerini basacak makineleri bile yok nasıl yapacak falan diyorlar. O iş kolay, para basacak makineyi satan şirket eşek değilse makineleri verip, para basılınca Euroya çevirtip geri alıyor. Bunlar dert değil yani, her ülke kendini sıfırdan inşaa edebilir. Kurtuluş savaşı sonrası Türkiye’yi düşünün. O zorluklarla bile bir şekilde kurulan bir ekonomik sistem, 2015 yılında Yunanistan’da rahatlıkla kurulur.

Bunun dışında peki Avrupa Birliğine ne olacak?

euroanalysis

Avrupa Birliği’ne en azından orta vadede hiç bir şey olmaz, hatta eurusd bu gece aşağıda açacak olsa da yarına kalmaz toparlamaya başlar. Ortak para birimi projesi ilk günden beri tartışılıyordu zaten, bundan sonra da tartışılmaya devam eder. Onun dışında benim ekonomisini senelerdir izlediğim Avrupa, mutlaka kendine buradan bir ders çıkarır, daha sıkı ekonomik politikaları vs. ile Euro’ya bir şekilde tutunur.

Ne diyelim? Tsipras’a kolay gelsin.

Greece 2015 elections

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir