Hipster Ne Demek ve Nasıl Olunur?

23994

İyi bir hipster nedir, nasıl olunur ?

Kısaca hipster ne demek ?

Hipster” kelimesiyle çok fazla karşılaşır olduk sanki son zamanlarda. Aslında yeni bir akım değil ama sosyal medyanın etkisiyle son bir kaç aydır daha fazla yayılmış durumda.

Peki hipster nedir ? Hipster olunmaz hipster doğulur eğer ruhunuz modası geçgin ve eski şeylerin satıldığı bit pazarları ve küf kokulu eskicilerde huzur buluyorsa fark etmemiş bile olsanız siz bir hipster olabilirsiniz.

Hipster Ne Demek ?

Bu eskiye dönüş ve eski sevicilik, bit pazarı aşkı olarak tanımlanacak akımın tarihi 40’lı yıllara kadar gider. O zamanlar modern jazz dinleyenlerin oluşturduğu ve daha sonraları çiçek çocuk, entellektüel gariplikler ve hippi akımına da örnek teşkil eden hipster akımı bir zaman dünyada hızla yaygınlaşan bir yenilikçi moda tarzı olmuştur. Temelde bir retro akım diyebiliriz, ancak sözlük anlamı yenilikçi olarak çevrilebilen hipster yani yenilikçi, ve açık bir hayat tarzı. İnsanı giyimden davranışlara kadar farklı şekillerde etkileyen bir akım. Eğer siz de bu akıma kapılmak isterseniz yapacağınız şeyler çok basit. İyi bir eski meraklısı, en sevdiğiniz mekanlar bit pazarları ve antikacılar ise sizin ruhunuzda bu akıma bir yönelim ve eğilim zaten vardır. Birazdan sıralayacağımız maddeleri tek tek ele alıp hayatınıza tatbik edecek olursanız zaman içinde sizde hayat felsefenizi bu akıma uygun bir pozisyona kolayca getirebilirsiniz.

 

Haydi hipster olalım !

9 adımda hipster ne demek ve hipsterlik nasıl inkar edilir !

#1 Herkesin sevdiği şeyleri reddetme

hipstermania

Bu hipster olmanın ilk kuralıdır. Herkesin sevdiği, popüler bir şey varsa reddedin. Çünkü siz farklısınız, siz bir geçmiş aşığınız!

#2 Türkçe mi kaldı?

hipsterizm

Türkçe konuşmak çok sıradan arkadaşlar. Eskiye özlem duyan bu eski meraklısı arkadaşlar biraz “cool” olur. Türkçe cümlelerinize mutlaka ingilizce kelimeler sıkıştırın.

#3 Giyim

eski moda foto

Fotoğrafta da gördüğünüz gibi kombinler yaparak farklı olabilirsiniz. Dar pantolon çok önemli. Tek başınıza çıkarmanın imkansız olduğu “skinny” diye tabir edilen pantolonlar giymeniz lazım. Üstüne gömlek giyiyorsanız bütün düğmeler iliklenecek. T-shirt giyiyorsanız da kıllar görünecek. Ayakkabılarda ise toms tarzları uygundur.

hipster nedir

Kadınlara gelecek olursak da; bir kere tulum çok seksi bu akım için. Kısa şortlu tulumlar giyilebilir. Retro diye tabir edilen her kıyafet uygundur. Annenizin hatta ananenizin dolabından ne bulursanız giyin. Ayrıca mini şortlar ve garip şekilli külotlu çoraplar birbirine çok yakışır. Ayağınıza da bir makosen ayakkabı olursa artık siz tam bir retro akımı üyesi oldunuz işte.

#4 Takılar

eskiye özlem

Altını çizerek söylüyorum en önemli aksesuarınız kemik çerçeveli bir gözlük. Cinsiyet ayırt etmeden mutlaka kullanmanız gerek. Erkekler için; kravat, papyon, pipo, değişik şekillerde şapkalar kullanılabilir. Kadınlar için ise fularlar, fiyonklu taçlar ve bandanalar, maddi değeri düşük olan kocaman takılar uygundur.

#5 Ulaşım

 bisiklet

Kendinize bir bisiklet edinin. İnanın bunun sebebi hakkında hiç bir fikrim yok. Ama akım ne diyorsa o sonuçta. Sizin dolmuşla, otobüsle işiniz olmaz. Yol ne kadar uzun olursa olsun pedal çevirmeniz lazım.

#6 Bit pazarları

bit pazarı müdavimleri

Bit pazarları bu akıma gönül verenler için cennet gibi yerlerdir. Eski olan ne varsa alın. Ne olduğu önemli değil, önemli olan vintage olması. Eski bir anahtarlığı bileklik yapabilirsiniz mesela.

#7 Sosyal medya ve teknoloji

cool kıyafetler

Bir retroseverler her ne kadar eski olanı aşıksa da teknolojinin yeri başkadır. Yan yana olsanız bile iletişiminizi sosyal medyadan sağlamanız gerekir. Her konuya çok hakim olmalısınız ki ortamlarda yorum yapabilesiniz.

#8 Saç ve sakal

sakallı retro

Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere dikkat çekici saça ve sakala sahip olmalısınız. Özellikle uzun sakal ve kıvrık bıyık ikilisi çok revaçta. Kadınlar da bıyık figürlü ne varsa kullanabilir.

#9 Son olarak inkar

eskici

Siz bir hipster değilsiniz. Bunların hepsini yapsanız da sonuna kadar inkara devam.

kaynak