Gençken Kurduğunuz Arkadaşlık İlişkileri Hayatınızın Kalanını Etkiliyor

1544

Konu arkadaşlık ilişkileri olduğunda her insanın kendince yöneldiği belli başlı iki seçenek var: arkadaş kalitesi, arkadaş sayısı. Kimileri kaliteyi ön planda tutup “Bir tane olsun, tam olsun” derken, kimileri “Geniş çevre şart” düşüncesinde. Bilimsel araştırmalara göre ikinci seçeneğin daha çok tercih edilme oranı gençlerde daha yaygınken, yaş ilerledikçe nitelik nicelikten daha önemli oluyor ve az ama öz arkadaşlıklara yöneliniyor. Hangisinin daha doğru olduğuna dair ortak bir görüş bulunmamakla birlikte genç yaşlarda geniş çevrenin olmasının faydalı olduğu düşünülmekte. Faydalarından biri de geniş çevrenin tecrübe edinilmesini sağlayarak yaş ilerledikçe daha doğru arkadaşlıklara yönelmeye imkan vermesi.

gencken kurulan arkadasliklar onemli (1)

Rochester Üniversitesi araştırma görevlileri tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları bize bu bilgileri vermiş durumda. Araştırma dahilinde öncelikle 20’li yaşlarının başlarında olan 222 kişi yaşam stilleri, arkadaş tercihleri, fiziksel ve mental sağlıkları açısından incelendi. 10 yıl sonra aynı kişilerle tekrar iletişim kurulmaya çalışıldı, 133 tanesine ulaşıldı ve yine aynı konular üzerinden incelendi.

‘Psychology and Aging’ üzerinden yayınlanan sonuçlar gösterdi ki, arkadaş sayısı yalnızca genç yaşlardayken önemli. Bu yaşlarda geniş çevre sayesinde kazanılan tecrübeler bize daha geniş bakış açıları ve daha kapsamlı bir yaşam görüşü kazandırarak genel anlamda daha iyi bir hayat sürmemizi kolaylaştırıyor. Farklı fikirlere ve yaşam görüşlerine sahip insanlarla tanışmamız ilk olarak hayatımızın 20’li yaşların başlangıç dönemlerine denk geldiği için kendi fikir ve değerlerimizi yaratmamıza olanak sağlıyor ve farklılıkların farkında olmamıza yarıyor.

gencken kurulan arkadasliklar onemli (2)

30’lu yaşlarda bir çok arkadaş elde edinmenin mental sağlık açısından pek de iyi olmadığı da anlaşıldı. Her ne kadar istisnalar bulunuyor olsa da bu yaşlarda ön plana çıkan arkadaş sayısından ziyade arkadaşlıkların kalitesi ve güvenilirliği.

Yine de araştırma sonuçları 20’li yaşlarında geniş arkadaş çevresine sahip olan her insanın 30’lu yaşlarda kaliteli arkadaşlıklar kurmada başarılı olamayabileceğini ortaya çıkarmış durumda. Özellikle geniş arkadaş çevresinin içinde karşılaşılması yüksek olan kötü arkadaşlıkların bu konuda en büyük etken olduğu belirtilmiş.

gencken kurulan arkadasliklar onemli (3)

Yaşa bağlı olarak değişmeyen tek şey ise etrafınızı mümkün olduğunca çok kaliteli arkadaş ile doldurmanın gerekliliği. Sağlam arkadaşlıklara sahipseniz sayıca fazla olması olumsuz etki yaratmıyor, aksine gerek fiziksel gerek mental sağlık üzerinde olumlu etkilere sahip. Az sayıda arkadaşlığa sahip olmak beden üzerinde aşırı alkol kullanımına göre bile daha fazla yıkıcı etkiye sahip. Çok sayıda kaliteli arkadaşlıklara sahip insanların yaşam sürelerinin diğerlerine göre daha uzun olduğu da ulaşılmış sonuçlar arasında.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir