Gaziantep Gezilecek Yerler Listesi

35159

 

Gaziantep gezilecek yerler

Son yılların gezi trendlerinden biri de ‘Gurme Seyahati’ trendi. Gaziantep gezilecek yerler listemizde Türkiye’de yapılacak gurme seyahatlerinin başında mutfağıyla ünlü Gaziantep Gezisi var.

İlk olarak siz siz olun Antep’e gitmeden bir hafta öncesinde yeme içmeyi kesin. Zira bir hafta boyunca yemediklerinizi kısa seyahatinizde fazlasıyla telafi edeceksiniz. Bu telafide de Rennie, Talcid, Meteospazmil ve soda en büyük yardımcılarınız olacak. Aksi halde geceyi mide fesatından acilde geçirmeniz pek olası.

Antepte Gezilecek Yerler

İkinci olarak da asla dar kıyafetlerle Antepe gitmeyin. Yediğiniz şeylerden sonra yuvarlaklaşan karnınızı eminim saklamak isteyeceksiniz : )

Bizim Antep için önerimiz iki günlük bir seyahat. Yenecek çok fazla kebap, tadılacak bir sürü baklava var. Bir güne hepsini sığdırmak imkansız. Hatta ben her şeyi yemek istiyorum derseniz üç dört günlük bir seyahat bile olabilir.

Listemizde Gaziantep gezilecek gidilecek yerler arasından zorlukla 10 güzide mekan seçmeye çalıştık. Restoranlar için herhangi bir sıralama yok, öğün sıralaması şeklinde çünkü Gaziantep restaurant listesini lezzete göre sıralamak imkansız. Hepsinin ayrı ayrı birbirinden lezzetli  antep yemekleri var.

Gaziantep gezilecek yerler listesine

 Gaziantep kahvaltı mekanları

# 1 Orkide Pastanesi

Antep’te kime sorsanız kahvaltı için önerilen ilk yer burası. Uçakta kim Antepli kim değil burada belli oluyor. Antepli olmayan bütün yolcularla tekrar burada buluşuyorsunuz.

Yöresel kahvaltının dışında mutlaka su böreği, Semsek ve Antep dürümü istemeyi unutmayın. Kuş sütü eksik bir sofra tanımı en uygun tanımlama diyebiliriz. Sınırlarınızı zorlamadan yiyin çünkü kahvaltının gerçek starı sonda. Sıcacık, içi bol bol fıstıklı, kaymaklı KATMER. Katmerler çok büyük 4 kişiye bir katmer ideal.

Kahvaltı yöresel ama pastane değil haberiniz olsun. Gayet modern bir dekorasyonu var Orkide’nin.

orkide pastanesi
Gaziantep Gurme gezisine iyi bir kahvaltı ile başlamak gerekir
Bayazhan (Güncel uyarı)

Ben daha otantik bir ortamda açık büfe kahvaltı yapmak istiyorum derseniz de Bayazhan diğer bir alternatif. Ciğer’den tutun, Antep peynirine, Semsek’ten katmere kadar yöresel lezzetlerin hepsine açık büfe yeme keyfine erişiyorsunuz. Hem gözün hem de midenin bayram ettiği yerlerden birisi de burası. Hele ki hava güzelse Bayazhan’ın avlusu kadar güzel bir yer Antep’te yok. Aynı zamanda içkili akşam yemeği için de Bayazhan en güzel alternatiflerden biri. Akşam olunca yaktıkları şömine eski Antep hanına çok güzel bir hava katıyor.

Uyarı: Bayazhan takipçilerimizin güncel uyarısı nedeniyle Antep Gurme gezisinde ki 2. başarılı kahvaltı mekanı sıralamasındaki yerini koruyamamıştır ve kalitesini eski güzel günlerine çıkarıncaya kadar da öneri değil uyarı olarak burada yer alacaktır.

bayazhan
Kalitesinden ödün verdiğine dair duyumlar aldığımız bir gaziantep gurme mekanı
# 3 İmam Çağdaş

Gaziantep gezilecek yerler listesi denilince akla ilk gelen, gidilmesi mutlaka farz olan yer İmam Çağdaş. Hem yemekleri hem de baklavasıyla Antep’in en ünlü yeri diyebiliriz. İnanılmaz bir sirkülasyon var. Servis çok hızlı. Bizim menü önerimize başlıyoruz. İlk olarak fındık lahmacun, sonrasında fındık Ali Nazik bunlar başlangıç. Ana menü olarak da Soğan Kebabı ve Patlıcanlı Kebap. İçecek olarak direk ayran için. Ayran sunumları çok otantik. Bakır tasta geliyor ve mini kepçe ile içiyorsunuz.

