Dünya’yla Bağlantısı Olmayan Sanayi Şehri Norilsk

2841

Norilsk, Rusya’nın kuzeyindeki Sibirya Federal Bölgesi’nde bulunan bir sanayi şehri. Bu şehir dünyadan olan bağlantısını kesmiş gibi. Sadece bir şehre, Dudinka limanına demiryolu ile bağlı ve sanayi için kullanılıyor. Bu şehri terk etmenin iki yolu var; ya Yenisey Nehri’nden aşağı doğru 2 bin kilometre yol gitmek ya da hava yolu. Hava yolu dediysek de çok ciddiye almayın çünkü hava şartları o kadar kötü ki uçuşta haftalarca rötar olabilir.

1

Bu şehir aslında 1935 yılında köle işçi kampı olarak kurulmuş. Daha sonra yerleşim bölgesi haline gelmiş, madencilik ve sanayi gelişmiş. 1700 metre yüksekliği olan Putoran Dağı eteklerinde dünyanın en büyük nikel yatağı bulunmakta. Bu da Norilsk’i maden şehri yapmaya yetmiş de artmış bile. Nikelin yanında paladyum, kobalt ve bakır da çıkıyor şehirden.

2

Köle işçiler, madenlerde insanlık dışı şartlarda çalışmışlar yıllarca. Dondurucu soğukta, yeterli besin olmadan.. 500 binden fazla işçinin 18 bini soğuk ve açlıktan ölmüş. Hayatta kalanlar, Stalinizm rejimi çöktükten sonra oraya yerleşip daha insanı şartlarda yaşamaya başlamışlar.

3

Bu şehirde yaşamak çok zor. Kışın hava çok soğuk oluyor, -30 dereceye kadar düşüyor sıcaklık. Kasım-Ocak ayları arasında yedi haftalık bir zaman diliminde güneş hiç doğmuyor. Yaz aylarında ise sıcaklık 20 dereceye kadar çıksa da karların tamamını eritmek için yeterli olmuyor.

4

Ama şehrin en büyük sorunu soğuk değil, kirli hava! Bu kadar maden çıkan bir yerde havanın kirli olması beklenen bir durum. Fakat o kadar kirli oluyor ki, kar bazen sarı bazen siyah bazen de pembe yağıyor. Asit yağmurları da cabası.. Haliyle hem soğuk hem kirli hava çok az sayıda bitki yaşamına izin veriyor.

7

Fotoğraflara bakınca şehir maket gibi görünüyor olsa da her şey gerçek.

5

Bu şehirde yaşamanın tek sebebi para elbette. Fakat kazandıkları para da şehirdeki her şeyin sahibi olan maden şirketine gidiyor. Yani sürekli bir döngü var…

568

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir