Esrarı Hala Çözülememiş 14 İlginç Olay

4789

Çözümlenmemiş ilginç olaylar

Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir çağda, en azından dünya üzerinde bilmediğimiz pek az şeyin kaldığını düşünebilirsiniz. Bir ölçüde haklısınız da. Fakat hala sırrı çözülememiş birçok önemli olay var ve bunlar daha buzdağının görünen kısmı. Geçtiğimiz yıl düşen ve hala bulunamayan Malezya Havayollarına ait Boeing 777 olayı da tazeyken insan tedirgin olmuyor değil. İşte dünya üzerinde sırrını hala çözemediğimiz ve sizi de içine alacak 14 öykü.

 

# 1 Voynich El yazmasıgizemliolay (7)

Bu el yazması henüz çözülememiş kodlarla yazılmış bir çeşit belge. Egzotik bitki resimleri ve kozmolojik işaretler barındıran bir 14. yy kitabı. Bir muziplik sonucu mu ortaya çıkmış yoksa uzaylılara mı işaret ediyor belirsiz.

# 2 Yeşil Çocuklar

gizemliolay (8)

12. yüzyılda Woolpit köyünde ortaya çıkan iki çocuk başlangıçta yeşil tenliydi ve farklı bir dilde konuşuyorlardı. Yeşil fasulye dışında yiyecek yemeyen bu çocuklardan erkek olanı bir süre sonra öldü. Kız olan İngilizce’yi öğrendi ve ten rengi bir süre sonra normale döndü.

# 3 Rongo Rongo

gizemliolay (9)

Easter adalarına ait birçok gizemli olaydan biri. Yerli halkın oyduğu bu tabletlerin kodunu çözebilen olmamış.

# 4 Beale Şifreleri

gizemliolay (13)

İddiaya göre bu belgeler gizli bir hazineye işaret ediyor. Şimdiye kadar bu şifrelerden sadece birisi kırılabilmiş.

# 5 Ölümsüz Kont

gizemliolay (12)

İddiaya göre, 16. yüzyılda doğan St. Germain isimli kont, 21. yüzyılda da görüldü ve hala sağlıklıydı. Kendisinin ölümsüz yaşamın sırrını bulduğuna ve içinde George Washington’un da olduğu birçok önemli figürü tanıdığına dair rivayetler mevcut.

# 6 Dyatlov Geçidi Vakası

gizemliolay (10)

Bu olayda tarihteki en ilginç olaylardan. Bir grup Rus araştırmacı dağda yollarını kaybediyorlar. Bulunduklarında cesetlerinin üzerinde yalnızca iç çamaşırı ve çorapları var ayrıca hepsinin kemikleri kırılmış halde. Bu olayda araştırmacıların çadırlarının içeriden yırtılmış olması da birçok komplo teorisi yaratıyor.

# 7 Karındeşen Jack

gizemliolay (6)

Victoria dönemi katili olan Karındeşen Jack Londra’da beş hayat kadınını öldürdükten sonra sırrı çözülemeyen bir olay haline geldi. Birtakım teoriye göre olayda Illuminati parmağı var, diğer teoriler ise kraliyet ailesi hatta yazar Lewis Carrol’u da suçlayan bir örgüye sahip. Bu olayın sırrının çözüldüğüne dair haberler bu yıl medyada yer almıştı.

# 8 Georgia Anıtı

gizemliolay (1)

1972 yılında dikilen bu anıtı kimin diktiğine dair komplo teorileri mevcut. Dört sütun üzerinde sponsorların isimleri ve birçok dilde yazılmış ilkeler yer alıyor. Yoko Ono da bu anıtla ilgili “Rasyonel aklın karışıklık çağrısı” demişti.

# 9 Cicada Bulmacaları

gizemliolay (5)

Basit sorularla başlayan ve girrikçe zorlaşan bu bulmaca 2012 yılında ortaya çıktı. Dünya üzerinde forumlarda ve birçok mecrada üzerine kafa patlatılan bulmacaları kimin yaptığına dair hiçbir fikir yok.

# 10 WOW Sinyali

gizemliolay (4)

1977 yılında bir astronom yay takımyıldızından gelen bir sinyal aldı. 72 saniyelik bu sinyali kaydetti. “wow” ismi astronomun notlarından geliyor. Acaba bu sinyal uzaylılara mı ait?

# 11 Atlantis

gizemliolay (2)

Birçok spekülasyonun kaynağı, bir gecede denizin dibini boylayan Atlantis’ten hala bir iz yok. Platon bahsetmemiş olsa böyle bir şeyin varlığına dair bir şeyler bilebilecek miydik? Sanmıyorum.

# 12 Alcatraz Firarı

gizemliolay (1)

Clarence Anglin, John Anglin ve Frank Morris isimli üç banka soyguncusu 1962 yılında hücrelerinden firar ettiler. Firar edilmesi imkansız denilen Alcatraz’dan kaçan bu üçlüye dair bir daha hiçbir ize rastlanmadı. Bazıları kaçarken boğulduklarına inansa da olay hala gizemini koruyor.

# 13 Pollock İkizleri

gizemliolay (14)

1957 yılında Joanna ve Jacqueline Pollock bir araba kazasında ölür.  Bir yıl sonra ölen ikizlerin annesi iki kız daha dünyaya getirir, hatta bunlardan bir tanesi ölen kardeşiyle aynı izi taşımaktadır. Bu kızlar ölen kardeşlerinin oyuncaklarının isimlerini bile doğru hatırlayıp onların anılarına sahiptirler.

# 14 Phaistos Diski

gizemliolay (11)

Girit’te keşfedilen bu disk üzerinde bronz çağına ait bir çok kabartma ve hiyeroglif mevcut. Bu şifrelerin çoğu çözülse de hala yanıt bekleyen sorular var.

 

 

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir