Evrende Yeni Bir Karanlık Nokta Keşfedildi

2093

Avrupa Güney Gözlemevi tarafından bu senenin başlarında yayınlanan yeni fotoğraflar oldukça ilginç bir keşfe sahne oldu. Fotoğraflardan birinde evrenimizin bir bölümünde hiçbir yıldız gözükmüyordu. Bilimadamları tarafından incelenen bu ürkütücü boşluğun ne olduğuysa sonradan anlaşıldı.

evrende karanlik bir nokta kesfedildi

Açıklamalara göre bu devasa karanlık boşluğun nedeni daha önceden süpernova patlamalarıyla hayatları sona ermiş yıldızların toz ve gaz kalıntıları. Bu gaz ve yıldız tozu bulutu o kadar yoğun ki, arkasında kalan alanda bulunan tüm yıldızların ışıklarını ne kadar parlak olurlarsa olsunlar engellemeyi başarıyor ve uzayda bomboş bir alan varmış gibi bir görüntü oluşturuyor.

Kuzey Yarımküre’de bulunan ve 2000 yıl önce Yunan astronom Ptolemy tarafından Serpens şeklinde adlandırılan bölgede bulunan bu toz ve gaz bulutu bizden 700 ışık yılı uzaklıkta. LDN 483 adını alan bulutsu yapı yeni yıldızların doğumuna ev sahipliği yapacak. Hatta şuan itibariyle yaşları yüz bin ile birkaç milyon arasında değişen yeni yıldızların oluşmuş olabileceği düşünülmekte. Ancak bir yıldızın tüm yaşam süresini düşündüğümüzde bu miktar oldukça küçük. Yıldızların yaşam süreleri yüzlerce milyon yılı, hatta birkaç milyar yıldan fazla olabiliyor.

evrende karanlik bir nokta kesfedildi 2

Gelişmiş teknolojilerimiz sayesinde artık bu tür bulutsu yapıları inceleyebiliyoruz, her ne kadar arkadaki yıldızlar görünür dalga boyunda ortada gözükmeseler de kızılötesi dalga boyunda incelememiz mümkün. Bu bulutsu yapıdan elde edilen veriler yıldız oluşumlarını daha detaylı anlamamıza yardımcı olacak ve evrenin ilk zamanlardaki yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmemize imkan sağlayacak.

Bu bölgede oluşan ve oluşacak yıldızların parlamasınaysa daha milyonlarca yıl var.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir