Her Toplu Taşımada Karşılaşacağınız 10 Tip

6806

Türkiye’de toplu taşıma kullanmadığımız gün bulunmamakta. Hele hele Ankara, İstanbul gibi mega şehirlerde, bazı zamanlar günümüzün yarısı toplu taşımalarda geçmekte. Ne hikmetse, her toplu taşımada hiç değişmeyen tipler mevcut, okuduğunuzda, “aynen aynen” diyeceğiniz 10 toplu taşıma insanı..

 

#1 Şoförün bir yerden tanıdığı, hoşsohbet tip..

Minübüse “ooo Muhittin abi naber ya” diye binerler… 4-5 saniyelik, “abi ne kadar”, “koy onu cebine” muhabbetinden sonra şoför ile koyu bir muhabbete başlarlar, para koyulan puf vari şeyin üstüne oturup, para alışverişinde başrol insanı olurlar.

 

#2 “Daha nereye alacaksın”cı tipler..

Otobüs ne kadar dolu olursa olsun, kendisi binecek ise son ana kadar zorlayan, ama içeride olduğunda, her durakta söylenen, en sonunda canına tak edip, “daha nereye alacaksın”, “hayvan mıyız biz” tarzı cümlelerle, şoföre yüklenen, yanına yandaş bulmak için, konuşurken yanındakilere destek ister bakışlar atan tiptir.

 

#3 Her olaya müdahil toplu taşıma teyzeleri..

Hemen hemen her konuda bilgi ve fikir sahibidirler, olası tartışmalarda hemen bir tarafı seçip, karşı tarafa onunla beraber yüklenir. “Yavrum camı aç” diye emirler savururken, “sen kalkta x otursun” tarzı cümlelerle, insanın özgüvenini kırarlar.

 

#4 “Bi bayan binsin de yer veriyim”ci delikanlılar

Oturduğu koltuğun yanından ne hamileler, ne gaziler geçmesine rağmen kılını kıpırdatmayan, güzel genç bir bayan bindiğinde, “buyrun bayan” cümlesiyle centilmenliğini konuşturan delikanlılarımız..

 

#5 “Fazla akbili olan var mı” ve “Sende başkasına basarsın”cılar

Makinadan tok “akbil boş” sesi geldiğinde, otobüse acıklı gözlerle dönüp, “fazla akbili olan var mı” diye mırıldanan gençlerimiz.. Her zaman ceplerinde 2.30 tl taşımaktadırlar.

Bu gençlerin imdadına yetişen halk kahramanlarının içinde öyle cengaverler vardır ki, para uzatıldığında almazlar, ısrar edildiğinde ise, “sende başkasına basarsın” diye klas bir cevap verirler.

 

#6 Genci kaldırıp oturmak için, zeballah gibi dikilen yaşlılar..

Yaşlılar canımı ciğerimiz..

Gözüne kestirdikleri gençlerin koltuklarının demirlerine tutunup , bir o yana bir bu yana sallanırlar. “cık cık cık” ları eksik olmadığı gibi, operasyonları başarılı olmazsa, çevresindekilere “şimdiki gençler” ile başlayan yakınmalar sunarlar.

 

#7 Yer vermemek için uyuma numarası yapanlar..

Son oturan bükücü yaşlılarımızdan kurtulmak için, sığınacağı tek limana sığınmış olan gençler. Kafalarını dayadıkları cam, veya bir omuz onlar için her şeydir.

 

#8 Kulaklık ile müzik dinlemeyi yanlış anlamış tipler..

Kulaklığın sesini son ses açmış, taşıtın her yerinden duyulan müziği yalnızca kendisi dinliyor sanan tiplerdir bunlar. Birde şarkıya eşlik edenleri vardır ki sormayın..

 

#9 Biyonik şoförler..

Aynı anda direksiyon çevirip, vites değiştirip, sigara tüttürüp, para üstü verip, telefonla konuşabilen şoförlerdir. İnsan gerçekten hayret ediyor..

 

#10 Açılmayan camları açan Rambo tipler..

Otobüste kimselerin açamadığı camları, bir bayanın “şu camı açar mısınız?” cümlesinden sonra açmayı görev bilir, cama kadar gideceği o 3 adımı, aksiyon müzikleri eşliğinde ve ağır çekimde giderler. O an o taşıtta ondan havalısı yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here