En Zeki Hayvanlar Hangileri Duydunuz Mu?

2529

Hayvanları eğitmek diye bir alan var. Peki eğitmek nedir hiç düşündük mü? onlara belli tabular koyup bazılarını kaldırarak yollar mı çiziyoruz yoksa gerçekten öğretiyor muyuz? Çok zeki sandığımız insanlara benzettiğimiz hayvanlar ve bize anlamsızca bakan bir bağ kuramadığımız hayvanlar diye ayırıyoruz ama bu sadece hislerimizle yaptığımız bir ayrım. Aslolan farklı tabi, bakalım zeka küpü olanları hangileriymiş…

#1 Devamlı çevremizde dolanan ve bazı ülkelerin katledecek kadar önem vermediği “köpekler”.
vp_h

timthumb

Bu canlılar uzun yıllardır insanoğluyla birlikte yaşamaktadır ve insanı diğer canlılardan çok daha iyi anladıkları tespit edilmiştir. Küçücükken gördüğü sahibini seneler sonra tanıyabilen bu canlıların hafızası oldukça iyidir ayrıca eğitilme ve diğer canlıları kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışma özellikleri de vardır.

#2 Çevremizde birden fazla olduklarında ve ötmeye başladıklarında ürperdiğimiz “kargalar.

641-kargaa

karganin-zekasi-hayrete-dusurdu

Garip gelse de kompleks problemleri akıllı yollarla çözebilen bu hayvanların belki de art arda ötmeleri bu sebepledir. Bu hayvanların keskin zekalı olduklarını bazı örneklerle de anlamak mümkün: cevizi yola koyup kenarda bekleyerek arabanın üstünden geçmesiyle kırılmasını sağlayıp kırılan cevizi sonra alıp yemeleri; bir fanusun deliğinden çubuk sokarak içerideki yiyeceğe uzanıp yiyeceği almaları, bir su kütlesinin üzerindeki yemi almak için suya bir şeyler atarak su seviyesini yükseltip yeme ulaşmaları verilebilir.

#3 Bize hep pozitif enerji verdiklerine inandığımız “yunuslar”.

yunuslar-2

yunuslar

2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre bilim adamları yunusların ıslıklarla birbirlerine özel isimler taktığını gözlemlemişlerdi. Ayrıca yunus balıkları ayna testini geçen sayılı hayvan türünden birisidir.

#4 Hep hafızalarıyla gündeme gelen minik kuşlarımız “filler”.

en-zeki-hayvanlar

Çok duygusal olan bu canlıların ölen yakınlarının ardından yas tuttukları bile görülmüştür. Hatta çok iyi eğitildikleri zaman resim bile yapabildikleri görülmüştür.

#5 Vızır vızır çalışan tabi ki “karıncalar”.

karınca

karincalar

Aralarında hiyerarşi olan karıncalar işçi ve kraliçe arı gibi sosyal sınıf farklılıklarıyla çalışırlar. Şehir gibi inşa ettikleri yuvalarında bazen mantar gibi yiyecekler yetiştirerek beslenirler.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir