En Pahalı 6 Giyilebilir Teknoloji Ürünü

1947

2016 yılına damga vurması beklenen giyilebilir teknoloji ürünleri son kullanıcılar için henüz istenen seviyede değil. Akıllı saat, akıllı bileklik, sanal gerçeklik gözlüğü, akıllı gözlük, akıllı kask, akıllı yüzük, akıllı o, akıllı bu diye sayıp devam ettirebileceğimiz bu giyilebilir teknoloji ürünlerinin son kullanıcıların istediği seviyeye gelmesi için gereken ilk ve tek etken ise fiyat etiketi. Ancak her alanda olduğu gibi bu giyilebilir teknoloji pazarında da yok abi banane ben son kullanıcıya hitap etmeyeceğim beni milyoner insanlar alsın diye düşünen ancak satış sayısı bir elin parmağını geçmeyen, gelecekte de geçmeyecek ve hatta şimdiden müzeye kaldırılmış birçok ürün bulunuyor.

#1 437 bin 940 TL’lik Armill Akıllı Bileklik

image001

Armill akıllı bileklik bir Christope & Co markası ürünü. Christope & Co kim, Apple ile bir alakası var mı onu biz de bilmiyoruz ancak şuan yeryüzündeki en pahalı giyilebilir teknoloji ürününü geliştiren firma kendisi. Armill akıllı bilekliğin bu kadar pahalı olmasını sağlayan değerli durumlar arasında seramik, 18 ayar altın, deri ve ufak bir parça elmas bulunuyor. Ürünün akıllı olmasını ise üzerinde bulundurduğu Bluetooth ve NFC teknolojileri sağlıyor. Ürün bu sayede kullanıcısı için akıllı telefonlardan aldığı tepkiler ile kişisel asistan olarak çalışıyor. Ancak bu paraya kanlı canlı bir asistanı 20 yıla yakın çalıştırmanız da mümkün. Karar sizin.

#2 56 bin TL’lik Apple Watch Edition

image003

Apple Watch’u duymayan teknoloji meraklısı kalmamıştır. Bilmeyenler için kendisi bir akıllı saat ve birçok modeli bulunuyor. Edition modeli ise kendisinin en pahalı modeli. Uygulamalar, Siri, bildirimler, akıllı telefon etkileşimi gibi görevleri bulunan Apple Watch Edition’ın bu fiyatının sebebi ise 18 ayar altın kasaya sahip olması.

#3 29 bin 180 TL’lik Google Jump

image005

Google’ın yine bir gün canının sıkılarak ortaya çıkardığı bir ürün olan Google Jump sanal gerçeklik gözlükleri için içerik üretilebilecek bir kamera sistemi. Google Jump üzerinde 16 adet GoPro HERO4 ve bunları birleştiren bir sistem bulunuyor. Bu nasıl giyilebilir teknoloji ürünü bunu kim neresine giyecek diyenleri duyar gibiyim. HERO4’ü bildiniz mi, insanların kafasına giyerek kullandığı aksiyon kamerası. Ha işte bu sistem de otomobillerin ya da hareketli nesnelerin giyebileceği bir kamera sistemi. Bu arada ürünün herhangi bir alıcısının olduğu düşünülmüyor.

#4 8 bin 743 TL’lik Microsoft HoloLens

image007

Evet şimdi biraz teknoloji konuşmaya başladık. HoloLens Microsoft’un holografik görüntüler ile o ortamda bulunmayan bir nesneyi oraya getirdiği sanal gerçeklik gözlüğü. Bir Ferrari’ye bu ürün sayesinde binebilir ya da bu ürünle yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ürün aynı zamanda artırılmış gerçekliğinde geldiği son nokta olarak da adlandırılıyor.

#5 4 bin 370 liralık Skully AR Akıllı Kask

image009

Bir kask bu kadar pahalı olabilir mi? Eğer o kask motosiklet sürücüsü için seyir halindeyken arkada kalan hareketleri, kör noktaları gösterip uyarı verebiliyorsa, Bluetooth üzerinden akıllı telefon ile iletişim kurup gelen aramaları cevaplandırabiliyorsa ve üzerinde bulunan GPS ve navigasyon sistemi ile sürücü için bir kılavuz görevi görüyorsa olur. Sözü olan?

#6 3 bin 775 liralık Zegna Icon Jacket

image011

Moda desen değil teknoloji desen çok az bulunuyor ancak fiyatı muadillerine göre oldukça yüksek. İçerisinde kulaklık, mikrofon ve akıllı telefonlarla iletişime geçebilmesi için Bluetooth teknolojisi bulunan bir mont düşünün. Mont üzerinde sesli komutlar ile akıllı telefonu kullanmak için bu kadar para dökmeye gerek var mı?

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir