En Tehlikeli 13 Bulaşıcı Hastalık ve Bulaşma Yolları

2166

Yaklaşan kış günlerinde hastalık da kaçınılmazlarımız arasına girmekte. Geçtiğimiz yollar, bindiğimiz araçlar, dokunduğumuz her alan adeta bir mikrop yuvası. Tabi ki mikropların bulaşmasını engellemek gerekli önlemleri almadan imkansız. Peki nedir bu önlemler ve bunu nasıl yapabiliriz? Sizler için birkaç tanesini derleyip listeledik. Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle.

#1 Grip

Virüslerle hazırlanan aşıları zamanında yaptırmak gerekir.

#2 Nezle

Elleri sık yıkamak, gereksiz temastan kaçınmak ve kapalı ortamlarda çokça bulunmamak gerekir.

#3 Boğmaca

Temas yoluyla bulaşır. Eğer salgın varsa kalabalık ortamlarda bulunulmamalı ve hasta olan kişiyle temas kurulmamalıdır.

#4 Tifüs

Bitle bulaşır. Önlemenin tek yolu temizliktir. Ortak kullanım alanlarından kaçınılmalıdır. El ve vücut temizliğine çok önem verilmelidir.

#5 Mantar

Sıcak ve nemli yerleri seven bu canlılar tam da kışlık giysilerimizin içinde istediği ortama kavuşurlar. Bunu önlemek için kişisel eşyalar bir başkasıyla paylaşılmamalıdır.

#6 Kolera

En çok bulaşma yolu içme suları ve ortak kullanılan tuvaletlerdir. Bunu önlemek için sular kaynatılarak içilmeli ve umumi yerler kullanılmamalıdır. Özellikle çocukların okullarda bu mikrobu kapma ihtimali daha yüksektir.

#7 Tetanos

En çok bilinen bulaş yolu küflü metaller olmasına rağmen toprak, ahşap, kan yolu da bulaş yollarının başında gelmektedir. Bundan korunmak için yaralı deriyle bu tarz yerlere temas edilmemeli ve temizliğe dikkat edilmelidir.

#8 AIDS

Cinsel yolla ve kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bunu önlemek için cinsel ilişki sırasında korunulmalı, kan nakli yapılırken gerekli testler yaptırılmalı ve açık yaralara temas edilmemelidir.

#9 Kabakulak

Hava yolu ve tükrükle bulaşır. Korunmak için aşı yaptırılmalıdır.

#10 Uyuz

Hastanın kıyafetlerini giyilmemeli, yatağında yatılmamalı ve cilt temasında bulunulmamalıdır.

#11 Zatürree

Soğuk ve beslenme bozuklukları bu hastalığa yol açar. Özellikle kış aylarında sıkı giyinilmeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

#12 Dizanteri

Yiyeceklerden, içeceklerden, bazı sineklerden bulaşır. Güvenilir yerlerden beslenilmelidir.

#13 Kızıl

Aşı yaptırarak bu hastalıktan korunulabilir

Bir Cevap Yazın