HDP Mitinginde Gerçekleşen Patlama

2674

05.06.2015 tarihli gerçekleşen Diyarbakır HDP mitinginde yaşanan patlama sonucu 2 kişi hayatını kaybederken 100’den fazla kişi de maalesef yaralandı. Patlamaya sebep olan şey ise meydanda bulunan trafo. Çeşitli kaynaklar patlamanın sebebini trafonun kendisi olduğunu belirtse de DHA’nın haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, HDP mitinginde meydana gelen patlama ile ilgili “Patlama trafo kaynaklı değil. Trafoya dışarıdan bir müdahale söz konusu” dedi.

Trafo değil kasıtlı bir patlama iddiaları da gündemde

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, iki ayrı noktada 2 patlama olduğunu duyurdu. Elçi, ilk patlamanın küçük olduğunu ve önemsenmediğini ancak, trafonun yanındaki patlamanın yaralanmalara neden olduğunu söyledi. Yerel kaynaklar, ilk patlamaya çöp bidonuna bırakılan bombanın, ikinci patlamaya ise alandaki seyyar arabaya yerleştirilen parça tesirli bombanın neden olduğunu öne sürdü.

Cumhurbaşkanı patlamayla ilgili açıklamada bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstikrar ve güven ortamına gölge düşürmeye yönelik her türlü girişime karşı müteyakkız durumdaki devletimizin ilgili birimleri, Diyarbakır’daki son olaya ilişkin inceleme ve soruşturmayı da hassasiyetle yürütmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP’nin Diyarbakır mitinginde meydana gelen patlama dolayısıyla mesaj yayımladı.

Demirtaş’tan patlamaya sert tepki

HDP İl Binası önünde konuşan Demirtaş, “Her yerde bizi can evimizden vurmaya çalıştılar. Yüz binlerce insan, kadın, çocuk izdiham yaşayıp birbirini ezsin istediler” ifadelerini kullandı. Demirtaş’ın konuşması, sık sık “Katil Erdoğan” sloganlarıyla kesildi.

Patlamayla ilgili görüntüler

hdp patlama (1)

hdp patlama (2)

hdp patlama (3)

hdp patlama (4)

hdp patlama (5)

hdp patlama (6)

hdp patlama (7)

hdp patlama (8)

Patlama anı

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir