Hiç Bir Zaman Hayata Geçirilememiş 5 Uçuk Proje

2302

Mimari harikalar şu an herkesi kendine hayran bırakıyor. Adeta bir altın çağ gibi. Dünyanın her bir yanından ilginç mimari yapıları görüyoruz internette. Şu an teknoloji bu kadar gelişmişken, her anlamda imkanlar daha fazlayken ne kadar hayran olsak da şaşırmıyoruz bu yapılara. Peki geçmişte nasıl oluyordu hiç düşündünüz mü? Mesela Mimar Sinan’ın ülkemizdeki pek çok eserini görmüşsünüzdür. O yıllarda nasıl tasarlayıp nasıl inşa ediyorlardı?

Bir de hep projede kalanlar var, hayata geçirilememiş olanlar. Hepsi birbirinden ilginç sadece projede kalan fikirler için buyurun:

#1 Londra – Yeşil Kuş

green_bird

Bu proje 1990 yılında çöpe atılmış ve böylece Londralılar yüz kızartıcı bir hatadan kurtulmuş. Future Systems adlı mimarlık firması, 83 katlı ve 442 metre yüksekliğindeki bu bina projesini Londra’da hayata geçirmeyi teklif etmiş. Ama malumunuz şekli yüzünden çok alay konusu olacağı için vazgeçilmiş.

#2 New York – Atraccion Otel

hotel_attraction

Edward Carlton, bir otel yöneticisi ve Antoni Gaudi’nin mimari yapılarının çok büyük hayranı. Carlton 1908 yılında Manhattan’da zenginler için oldukça lüks bir otel yapmak istemiş. Ardından İspanya’ya giderek Gaudi’yle tanışmış ve ondan otelini tasarlamasını istemiş. Ama Gaudi 1 yıl sonra projeyi bırakmış. Eğer bırakmasaydı New York’un ortasında böyle bir otel olacaktı. Uzunluğu ise Eyfel Kulesi kadar olacaktı siz düşünün gerisini…

#3 Los Angeles – LAX’ın Dev Kubbesi

lax_dome

LAX adıyla bilinen mimarın oldukça çılgın fikirleri var. İnternetten “Theme Building” isimli binayı aratırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu proje de bir havalimanı projesi. Projeye göre havalimanını kocaman bir cam ev içine koymayı ve palmiyelerin binanın çatısına kadar uzamasını düşünmüşler. Tabi ki çılgınca bulunarak onaylanmamış.

#4 Britanya – Motopia

motopia

1960 ve 1970 yıllarında Britanya’da Pilkington şirketi büyük cam levhalar üretmenin yöntemini bulmuşlar ve bütün ülke bununla çalkalanmış. Şirket camın inşaat malzemesi olarak kullanılması için projeler geliştirerek ülkeyi teşvik ediyormuş. Projelerden birisi çok konuşulmuş hatta ödül bile almış. Adı Motopia olan projeye göre, büyük cam levhalardan binalar yapılacak ve arabalar bu binaların üzerindeki yollardan gidecekti. Böylece toprağın üstünde daha çok yeşillik ve tarım alanı olacaktı. Tabi ki böylesi bir plan hiçbir zaman hayata geçirilemedi.

#5 New York – Manhattan Kubbesi

manhattan_dome

Herkes ister korunaklı bir alanda yaşamayı. 1960 yılında bu fikirden yola çıkarak bir proje yapılmış. İki mimar Manhattan’da 3.3 km genişlikte bir alanı dağılmaz bir cam içerisine almak istemişler. Şu an bu fikir çok uçuk gelebilir bize ama o yıllarda oldukça rağbet görmüş. Tabi ki bu proje de sadece proje olarak kaldı.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir