Evren Hakkında Öğrenildiğinde Ufku İki Katına Çıkaracak 7 İlginç Bilgi!

3725

Üzerinde yaşadığımız dünya hakkında ne kadar şey biliyoruz? O uzaya gitti, ilk şu tarihte uzaya ayak basıldı, şu gezegende hayat var diyorlar ne diyorsun? gibi cümleler bir iki soru ve cevap dışında pek de yer etmiyor sohbetlerimizde. Bazı nedenler elbette bunu tetikliyor ancak kafamızı önümüze eğip tüm yaşamımızı bir kaç yüz metrelik alanda geçirip giderek ölüyoruz. Ne yapalım bir uzay aracı alıp evreni keşfe mi çıkalım diye soracak olursanız. Hayır bazı şeyler araştırılarak da pek rahat öğrenilebilir. Biz de öğrenelim ve öğretelim eğitime katkıda bulunalım dedik, hobi olarak gene çıkmak ve keşfetmek isteyen gitsin tabi…

#1 Evrende dolanan “nötron yıldızı” denilen yapının küçük bir parçası bile milyarlarca ton ağırlığını bulur.

519365main_casainset_226 43

#2 Çok söylenen ama az bilinen bir bilgi: Atomların içinin %99.9’u boşluktur ve geri kalanını proton ile nötron (çekirdek) oluşturur.

uber_atom3_by_carred

#3 Evrende gelmiş geçmiş bilinen en büyük patlama gama ışını patlamalarıdır.
Adsı1z

Daha da açacak olursak var sayalım ki etrafımızda bir gama ışını patlaması meydana geldi. Bu, ozon tabakasının delinmesine ve tüm insanların yok olmasına yol açabilir.

#4 Kuantum fiziği der ki: Gelecekte yapacağınız bir seçim geçmişinizi etkileyebilir.

20qhlioBunu çok iyi anlatan bir film de çekildi isim vermeyelim ama izleyenlerin hemen aklına gelecektir. Yani der ki her hangi bir sonuç, buna sebep olan nedenden önce meydana gelebilir.

#5 Işık hızına ulaşabilseydik zamanı durdurabilirdik. Yani hızımızı ne kadar arttırırsak zaman o kadar yavaş geçer.

ışık-hızı1

Işık hızı 299.793.458 m/sn ‘dir. İnsanoğlu ise 70.220m/sn den daha hızlı bir araç üretememiştir.

#6 Nasa’ya göre evrenin %30una yakını varlığı bilinen ama içeriği tam olarak çözülemeyen “karanlık madde”‘de oluşmuştur.

karanlıkmadde

#7 Dünyanın ekseni etrafında zaman daha yavaş geçmektedir. Bu da demek oluyor ki astronotlar dünyaya döndüklerinde daha az yaşlanmış olarak dönüyorlar.
astronot-1an35v8g

Hatta uzun süre (dünyaya göre seneler, gezegenler arasında göre bir iki hafta) kaldıklarında dünyadaki çocuğundan bile genç olmaları söz konusu.

#sonbisey Evren hala çözülemeyen git gide ve artan hızlarla genişlediği söyleniyor.

url

Kuran’da da evrenin genişlediği Zariyat suresinin 47. ayetinde geçmektedir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir