Fas’ta Ağaca Tırmanan Keçiler

3675

Fas’ın güneybatısında ağaçların üzerinde yaşayan keçiler görebilirsiniz ve aklınıza bu keçiler ağaçta mı yetişiyor sorusu gelebilir.

Keçilerin tırmanma yeteneği herkes tarafından bilinir zaten. Sarp kayalıklarda dengesini bozmadan yürüyen keçileri görmek absürt bir durum olmaz. Dağa taşa tırmanmalarının sebebi ise yemek bulmak. Fas’ta yaşayan keçiler de tam olarak bu sebepten ağaçlara tırmanıyor.

goats-argan-trees-7[6]

Ülkedeki kuraklık sebebiyle keçiler yiyecek bir şey bulamazlar. Etraftaki yiyecek tek şey ise argan ağacının meyvesi olur. Haziran ayında ağaçtaki meyveler tam olarak olgunlaşır böylece keçiler aç kalmaktan kurtulur.

goats-argan-trees-5[6]

Argan ağaçlarının yüksekliği 8-10 metreyi bulur ve 150-200 yıl kadar yaşar. Gövdesinin dikenli bir yapısı vardır, bizim için tırmanmak neredeyse imkansızdır. Ama keçiler için öyle değil anlaşılan. Yıllar içerisinde bu duruma adapte olmuşlar.

goats-argan-trees-2[2]Keçilerin argan meyvesinden beslenmesi yerliler için ticaret kaynağı olmuş. Keçi, meyveyi yedikten sonra içindeki sert kısım dışkıdan yumuşamış, kullanmaya hazır olarak çıkıyor. Böylece yağını çıkarmak kolaylaşıyor. Argan yağı özellikle kozmetik sanayisinde oldukça güzel para kazandırıyor. Yerliler bu işten para kazanmaya başlayınca daha çok keçi almışlar. Bu da argan ağaçlarına zarar vermeye başlamış. Ülke yönetimi bu konuda önlem almak için çalışmalara başlamış.

goats-argan-trees-6[2]

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir