Dünyanın En Vahşi Geleneği!

2756

Örf, adet, töre bizi biz yapan eski nesillerle yeni nesilleri birleştiren bize göre de olması gereken kurallar ancak bazen insanlar o kadar körü körüne bazı geleneklere bağlanıyorlar ki… Düşünce süzgecinden geçirmeden yapılan her şeyde sağlıksız bir taraf var. Olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz da o kadar yönü var ki. Nice topluluklar bazı gelenekler nedeniyle boşuna kendilerine acı çektiriyor, düşüncesizce kız çocuklarına işkence yapıyorlar ve bu böyle gelmiş böyle gidiyor. İşin garibi insanlar da bunu isteyerek yapıyor.

Nepal’de yaşayan kadınlar her ay Chaupadi isimli bir işkenceyi yaşıyor. Peki nedir Chaupadi?

Çünkü Nepal’deki kadınlar için regl dönemi Chaupadi zamanı demek. Regl dönemine giren kadınlar ailelerinden, konu-komşu ya da akrabadan uzaklaştırılıyor ve tek başlarına evlerinden uzakta bir yerde yaşamak zorunda bırakılıyorlar. Yalnızca aileleri arada yanlarına gelip hiçbir temas kurmadan bir kaba yemek bırakıp gidiyor.

 

nepal Dünyanın En Vahşi Geleneği!

 

Chaupadi aslında bir Hindu geleneğine dayanıyor.

İnsanın içindeki kötülükten, hücrelerindeki şeytandan, fena fikirlerden arınması için her şeyden uzaklaşıp inzivaya çekilmeyi esas alıyor. Nepal’de de kadınların adet dönemlerinde içlerindeki kötülüğün salındığına inanılması sebebiyle Chaupadi ortaya çıkmış. Peki Chaupadi kadınlara nasıl zarar veriyor?

menstruation-nepal Dünyanın En Vahşi Geleneği!

 

Chaupadi’ye giren kadınlar hayvan sığınaklarında, mağaralarda ya da bir metre kareyi geçmeyen korunaksız kulübelerde yaşıyorlar.

Akan suya dokunmaları kesinlikle yasak. Bir hasırın üzerinde regl dönemi bitene kadar yatıp kalkıyorlar. Peki bu arada neler oluyor?

MK3_8686web Dünyanın En Vahşi Geleneği!

 

Chaupadi dönemine giren birçok kız çocuğu, kadın tecavüze uğruyor.

Nepal’in vahşi doğasında böyle korunmasız bir mağarada hayatta kalmak kolay mı? Çakalların kapıp götürdüğü kız çocukları, yılanlar tarafından sokulup ölen kadınlar var. Yeni doğum yapmış anneler bebeklerini bırakamadıkları için, Chaupadi’de iki bebeğini birden hastalıktan kaybeden anne de var. Betondan yapılma tavansız kulübede birazcık ısınmak için ateş yakıp yanarak ölen kız çocuğu da var. Kısacası Chaupadi tam bir vahşet.

chaupadi Dünyanın En Vahşi Geleneği!

 

2005 yılında Nepal hükümeti Chaupadi’yi zararları yüzünden yasakladı.

Fakat Times’ın açıklamasına göre Chaupadi’yi halen devam ettiren birçok köy var.

nepal-chaupadi1 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi2 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi3 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi6 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi5 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi4 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi7 Dünyanın En Vahşi Geleneği!

nepal-chaupadi8 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi14 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi13 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi12 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi10 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi9 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi16 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi17 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi19 Dünyanın En Vahşi Geleneği!nepal-chaupadi18 Dünyanın En Vahşi Geleneği!Nepali-girl Dünyanın En Vahşi Geleneği!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here