En çok izlenen Kore dizileri

3914

Kore dizileri neden bu kadar çok seviliyor ?

Eğer Hollywood dizilerinin yüzeyselliğinden sıkılmışsanız, bizim eski Yeşilçam filmlerini ise bin kere izleseniz de keyif alanlardansanız Kore dizilerini seveceksiniz. Ömrü hayatında bir kez bile olsa Kore dizisi izlememiş olanlara, zaten en fazla 20 bölüm çektiklerini ve o 20 bölümde bizde üç sezon süren diziye harcanan zamandan daha fazla duygusal aksiyon yaşattıklarını söylemek doğru olacaktır. Lakin Kore dizileri bizim bilmediğimiz bambaşka konuları işlemiyor ama bizi diziyi izlerken bambaşka biri yapabiliyor.

Korelilerin batıdan çok bize benzediklerinden olsa gerek; aile yapısına önem veren hallerini, aşıkların inatlaşmalarını, cinsellikten uzak şevkat dolu yakınlaşmalarını bizim diziler kadar samimi bulacaksınız. Kapıdan girerken ayakkabı çıkarmaları bile bizi andıracak. Birçok Kore dizisinde farklı konular ve farklı mekanlar olsa da ‘hep aynı şeyleri yapıyorlar’ diyebileceğiniz durumlar da var. Örneğin;

Kore dizilerinde esas oğlan genelde maçodur. Esas kızın kolundan tutar, nereye gittiklerini söylemeden alıp götürür, söylemek istediğini dinletene kadar zorlar. Duygusaldır, esas kıza aşık olduğunu anladığı an sarıldıkça sarılır. Güçlüdür, esas kızı dizi boyunca en az bir kez sırtına alıp taşır. Kore dizilerinde esas kıza ise biraz eziklik biçilmiştir, esas oğlan her zaman daha baskın olarak karşımıza çıkar. Kore dizileri karakterleri değişmeyen oyuncularıyla, intikam beklemeyen entrikalarıyla gayet net bir şekilde kurgulansa da; bir bölüm bittiğinde yenisinin kafaya takıldığı ve sabahlanarak izlendiği dizilerdir. Eğer geç vakitlerde izlenirse sürekli yemek yiyen dizi ahalisinden ilham alınıp mutfakla haşır neşir olunabilir. Korelilerin istisnasız her öğünde iştahla yemek, özellikle de pilav yediğini bu arada hatırlatmış olalım.

Kore dizileri örnekleri ve en çok izlenen kore dizileri

Ama en önemlisi gülerken ağlatan, ağlarken güldüren, mutlu sonda ayağa kaldıran bir bağımlılığa dönüşüverir Kore dizileri! Eğer ‘hadi bir Kore dizisine başlayayım’ diyorsanız, ülkemizde de sevilen ve en çok izlenen Kore dizilerinden top 5 listesine bakmadan geçmeyin deriz.

SECRET GARDEN (GİZLİ BAHÇE)

en çok izlenen Kore dizileri
en çok izlenen Kore dizileri

Romantik komedinin içine biraz da fantastik aroma katılmış türüdür sanki! Kim Joo Won oldukça hoş, şımarık ve kibirli bir adam; Öyle ki tepesini yaz kış kapatmadığı üstü açık arabasıyla, abartılı marka merakıyla, göz kamaştıran mavi parlak eşofmanıyla ve tabii ki gamzeleriyle akıllarda ‘dövme’ misali kazınıp kalacak bu Kore dizisinde!

GİL-Ra-Im incecik, güzel mi güzel, hayatını filmlerde dublörlük yaparak kazanan bir kadın! Öyle normalde pek yolları kesişecek çiftlerden olmasalar da, olayın fantastik yanı ve ilk kemireceğiniz tırnağın miladı tam da buradan başlıyor. Bu Kore dizisinde çift tuhaf bir eve giriyor, tuhaf bir yaşlı kadın onlara şarap ikram ediyor, şaraplar içildikten ve bir gece geçip sabah uyandıktan sonra erkekle kadının bedenleri yer değiştiriyor.

Kore dizilerinde en tavan yapan izleyiciye sahip Secret Garden’da Kim Joo Won’u canlandıran Hyun Bin’e hayran bir kadın kitlesinin varlığını inkar etmemek gerekir. Aşkını öyle bir sahiplenecek ve öyle mücadele edecek ki görülmeye değer! ‘Ben de böyle bir aşk istiyorum’ dedirtecek sahnelerden biri de deniz kızı masalı… Masala, gülmeye, ağlamaya doymanız için iyi gelecek bir Kore dizisi Secret Garden, mutlaka izleyin.

HEALER (ŞİFACI)

En çok izlenen Kore dizileri
En çok izlenen Kore dizileri

Özellikle aksiyon ve gizemden hoşlananlar için şifa gibi gelecek bir Kore dizisi. Konusu ‘Hunter’ dizisini izleyenler için çağrışımlar yapıyor olsa da, kendine özgü kurgusuyla, müzikleriyle ve tabii oyunculuklarıyla izlenmeye değer! Hatta başta Asya olmak üzere dünyanın her tarafından geniş bir izleyici kitlesi var.

