Google Translate’e Kürtçe Çeviri Eklendi

1741

Aslında Google Translate, toplamda 12 çeviriyi sistemine ekledi. Neden diğer diller değil de Kürtçe bu kadar etki yarattı? Çünkü onların yolda kendi dillerinde konuşmaya bile hakları yok değil mi? Böyle düşünen o kadar çok insan var ki. İster kabul edelim ister etmeyelim bu ülkede binlerce kürt vatandaş var. Ha bunun yanında Ermeni, Arap, Çerkez, Arnavut başta olmak üzere bir çok milletten vatandaş da var. Bunların içinden hangi millet bir arada fazlaca bulunsa kendi dilini kullanır, bu garip bir şey değil. Aslında Kozmopolit olmak, daha da büyümek, bir arada kardeşçe yaşamayı öğrenmek bizi çağdaşlığa ve gelişmeye götürecekken biz kendi içimizdeki kardeşlerimizi bir türlü benimseyemiyoruz. Terörü sonuna kadar lanetliyoruz ve bir teröristi asla ama asla bağrımıza basamayız, bu kabul edilemez! Ancak masum bir çocuk arkadaşları tarafından Kürt diye dışlanıyorsa, orada insanlık ölmüş demektir…

İnternette bir süre önce “Kürtçe de Google Translate’in desteklediği diller içerisinde yer alsın” başlıklı Türkçe, Kürtçe ve İngilizce metinlerle kampanyası başlatıldı.

3 haftada 25 bin imzaya ulaşan kampanyada Google’un çeviri bölümü ile 2006 yıllından bu yana internet sayfalarını, metinleri veya yüklenen belgeleri ücretsiz çevirdiği belirtilirken, Kürtçe’nin de “Google Translate”nin desteklediği diller içerisinde yer alması istendi.

1197471_620x410
Google’un anlık çeviri hizmeti verdiği dillerin sayısı böylece 103’e ulaştı.

Yaptığı son eklemelerle Google, Kürtçe’nin ‘Kurmanci’ lehçesi ile  birlikte Kırgızca, Hawaice, Samoaca, İskoç Gaelce, Shona (Bantu dili), Korsikaca, Frizyece, Amharca, Sintçe, Peştuca (Afganca) ve Xhosa (Zulu dili) dillerini de çeviri bölümüne aldı.

indir

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir