Google’ı Daha Etkili Kullanabilmeniz İçin 6 İpucu

1559

Gün içinde defalarca google’dan arama yapıyor, her ihtiyacımızda google amcaya danışıyoruz. Ancak nasıl ağlamayan bebeğe meme verilmediği gibi doğru arama yapamazsak doğru sonuçlara ulaşamayız. En doğru sonuçlara, tam da ihtiyacımız olan bilgiye erişebilmek için bazı ip uçlarını, daha doğrusu bilgisayar kullanma yetinizi geliştirecek şeyleri size aktaracağız…

#1 Google’da aratacağınız bir ad soyadı tırnak içinde yazarsanız aradaki seçenekleri elemiş olursunuz.

Örneğin Ali Kırlı ismi “Ali Kırlı” şeklinde yazılırsa Ali’leri ve Kırlı’ları elemiş olur, sadece Ali Kırlı’ları aratmış olursunuz.

20091206130421 Google’ı Daha Etkili Kullanabilmeniz İçin 6 İpucu

 

#2 Aradığınız ifadeden “-” (eksi) ile istemediğiniz sonuçları çıkarabilirsiniz.

Örneğin “Ali Kırlı”- Recep İvedik yazarsanız Ali Kırlı’ların içindeki Recep İvedik ifadeli olanları çıkararak size sunar.

images Google’ı Daha Etkili Kullanabilmeniz İçin 6 İpucu

 

#3 Google’ı hesap makinesi olarak da kullanabilir, istediğiniz işlemi direk yazabilirsiniz. Böylece hem sonucu hem hesap makinesini açar.

indir Google’ı Daha Etkili Kullanabilmeniz İçin 6 İpucu

 

#4 Google’ı araya “to” yazarak döviz dönüştürücü olarak kullanabilmek de mümkündür.

Örneğin 20 dolar to tl yazdığınızda 20 Doların kaç Türk lirası olduğunu gösterir. Eğer Google’ınız Türkçe olarak çalışmıyorsa 20 Dollar to try yazarsanız Doların ve Türk lirasının dünya borsasındaki isimlerini(Dollar ve Try) yazmış olursunuz ve öyle sonuç bulabilirsiniz.

eur-to-tl-2 Google’ı Daha Etkili Kullanabilmeniz İçin 6 İpucu

 

#5 Google’da arama yaparken sonuçların tek bir siteden gelmesini istiyorsanız site yazıp istediğiniz siteyi ve aradığınız şeyi yazmalısınız. Örneğin “site: sahibinden.com kiralık evler” gibi.

 

site-specific Google’ı Daha Etkili Kullanabilmeniz İçin 6 İpucu

 

#6 Google’da yaptığınız aramaların kaydedildiğini biliyor muydunuz? Bu aramalarınıza google.history.com yazarak ulaşabilirsiniz…

082c3e6b200cd48107e05ca1735f9e36 Google’ı Daha Etkili Kullanabilmeniz İçin 6 İpucu

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here