En iyi Hint Filmleri

5900

Hint sineması denince akla genellikle şarkı söyleyip yerli yersiz dans eden insanlar gelir. Her ne kadar dans ve şarkı Hint kültürünün vazgeçilmez bir parçası olsa da, bizler için ayrılık acısının ortasında kalkıp dans etmek biraz tuhaf kaçıyor 🙂 Lakin yine de Bollywood inanılmaz, hatta insan hayatında önemli yer kaplayan filmlere imza atmıştır. Biz de burada o filmlerden en iyi 10 tanesini sizler için derledik en iyi hint filmleri kategorisinde yaptığımız bu inceleme en iyi izlence,en iyi eğlence ve sosyal mesajları ile ön plana çıkan hint fimleri olarak karşımıza çıkıyor.

hint-filmleri En iyi Hint Filmleri

#1 3 Idiots

3 Idiots filmi 3 aylak öğrencinin Hindistan’ın en iyi mühendislik okulunda yaşadıkları maceraları konu almaktadır. 2009 yapımı bu film, sadece oyunculuk kalitesiyle değil; verdiği sosyal mesajlarla da adından hala söz ettirmektedir. 3 Idiots bir çok eleştirmen için “en iyi hint filmleri” listesinin başında gelir.

hint-filmleri-2 En iyi Hint Filmleri

#2 My Name İs Khan

“Dünyada iki tür insan vardır oğlum, iyi insan ve kötü insan. Başka fark yoktur.”

En iyi hint filmleri arasında siyasi ve sosyal bir teması olan u sinema filmi başarılı olması anında verdiği siyasi mesaj ile önemlidir. İşte bu film yüzlerce filmin başaramadığını başarmıştır. Filmin can alıcı ve bir o kadar yürek burkan bir diğer repliği ise “Sayın Başkan, benim adım Khan ve ben terörist değilim.” olmuştur. Film, 11 Eylül saldırıları sonrasında Amerikalılar’ın Müslümanlar’a bakış açısını konu alıyor.

en-iyi-hint-filmleri En iyi Hint Filmleri

#3 Black

2005 yapımı bu film, kör ve sağır bir kızın bir öğretmen sayesinde nasıl hayata tutunduğunu ve öğretmeni aynı duruma düştüğünde nasıl onun elinden tuttuğunu göstererek en güzel hint filmleri arasında yer alır. Bu film ülkemizde “Benim Dünyam” adıyla Türkçe’ye de uyarlanmıştır.

en-guzel-hint-fimleri En iyi Hint Filmleri

#4 Slumdog Millioner

Kazandığı ödüller ve hikayesinin cazibesiyle hemen herkesin izlediği, izlemese bile bildiği bu film Hindistan’ın en başarılı filmleri arasında yer almaktadır. İzlerken “Kader mi şans mı?” sorusunun sıkça sorulduğu bu film aslında bir nevi umut hikayesi. En iyi Hint aşk filmleri arasında yer alır

hint-ask-filmleri En iyi Hint Filmleri

#5 A Wednesday

2008 yapımı bu film, Mumbai şehrinin 5 farklı noktasına bomba yerleştirdiğini söyleyen bir adamla başlar. Polisle girişilen pazarlık ilginç bağlantıları ortaya çıkarır. Özellikle aksiyon sevenler için bir solukta izlenecek bir film.

en-iyi-hint-filmleri-güzel En iyi Hint Filmleri

#6 Life of Pi

Heyecan verici, spiritüel, esprili aynı zamanda trajik bir hikaye. Egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan akıl almaz bir senaryo.

en-iyi-hint-filmleri-film-izle En iyi Hint Filmleri

#7 Taare Zameen Par

Film disleksi hastası bir çocuğun başarısızlığı ve hayatına giren resim öğretmeni sayesinde değişen yaşamını konu alıyor. 3 Idiots gibi sosyal mesajlar içeren bu film de, pes etmemeyi sıkça vurgulayan filmlerden. Hint filmleri arasında çocuklar içi çekilmiş örnek yapımlardan birisi olmuştur.

hint filmleri En iyi Hint Filmleri

#8 Barfi

Barfi hem işitme hem de konuşma engelli bir gençtir ve aşık olur. İşte bu en iyi hint filmleri listesindeki bu film bize aşkın dili olmadığını hatta aslında bambaşka bir tınısı olduğunu gösterir.

en iyi hint filmleri En iyi Hint Filmleri

#9 Ek Tha Tiger

Çekimlerinin Mardin ve İstanbul’da da yapıldığı bu film, bir bilim adamının hikayesini anlatan romantik, aksiyon, gerilim filmidir.

iyi hint filmleri En iyi Hint Filmleri

#10 Aatma

En iyi hint filmleri arasında bir korku filmi olarak çekilen fakat izleyicide psikolojik-gerilim etkisi yaratan bir filmdir. Aldığı ödül bulunmasa da dikkat çekici bir filmdir.

hint filmleri En iyi Hint Filmleri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here