Baklavalarını yazmaya bile gerek duymuyoruz. Türkiye’nin en ünlü baklavacılarından biri. Hatta İstanbul’da ki çok ünlü restaurantlara (bknz. Nusret) baklava buradan geliyor.

# 4 Tahmis Kahvesi

Sözlü sazlı kahve mi olur demeyin Antep’te böyle bir kahve var. 1635 yılından bu yana faaliyette. Padişahların bile savaşlar öncesinde durak yeri. Ufak bir saz ekibi öğleden sonra yöresel türküleri çalıyor. İçeriği girdiğinizde Antep’in hamamları türküsünün sizi karşılaması çok olası zira bu türkü kahvenin en favori türküsü. Özellikle melengiç kahvesini içmenizi öneririz. Ramazan ayında giderseniz kahve sahura kadar dolup taşıyor. Bu arada kahvede oyun oynama şansınız da var hatta genel olarak alt katta her gün gelen Antep’li yerel müdavimlerden yer bulmak biraz zor.

# 5 Güllüoğlu – Mahmut Güllü

Antep’te neredeyse her köşe başında bir Güllüoğlu var. Logoları benzese de aslında bu Güllüoğlu’lar birbirinden farklı. Aile bireylerinden hepsi kendi adına bir baklavacı açmış desek abartmış olmayız. Bizim bu Güllüoğlu’lardan size önerimiz Mahmut Güllü’nün Güllüoğlu’su. Diğerlerinden hatta bütün baklavacılardan öne çıkan bir özelliği var, o da ilk baklavanın Mahmut Güllü tarafından yapılmış olması. Bizim bildiğimiz baklava aslında Suriye’den getirilen şerbetli bir tatlının değiştirilmesi ile bugünkü halini alıyor. Bakırcılar Çarşısı’nda yer alan baklavacıyı ziyaret ettiğinizde de buranın en eskisinin olduğunu direk anlayabiliyorsunuz. Bizce hala boynuz kulağı geçemedi ve en iyi baklava onlarda.

# 6 Küşlemeci Hüseyin

Üzülerek söylüyoruz ki eğer Antep’te yemediyseniz daha önce küşleme diye yediklerinizin hiçbiri küşleme değil. Ya da o yediklerimiz küşlemeyse Antep’te yediklerimiz küşleme olamaz. Lezzetini ne yazık ki buradan tarif edemeyeceğim en iyisi siz bir uçak bileti alın ve gidin bu lezzeti yerinde yiyin hatta direk Küşlemeci Hüseyin’e gidin yiyin. Antep’de bir çok meşhur küşlemeci var ama içlerinde en güzeli Küşlemeci Hüseyin. Ciğerleri, kebapları da bir o kadar güzel. Biraz şehir dışında ama taksiyle 15 – 20 dakikada ulaşabilirsiniz. İnanın bize bu lezzete değer.

# 7 Teymur Continental Hotel

Antep’te yemek genel olarak baya hızlı servis edilir. Bir yere oturuyorsunuz. Oturmanızla maydanoz biber limon tabağı masanıza koyuluyor sonra sırasıyla lahmacun, kebap, baklava şeklinde masanıza geliyor ve yaklaşık yarım saat içerisinde yemek bitmiş oluyor. Yok ben bu şekilde yemek istemiyorum hatta yanında bir iki tek de atarım diyorsanız Teymur Hotel en ideal yer. Özellikle içli köfteleri parmaklarınızı bile yedirir. Meze çeşidi oldukça fazla. Akşam yemeği için daha uygun. Bütün gün et yedim artık başka bir şey yiyeyim derseniz oldukça geniş balık çeşitleri de mevcut. Ama balık bile yeseniz mutlaka masanıza bir kıyma kebabı isteyin. Teşekkürlerinizi sonrasında bize iletirsiniz.

teymur
Gaziantep gezilecek yerler listesinde gurme durakları önemli yer işgal eder
# 8 Zeugma Mozaik Müzesi

Hep yeme içme hep yeme içme olacak değil ya Gaziantep gezilecek yerler listemize kültür hazinesi Antep’in aynı zamanda dünyanın en ünlü mozaik müzelerinden de birine ev sahipliği yaptığını ve muhakkak görmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Büyük İskender’in genişlettiği Roma İmparatorluğu’nun doğudaki en önemli şehri Zeugma bu bölgede yer alıyor. M.S 2. ve 3.yy’da Fırat’ın iki yakasına kurulan bu şehir Sasaniler tarafından yıkılana kadar mozaik sanatında harikalar yaratmış. Bir çoğunuzun göz aşinası olduğu meşhur Çingene Kızı mozaiğide bu müzede yer alıyor. Genel olarak o dönemdeki sanatçılar 7-8 renkle mozaiklerini yaparken Zeugma sanatçıları renk sayılarını 12-13’lere kadar çıkarmışlar. Farklı açılardan bakınca illüzyonları ile sizi şaşırtacak bu mozaikleri görmeden sakın Antep’ten dönmeyin.

Not: Her 15 dakikada bir üç boyutlu tanıtıcı bir sinevizyon gösterisi var. Müzeyi gezmeden izlemeniz size daha keyifli bir ziyaret sağlayacak.

çingene kızı zeugma
Zeugma Müzesi antep gezilecek yerler listesinin önemli kültür durağıdr
# 9 Bakırcılar Çarşısı

Antep günümüzde olduğu gibi Osmanlı Dönemi’nde de bir ticaret merkeziydi hatta o zaman yemeklerinden daha çok bakırı ile ünlü bir şehirdi dersek daha doğru olur. 16.yy’dan kalma bu çarşı size tarihi bakır işçiliğinin en güzel örneklerini sunacak. Geçmişte hakimiyet bakıcılarda olsa da şuan çarşı bakır dükkanları, takıcılar, Antep gıdacılarınca ortak kullanılıyor diyebiliriz. Aynı zamanda cam üfleme ile yapılan aksesuarcılar da çarşının önemli bir kısmını oluşturuyor. Almak isterseniz ay bu kırılır diye çekinmeyin. Paketlemeler son derece sağlam döndüğünüzde evinizin baş köşesindeki yerini rahatlıkla alabilir.

gaziantep gezilecek yerler
Gaziantep gezilecek yerler listesinde Bakırcılar Çarşısı önemli bir mekandır
# 10 Haleplioğlu Gıda

Malum Antep’e gidince o yöresel lezzetlerden alınmadan dönülmüyor haliyle  çarşı,pazar alışverişi için Gaziantep gezilecek yerler listemize harika kuru dolmalıklar,tatlı ve acı biber salçaları, harika biberler, fıstıklar, cevizler alabileceğiniz  Haleplioğlu’nu herşeyin en güzelini bulabileceğiniz yer olarak öneriyoruz. Son derece güler yüzlü hizmetleri var. Hemen size yardımcı olup neyi almanız gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca dönüş için yanınıza çok çok almanıza da gerek yok dilediğiniz ürünleri adresinize kadar onlar da gönderiyorlar.

4
Kimler Neler Demiş?

4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
eda

Teymur hotel asla gitmeyin servis berbat yemekler cok kotu 3 yildizli bir otelden daha vasat

Anonim

Sitenizin önerileri doğrultusunda arkadaşlarla yaptığımız Antep gezisinde Bayazhanı tercih ettik. Çünkü 1.Sıradaki orkide’de ciğer yoktu. Ciğer de olsun diye 2. sıraya koyduğunuz bayazhanı tercih ettik. Evet mekan otantikti gerçekten. Ama kahvaltıya gelince ne açık büfe kahvaltı var ne ciğer.. Servis berbat. Yanımızdaki masa kızıp kalktı. Keşke biz de kalksaymışız.. 20dk dedikleri kahvaltıyı 45 dk da ancak getirdiler. Çay zaten yok. 3 defa istedik soğuk ve acı bir çay koydular önümüze..Yazdıklarınzdan heveslenip giitğimz bu mekanda hem aç kaldık hem kusura bakmayın demeyi bile beceremeyen çalışanlarının triplerine maruz kaldık. Kişi başı 40 tl de hesap ödedik ki domatesi zeytini getirmeyi unutan bir… Read more »

Anonim

Orkide gercekten basarili bir mekan. Calisanlarda nezaket had safhada. Tek sorun o hizmet, daha otantik bir mekanda olmaliymis. Isminden ve mekanin bir orjinalligi olmamasindan kaybediyor bence. Daha otantik bir yer daha orjinal bir isimle muazzam olabilirdi.

[…] Antepde gezilecek yerler ve kahvaltı mekanları […]