Healer aslında Seo Jung-Hoo adındaki esas oğlanın kullandığı kod adı ve gece kuryeliği yapıyor. Gece kuryeliği öyle bilinen bir kuryelik türü değil, Healer teknolojiyi üzerine giyen, dövüşmeyi iyi bilen ve oradan oraya atlayıp zıplayan eğitilmiş bir ajan! Telefonla gizli görev veren bir patrona çalışırken, en büyük hayali olan Güney Pasifik’te bir ada alabilmek için para biriktiriyor. Bir gün aldığı bir görevle internet muhabirliği yapan Chae Young Shin’le yolları kesiştiğinde ve aşık olduğunda planları alt üst oluyor. Geçmişten gelen bir sırrın serüvenine onunla birlikte sürüklenip duruyor izleyici!

Çok başarılı ve zihni zorlayıcı senaryolardan birini kurgulamış Kore dizilerinden Healer. Romantik mi derseniz evet, hem de çok; dram var mı derseniz evet; ‘final ne olacak acaba’ diye debelenecek misiniz, evet, uyumayacaksınız düşünmekten! En çok izlenen Kore dizilerinde başı çeken Healer’de 20 bölüm, bitmesin isteyeceksiniz!

COFFEE PRİNCE (KAHVE PRENSİ)

En çok izlenen Kore dizileri
En çok izlenen Kore dizileri

Aslında Coffee Prince adında var olan bir kahve zincirinde çekilmiş ve çekim mekanını ekstra ünlü yapmış bir Kore dizisi. Sizi kötü hissettirecek hiçbir şey konmamış senaryoya, aksine çok eğlenecek ve çok samimi bulacaksınız.

En çok izlenen dizilerden biri olan Coffee Prince’de Eun Chan giyim kuşamı, saçları ve davranışlarıyla erkek gibi görünen ve ailesine bakmak için bulduğu her işte çalışan genç bir kızdır. Büyük annesinin yola getirmeye ve evlendirmeye çalıştığı Han Kyul’la tesadüf eseri karşılaştığında garip bir teklif alır ve hayatı değişir. Eun Chan’ın erkek olduğunu zanneden Han Kyul büyük annesinin tanıştırdığı kızlardan kurtulmak için onunla takılacak ve sonrasında Eun Chan’a duyduğu ilgiden gay olduğunu düşünüp bunalıma girecektir.

Aslında oldukça güzel bir genç kız olan Eun Chan’ın, Han Kyul’a yaşattığı kimlik bunalımı yenilir yutulur cinsten değil ama izlerken kızmak yerine güleceksiniz. Yemeye içmeye düşkün Kore dizilerinden Coffed Prince’yi izlerken burnunuza ekrandan buram buram kahve kokuları gelecek!

A GENTLEMAN’S DIGNITY (BİR CENTİLMENİN HAYSİYETİ)

En çok izlenen Kore dizileri
En çok izlenen Kore dizileri

Yine en çok izlenen Kore dizilerinden biri ve bu defa konuda ağır basan mesaj dostluk! Liseden beri arkadaş olan 4 erkeğin hayatı, inişleri çıkışları, hayal kırıkları ve tabii ki kadınlarıyla örülmüş matrak bir dizi.

Kore dizilerindeki o neşeli yanı ağır basan erkeklerin, yaşlansa da ergen kalmış olanlarından 4 playboy adamın yaşamda bulduğu pratik çözümlere güleceksiniz. Erkek kadın ilişkilerinde var olan genellemeleri yıkmayan davranış biçimlerine ‘erkekler gerçekten Mars’tan’ diyecek, 20 bölüm boyunca garanti keyifleneceksiniz.

A Gentleman’s Dignity adlı Kore dizisi daha önce ülkemizde yayınlanan ‘Kiraz Mevsimi’ dizisiyle benzeştirildi. Ortak yönlerini varın siz bulun!

MY GIRLFRIEND İS A GUMIHO (KIZ ARKADAŞIM GUMIHO)

En çok izlenen Kore dizileri
En çok izlenen Kore dizileri

Absürd esprilerle hoş bir tat bırakan bu dizilerden biri daha! Tamamı fantastik örülmüş bir öykü izlemek istiyorsanız her bölümde güleceğiniz ve hiç sıkılmayacağınız 16 bölümlük bir şaheser diyelim My Girlfriend is a Gumiho’ya!

Gumiho tam tamına 9 kuyruğu olan fantastik, mitsel bir tilkidir. İnsanların sahip olmadığı pek çok güce sahip ve ölümsüzdür. Ve bir gün dae woong* adlı masum bir üniversite öğrencisiyle çakışır kaderleri. Bundan sonrasında naif bir aşk ve günlük yaşantınızda dilinize yerleşecek bir çok replik kalır size… Müthiş müzikleriyle kulaklarınız şenlenirken küçük bir spoiler de verelim ve halanın muhabbetini kaçırmamanızı önerelim.

Korkuyla komedinin yumuşak geçişlerinde vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Çok uzak sandığımız bir ülkenin, çok farklı sandığımız neşeli insanlarıyla bizleri tanış çıkaran bu dizileri çoktan bastık bağrımıza! Gelsin yenileri, unutulmasın eskiler…

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir