Hayatımıza Moda Programları ile Girmiş 8 Efsane Söz

4038

Ülke olarak televizyonda en çok izlediğimiz programların başında geliyor yarışma programları. Yayınlandığı dönemde büyük izlenme oranları ile reytingleri toplayan yarışmalara son dönemlerde moda programları da eklendi ki, kadın- erkek hepimizin ilgisini çekmeyi başardı. Şüphesiz bunda modanın yanında programlardaki polemikler de çok  etkili oldu. Önceleri her bölüm farklı yarışmacılarla ilerleyen programlar sonraları dönemlik yarışmacılarla devam etti ve bu da izleyicinin programı daha çok sahiplenmesini sağladı. Sonrasında da kanalların paylaşamadığı program olmaları iyice dikkatleri topladı. Gerek jüri üyeleriyle yarışmacılar arasındaki, gerekse yarışmacıların kendi aralarındaki giderek uzayan konuşmalarda sürekli tekrarlanan, hafızamıza kazınan öyle sözcükler vardı ki unutmamız mümkün değil.  Peki bakalım bu yarışmaları izlemesek de çok iyi bildiğimiz şeyler nelermiş?

#1 Proporsiyon
EDiJFLEA5utl

‘Bu pantolon beni geniş mi gösterdi?’ ‘Siyah zayıf gösterir.’ cümlelerini yıllardır kuruyorduk biz aslında. Meğer  bunun bir adı varmış, ‘proporsiyon’. Sözcük dağarcığımıza Uğurkan Erez’in üstün çabalarıyla girmiş olan bu kavram; vücut ölçülerinizin birbiri arasındaki oranı anlamına geliyor. Vücut proporsiyonunuza göre giyinerek olduğunuzdan daha farklı görünmek sizin elinizde. Uğurkan Hoca diyor ki; ‘ giydiğin kıyafet boyunu kesmiş, boynun yok olmuş, proporsiyon nerde kardeşiiim!’ Şaka bir yana giyimde hayati önem teşkil ediyor proporsiyonunuza uygun giyinmek, bizden söylemesi! Yoksa Rihanna gibi mizah malzemesi olmak an meselesi.

#2 Tek bir star

farkli-tarz-jeans

Ne kadar pahalı kıyafetleriniz olursa olsun onu uygun şekilde kombin edemezsiniz maalesef şıklıktan sınıfta kalırsınız. ‘Bugün Ne Giysem’ yarışması jüri üyesi Hakan Akkaya’nın sıkça üzerinde durduğu noktaydı; kıyafetinizde ‘tek bir star’ olması. Renkleri, desenleri, abartılı parçaların hepsini aynı anda kullanmak hem göz yoruyor hem de sizi şık bir görünümden uzaklaştırıyor. Her gün saatlerce izlediğimiz bu programlar sayesinde de bilmeyen kadınımız kalmadı, şık olmak için kıyafette dikkati tek bir yere çekmek, ‘tek bir parçayı patlatmak’ gerekiyor.

#3 Styling

rawfitting-fundus-fundi-styling-stylist-bekleidung-kleider-mode-verleih-requisiten-hamburg-20150616_0067

Kombin deyince artık aklımıza ‘styling’ kelimesi geliyor. Kendisinden beklenmeyen şekilde şık giyinmiş yarışmacıyı görünce ‘kesin styling yaptırdı.’ diyen hanım kızlarımız sayesinde ekran başındaki gencinden yaşlısına tüm kadınlar öğrendi ne olduğunu.

#4 Stiletto

Brand-lady-font-b-pumps-b-font-new-font-b-Crocodile-b-font-grain-Ultra-heels

Kelime anlamı bir tür küçük hançer, silah anlamına gelen stiletto, moda dünyasında da kadınların şıklıktaki en büyük silahı olmuş durumda. Topuklu ayakkabıya olan düşkünlüğümüz yıllardır bilinen bir şeydi de moda yarışmalarıyla yüksek topuklu stilettolara ayrı bir düştük. Tabii burada İvana Sert’in katkılarını söylememek olmaz. Her kıyafetin altına stiletto giyilmesine neden olsa da ayakkabı piyasasını epey mutlu ettiği de bir gerçek. Ee ne diyelim, her kadının dolabının olmazsa olmazı yüksek topuklu bir stiletto!

#5 Clutch

$(KGrHqFHJBsFInKS9zKZBSKhqKBHP!--60_59

‘Stiletto’ demişken ‘clutch’tan bahsetmemek olmaz. Neredeyse ayrılmaz ikili oldular ama moda yarışmalarıyla öğrendik ki bu clutchlar bizim bildiğimiz gibi sadece düğünlerde kullanılmazmış. Günlük şıklık için çeşitli modelleri olan bu çantalar, her ne kadar evin tüm çarşı pazar işlerini yapan teyzelerimizi bir elde poşet bir elde clutch biraz zorlasa da metropol kadını clutch taşımaya çoktan alışmış görünüyor. Tabi bu noktada da İvana Sert’in katkılarını hatırlatalım. Yalnız o hep bahsettiği ‘yumuşak deri clutch’ı duyan gören varsa  bize de göstersin.

#6 Konsept
Özlem-Özden-44.-Bölüm-

Bu yarışmaları izlerken çok duyduğumuz bir diğer sözcük ‘konsept’ti. Yarışmacının sunucusunun ‘nereye gidiyorsun?’ sorusuna cevap olarak konsept açıklanır. Gece klubune, plaja, partiye, düğüne vs. Jüri de diğer yarışmacılar da değerlendirmelerinde kıyafetin söylenen konsepte uygunluğu üzerinde fikir bildirirler. . Annelerimizden çok süslendiğimizde duyduğumuz ‘ kızım bu ne hal, düğüne mi gidiyorsun?’un yeni moda kullanımı da diyebiliriz bu konsept olayına. Bu gözler o ekranda az mı konsept kına geceleri, nişanlar, düğünler gördü…

#7 Bizimlesin

ivana-sert-stili-ve-kiyafetleri-sihirli-topuklar-banner-600x400

Yarışmada jüri üyelerinin yarışmacıları beğenip, beğenmediklerini açıklarken kullandıkları sözler de dilimize pelesenk oldu, günlük konuşmalarımızda, şakalarımızda kullanır olduk. Şüphesiz ki uzun yıllar geçse de hatırlayacağımız kullanım ‘bizimlesin/bizimle değilsin’ oldu. Hele ki İvana Sert’in dillere destan Türkçesiyle bir ‘bizimle deyılsın’ deyişi vardı ki isteseniz de unutamazsınız. Bu arada küçük bir hatırlatma İvana Sert ‘Bizimlesin’ adlı bir de kitap çıkarmış, meraklısına..

#8 Kuş uçtu beybi

d8963493

Moda programlarının gelmiş geçmiş en popüler jüri üyesi Nur Yerlitaş’tı. Yıllardır modacılık yapıyor olsa da yarışmalar sayesinde daha çok kitleye ulaştı, Türkiye’nin Nurella’sı oldu. Değişik surat ifadeleri ile capslere konu olan Yerlitaş’ın kendine özgü tarzını hepimiz çok sevdik yalan yok. Programın açılışındaki arabesk şarkılarla efkarlanma görüntüleri aklımıza kazındı. Aklımızda yer eden bir başka şey ise tarzını beğendiği yarışmacılara dekordaki mavi kuşları kaldırıp ‘ kuş uçtu beybi’ demesiydi ki hepimizin içinde adeta kuşlar uçururdu.

#Bonus: Nurella

1312200713

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir