Ginkgo Biloba Faydaları

2918

İçindekiler

Ginkgo Biloba Faydaları

Ginkgo biloba, belki de çağımızın tüm sorunlarına yanıt verecek bir hazine barındırıyor bünyesinde peki ginkgo biloba nedir, ginkgo biloba neye iyi gelir? Ginkgo biloba, belki de kullandığınız tansiyon ilacı şeker ilacı gibi kronik hastalık tedavilerini kapsıyor. Bu ilaçlar her türü dahil olmak üzere, kalp ilaçları, ağrı kesiciler, epilepsi ilaçları, kas gevşeticiler, antidepresanlar hepsi Gingko Biloba gibi bitkilerden elde ediliyor.

Ginkgo Biloba nedir ? Neye iyi gelir ?

Ginkgo Biloba faydaları dediğimizde o kadar geniş bir yelpaze açılıyor ki çünkü hem bir çok dertten bizi kurtaracak olan çok iyi bildiğimiz bir bitki hem de bu bitkiden elde edilen bir sürü ilaç var. Sentetik ilaçlar ne oluyor peki diyorsunuzdur. Bitkisel alkoloitler ve flavonoitler gibi etken maddelerin yapıları taklit edilerek hazırlanan sentetik ilaçlar da bitkilerden elde edilerek hazırlanıyor. Peki kaynatıp içiverelim dediğiniz ilaçlarla içtiğiniz hapların farkı ne? Elbette fakları var. Binlerce standardizasyon yöntemlerinden geçerek ilaç haline geçen ilaçlar bitkilerden bir nebze daha güvenli çünkü ideal dozu aşmanız bitkiyi direk kaynatıp içtiğiniz takdirde daha olası hale geliyor. Bize sorarsanız gripten prostat kanserine kadar bilinen dışında hala kanıtlanmamış bütün hastalıklara deva olan bitkiler hakkında daha kapsamlı bilgi edinmeliyiz. Ginkgo biloba da bu bitkilerden biri.

ginkgo biloba agaci

Ginkgo Biloba nedir?

Bazı eczacı arkadaşlarımız gibi botanik ve farmakognozi bilimine ilgisi olan ve bitkiyi yakından bilmek isteyen arkadaşlar için Ginkgo Biloba nedir kısaca tanımlayalım: Gingko Biloba nedir? Gingko Biloba neye iyi gelir? Gingko Biloba içeriği nasıldır? Anadoluda Mabet ağacı, Japon eriği gibi isimlerle bilinen Ginkgo Biloba ağacı Ginkgoaceae familyasındandır ve memleketi Çin’dir. Hatta Japonya ve Çin’de kutsal kabul edilen Ginkgo Biloba ağacı tapınakların bahçelerinde yetiştirilmektedir ve sağlığa olan etkileri nedeniyle de halk tarafından oldukça ilgi görmektedir. Süs bitkisi olarak da yetiştirilen ağacın fil derisini andıran gövdesi karakteristiktir ve erkek ve dişi çiçekleri farklı ağaçlarda bulunur.

Bitkinin etkilerinden sorumlu etken maddeleri flavonoitler ve terpenlerdir. Bitkinin içeriğinde bulunan maddelerden kaynaklanan bazı etkileri vardır. İşte Ginkgo Biloba’nın vücuttaki etkileri:

Ginkgo Biloba, vücutta beyin ve periferde (beyin dışı) damarları ve dokuları koruyucu etki gösterir.

 

ginkgo-biloba-faydalari

Kaza gibi durumlarda beyin zedelenmesi dolayısıyla kasları kasılı kalmış (spastik) kimselerde Ginkgo Biloba, damarları gevşetici etki gösterir.

Ginkgo Biloba neye iyi gelir diye düşünüldüğünde tek bir etkiden söz edilmiyor. Genel olarak beyin, perifer, damarlar, algılama, sinirsel rahatlama gibi etkileri ve daha bir çok etkisiyle sağlığınıza katkı sağlar. Ginkgo Biloba ayrıca ödem gibi şişkinliklerin sebebi olan kılcal damar geçirgenliğine karşı koruyucu etki gösterir.

 

Ginkgo Biloba platelet agregasyonunu (kanın pıhtılaşması) inhibe eder. Bu da kalp krizi riskini azaltır.

 

ginkgo biloba neye yarar

Antiiskemik (yetersiz kanlanmayı önleme) ve antiödemiktir. Ayrıca içerisindeki flavonoitler sayesinde algılamayı ve öğrenmeyi artırıcı etki sağlar.

 

Katekolaminlerin (adrenalin, noradrenalin gibi) ve diğer nörotransmitterlerin (sinir hücrelerinde sinir iletimini sağlayan maddeler) salınımını arttırırlar.

ginkgo-biloba-bitkisi

 

Ginkgo Biloba neye iyi gelir diyoruz ya aslında vücutta daha pek çok etkisi var ve meraklısına bunları da yazmak istiyoruz. Vücuttaki biyojenik aminlerin kullanımını inhibe eder. Biyojenik aminler canlı organizmada aktivitelerin neden olduğu aminlerdir. Bunun dışında Ginkgo Biloba, kateşal-o-metil transferaz ve monoamin oksidazı inhibe eder. Ayrıca damarları gevşetmekte rolü olan beyin düzeyinde endotel kökenli gevşetici faktör (EDRF) mekanizmasını korur. Proteaz enzimlerini (proteinleri parçalayan enzim) inhibe eder. Bu durum da peptitlerin davranışlar üzerindeki metabolizmasını düzenler.

 

Ginkgo Biloba’nın tüm dünyaca ilgi görmesinin sebebi yaşlılığa bağlı hafıza kaybı, algılama bozukluğu, bunama, kulak çınlaması, performans bozukluğu, baş dönmesi gibi hastalıklarda kullanılır.

ginkgo-biloba

 

Ginkgo Biloba hangi hastalıklarda kullanılır? İşte klinikteki kullanılışları:

ginkgo-bloba-agaci

 

Ginkgo Biloba, alzheimer hastalığında demansı (unutkanlığı) azaltarak hastalığın ilerleyişini yavaşlatır.

Orta yaşların sonlarına doğru belirtilerini gösteren ve son zamanlarda oldukça artan alzheimer hastalığı; konfüzyon, hafıza kaybı, huzursuzluk, algılama güçlüğü, konuşma güçlüğü, hareket güçlüğü ve gerçekte olmayan şeyleri hissettiklerini söyleyerek onlardan korkulması gibi etkileri olan bir hastalıktır. Alzheimer, genellikle 5-10 yıl içinde ölümle sonuçlanıyor ve beynin sondan başlayarak anıları unutmasıyla seyrediyor. Bu nedenle alzheimer’la savaşmalıyız ve bu hastalığa iyi gelen bitkilerden faydalanmalıyız.

ginkgo biloba nedir

 

 

İntermitant klodikasyon hastalığındaki ağrıları azaltarak hastalığın seyrini iyileştirir.

İntermitant klodikasyon hastalığında alt ekstremitelerde arter (atar damar) yetersizliğine bağlı oksijenlenmenin azalması ile laktik asit birikiminin artmasına bağlı oluşan ağrılı kramplar ile seyreden hastalık. Ginkgo Biloba, kulak çınlaması ile gelen hastaların şikayetlerinde önemli ölçüde iyileşme sağlamıştır.

 

Ginkgo Biloba, periferik (beyin dışı) damar hastalıklarında iyileşme sağlar. Burada kastedilen damarların sıkışmasını önlemesi, geçirgenliğini azaltarak kaçakları önlemesi gibi faydalardır.

Bu gibi faydalar da bu bitkiden üretilen ilaçların kalp hastalıklarından ödem e kadar bir çok damar hastalığına iyi geldiğini belirtmektedir. Ginkgo Biloba’nın klinikte kullanıldığı hastalıklardan bir diğeri ise baş dönmesi, diğer adıyla vertigodur.

 

Ginkgo Biloba aynı zamanda göz hastalıklarından olan glokom hastalığı için bulunmaz nimettir. Bitki, göz tansiyonunda ödemi azaltır ve glokomda gözdeki kan akışını iyileştirir.

ginkgo-biloba-neye-iyi-gelir

 

Ginkgo Biloba ekstresi, kozmetik sanayinde de oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bunları Şöyle sıralayabiliriz:

 

Periferik kan akışını iyileştirmesi ve yaşlanmayı geciktirici baskın etkisi sayesinde son dönemlerin gözdesi haline gelmiştir. Bunun yanında elde edilen ekstreler, antioksidan etkilere sahiptir yani vücuttaki serbest radikalleri önleyici etkiye sahiptir. Bu durum da foto yaşlanmanın önlenmesini sağlar. Ayrıca ekstre, mikrosirkülasyonu arttırır yani yağlanma bölgelerindeki hareketlenmeyi arttırır ve bu da bayanların yüzünü güldürecek olan selülitlerden kurtulma müjdesini verir. Doğru kullanımda selülitlerin oldukça azaldığı bildirilmektedir. Bunların yanında Ginkgo Biloba, saçların canlanmasını sağlayarak yıpranmasını önlediği için saç toniği olarak kullanılır. Tabi ki klinikte kullanılan ilaçlar çoğunlukla ilave bazı maddelerle birlikte kullanılıyor. Mesela  alfa-2 adrenerjik blokör bir madde taşıyan karışım birlikte kullanıldığında vücutta oluşn yağ birikimlerini azaltır, lipolitik aktiviteyi (yağ yakıcı aktivite) arttırır, deri estetiğini arttırarak genç bir görünüm sağlar, son olarak şişmanlığı önleyici etki sağladığı bildirilmiştir.

Gündelik tıbbi tedavide klinikteki kullanılan ilaçları: Tabokan film tablet, Ginkobil film tablet, Bilokan film tab. ve oral damla

kaynak

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir