FC Barcelona mı Juventus mu?

2381

Malumunuz bu akşam şampiyonlar ligi finali oynanacak. Avrupa futbolunun zirvesinde bu yıl Barcelona ve Juventus var. İtalyan ekibi şike soruşturmasıyla başlayan sancılı günlerin ardından o güçlü günlerine dönmüş gözükse de avrupa futbolu o eski avrupa futbolu değil. Gelin iki takımın bu zamana kadar şampiyonlar liginde neler yaptığına bakalım.

# 1 Kupa Sayısı

final (1)

Bu alanda Fc Barcelona’nın Juventus’a karşı 4-2 üstünlüğü bulunuyor. Katalan ekibinin kendine has paslaşmaya dayalı futbolu onlara son on yılda 3 şampiyonlar ligi kupası kazandırdı. Oysa Juventus son kez bu kupayı kazandığında iki takımın şampiyonlar ligi kupası kazanma sayıları eşitti.

# 2 Toplam Puan

final (5)

Bu alanda da FC Barcelona üstünlüğü var. FC Barcelona 267 maçta 371 puan toplamış. Juventus ise 229 maçta 284 puan toplamayı başarmış.

# 3 Gol Sayısı

final (5)

Oynanan karşılaşmalarda Juventus 366 gol atarken FC Barcelona 526 gol atmış. Yine de Juventus’un 10 yıldır bu arenada neredeyse yokları oynadığını hatırlatmakta fayda var .

# 4 Efsane Oyuncular

final (6)

Bu alana Juventus adına koyabileceğimiz bir sürü oyuncu var. Michel Platini, Zinedine Zidane, Pavel Nedved ,Roberto Baggio, Alessandro Del Piero bunlardan sadece birkaçı. FC Barcelona’nın  birçok efsanesi var ama hepsi son yıllarda Messi’nin gölgesinde kaldı şüphesiz. Gerçi kim Messi’nin gölgesinde kalmadı ki?

 

# 5 En Farklı Galibiyet

final (9)

FC Barcelona’nın en farklı galibiyeti 2003 yılında 8-0 ile ŠKM Púchov’a karşı. Juventus ise 2003 yılında Olimpiakos’u 7-0 ile geçmiş.

 

# 6 En Farklı Mağlubiyet

final (10)

 

FC Barcelona’nın en farklı mağlubiyeti 2013 yılında 0-4 ile Bayern Munich’e karşı. Juventus ise 2000 yılında Celta Vigo’ya 0-4 yenilmiş.

 

İki takım adına da yer veremediğimiz çok şey var şüphesiz. Bu akşama gelene kadar ikisi de diğer dünya devlerini devirdiler.Kimin daha iyi olduğunu izleyip göreceğiz.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir