En çok yumurta veren tavuk cinsleri ve yıllık verimleri

1852

Türkiye’de yumurta verimi için tavuk yetiştiriciliği hobi amaçlı veya doğal yaşam amaçlı olarak salma tavukçuluk şeklinde kırsal yerleşim bölgelerinde yaygın olarak mevcuttur. Bu yazı içinde en çok yumurta verimine sahip tavuk ırkları ve bunların yıllık yumurtlama sayıları, yumurtalarının büyüklükleri incelenecektir. Başlangıçta seçilecek tavuk cinsleri yumurta yumurtlama verimine göre seçilecek olursa uygun beslenme ve hava koşulları sağlandığında ideal yumurta verimine ulaşılması ve yılda ortalama 250-300 yumurta tek tavuktan elde edilmesi mümkün olabilecektir.

 

Dünyada yumurta ırkı olarak en bilinen Ligorin tavuk cinsi aslında Leghorn olarak bilinen çizgi tavuk kahramandan bu ismi almıştır. Bu ırkın yanlış olarak ülkemizde isminin telaffuzu ile bu tavuk cinsi Ligorin olarak anılır olmuştur. Bu tavuk cinsi  yılda 250 yumurta verimi ile öne çıkan ve tipik beyaz rengi ile utangaç sayılacak bir karaktere sahiptir.

Güzel beyaz anaç Ligorin tavuk cinsi
Alımlı ve verimli Ligorin

Sussex ve Rhode island kızılı hem et verimi hemde yumurta verimi ile öne çıkar ve bu iki ırkta yılda 250 yumurta verimine asgari ulaşabilirler.

Sussex tavuk cinsi

Lohman brown ve Nick brown tavuk cinsleri tavuklar yılda ortalama 270-290 adet yumurta yumurtlayabilirler ve salma tavukçuluk, kümes tavukçuluğu için ideal sayılacak tavuk cinsleridir.

Wyandotte Tavuk Cinsi

Australorp ve Wyandotte ırkı tavuklar haftada ortalama 5 yumurta ile yumurta verimi olarak tatmin edici bir orana ulaşır ayrıca et verimi de yüksek olan bu iki ırk oldukça güzel ve alımlı vücut formları ile tavuk kümesleri için birer vazgeçilmezdir.

Australorp Tavuk Cinsi

Bu tavuk ırkları yanında ülkemizde popüler olan Atak, Atak-S veya Denizli ırkı salma tavukçuluk ırkları ile yumurta verimi ideal seviyede elde edilir. Bu saydığımız yerli tavuk ırkları ile uyum sorunu olmaksızın ülkemizin farklı bölgelerinde hobi veya ticari amaçlı yumurta tavuk yetiştirilmesi yaygındır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here