Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

52660

Dünyanın en kalabalık şehirleri hangisi?

Dünyanın en kalabalık şehri ünvanına sahip bu meşhur ve yaşanması zor şehirler genel olarak yoğun nüfusunun getirdiği bir çok sorunla mücadele etmekte zorlanan milyonlara evsahipliği yapıyor. Özellikle güzel İstanbul’da yaşayanlar oldukça iyi biliyor ki bazen insan gerçekten hayattan soğuyor, kalabalıktan bıkıyor, sakin bir sokak arası bile bulamamaktan yoruluyor ve halen bu karmakarışık keşmekeş yumağı şehirde hala neden yaşadığına kendisi de hayret ediyor.

Nereye gitseniz kalabalık, eviniz dışında kafanızı dinlemeniz neredeyse imkansız. Sırf bu yüzden cuma akşamı apar topar şehirden uzaklaşıp pazar akşamına kadar dönmeyenler var. Tabi ki tek sorun da kafa dinleyememek değil, genelde daha ciddi problemler de nüfus miktarı nedeniyle oluşup genel refah seviyesini düşürebiliyor. Dünyanın en kalabalık şehirleri başta bu dertler olmak üzere bir çok dertten muzdarip. Kalabalık şehirler; altyapıdan doğal afetler sırasında yaşanacak felaket senaryolarına kadar bir çok konuda daha fazla planlama ve harcama yapmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla dünyanın en kalabalık şehirleri de bundan etkileniyor.

Dünyanın En Kalabalık Şehirleri Listesi

Peki insan görmekten kafayı yedirtecek, yoğunluktan şehrin en büyük caddesinde nefes almayı bile zorlaştıracak, “Biraz gider misiniz acaba lütfen, nefes alamıyorum” diye bağırtacak kadar fazla insanın bulunduğu dünyanın en kalabalık şehri ve diğer dünyanın en kalabalık şehirler hangileri? Hep beraber bakalım:

#1 Şangay, Çin

Dünyanın en kalabalık şehri Çin’den. Listenin ilk sırasında Çin’den bir temsilcinin bulunmasına şaşırdık mı?, elbette hayır. Şangay Komünist Çin Cumhuriyeti zamanında reklam amacıyla dizayn edilmiş batılı toplumlara Çin imajı oluşturmak için planlanmış bir mega şehir ve 24 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri olma özelliğini taşıyor. Şangay  nüfus yoğunluğu bazında o kadar da yükseklerde değil. Hatta nüfus yoğunluğu olarak İstanbul’un yarısı kadar bunun temel sebebi baştan itibaren şehrin yapılanması disiplinle planlandığı için nüfus yoğunluğu hiçbir zaman dayanılmaz bir seviyeye çıkmamıştır. Bu sayede dünyanın en kalabalık şehri olmanın sıkıntılarından bir nebze de olsa kurtulmaya çalışmışlardır.

dünyanın en kalabalık- şehri Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?
Dünyanın en kalabalık şehri Şangay

 

#2 Karaçi, Pakistan

23 buçuk milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri Şangay ile amansız bir mücadele içerisinde olan bu şehir nüfus yoğunluğu bakımından Şangay’ı ikiye katlamış durumda. Burada İstanbul’da da gördüğümüz az gelişmiş toplum özelliği olan plansızlık, rantiye kültürü, disiplinsizlik, popülizm, rüşvet temelli imar tadilatı ve insana saygısızlık temelinde nüfus yoğunluğunun dünyanın en kalabalık şehri olan Şangay’a göre iki kat olduğunu maalesef görmekteyiz. Aynı sağlıksız yapı İstanbul’da zaten içinde yaşadığımız bir gerçeklik.

dunyanın-en-kalabalık-sehri-hangisi Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#3 Pekin, Çin

Karşımızda yine Çin. 21 buçuk milyonluk nüfusa sahip Pekin nüfus yoğunluğu açısından diğer yüksek nüfuslu şehirlere göre çok daha yaşanılabilir bir seviyede burada pekçok kişinin urun kıvırdığı komünizmin rant temelli olmayan insan odaklı politikaların planlamada öne alınmasına bağlı büyük oranda.

dunyanın-en-kalabalık-sehirleri Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

 #4 New York, ABD

18 milyon 500 bin nüfusuyla New York şehri dünyanın en kalabalık şehri listesinde olması yanında dünya finans merkezi olması, pahalı emlak piyasası, ışıltılı gece yaşamı ile önemli bir cazibe, moda merkezi olarak da kendini öne çıkaran bir yapıya sahiptir. kalabalık ile keşmekeşin bir arada olmadığı nadir şehirlerden biri olan New York yüzyıllık metrosu ile hayatı metropolde yaşayanlara kolaylaştıran bir toplu taşıma altyapısına sahiptir. Kozmopolit yapıs ile her ırktan,dilden ve dinden göç alan Çin mahallesi,İtalyan mahallesi ve hatta New Jersey Türk toplumu ile her alt kültürün kendi küçük gettolarını kurduğu çoklu yaşam kültürüne sahip bir şehirdir.

Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#5 Delhi, Hindistan

18 milyonluk nüfusa sahip Delhi yüksek nüfus yoğunluğu oranıyla insanı adeta bunaltan cinste şehirlerden. Hindistan nerede ise rüşvetin, ağır kast sisteminin, eşitliksiz gelir dağılımının başkenti ve tabi İstanbul gibi nüfus yoğunluğu dayanılmaz seviyelere ulaşmış durumda maalesef.

en-kalabalık-sehir Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#6 Tianjin, Çin

Çin’den bir katılımcı daha. 15 milyona yakın nüfusuyla Tianjin. Tianjin ile beraber Çin, dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde ilk 5’e üç şehir ile giriyor.

en-kalabalık-sehirler Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#7 İstanbul

14,600,000 kişilik nüfusuyla İstanbul, Tianjin’le yarışır durumda. Halkımız iyi bilir ki dünyanın en kalabalık şehirleri listesinin altıncısı olan İstanbul’da yaşamak bir hayli zordur. İş imkanlarının fazla olması nedeniyle tercih edilmiş ve kalabalıklaşmış olmakla beraber yaşam pahalılığını da beraberinde getirmiştir.

dünyanın en kalabalık şehirleri istanbul Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#8 Tokyo, Japonya 

2016 verilerine göre 23 çevresel şehirle birlikte büyükşehir alanında ki 9 milyon nüfusu ekleyince Japonya’nın en büyük nüfus sıkışıklığına sahip 13.6 milyon nüfuslu Tokyo şehri karşımıza çıkıyor. Tokyo şehri  bu büyük nüfus yoğunluğunun zorluklarını yüzlerce farklı istikamette birbirlerine aktarmalar ile bağlı mükemmel metro tren sistemine ve disiplinli Japon halkının nerede ise tutku ile bağlı oldukları dakik olma saplantıları ile biraz olsun aşabilmektedir.

Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

Tokyo gün içinde bazı merkezi istasyonlarında hergün 4-5 milyon insanın aktarma yaptığı Shinjuku veya Shibuya veya Kitasenju gibi devasa metro istasyonları ile büyük bir insan akımının yer değiştirmesi ile sanki damarlarında hızla akan kan ile yaşamını sürdüren bir canlı organizma gibidir.

Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

Milyonlar her gün sabahın erken saatlerinde yaşamın ucuz olduğu Tokyo çevresindeki küçük yerleşim birimlerinden trenlerle iş yaşamının kalbi olan Tokyo merkezinde ki Shinjuku, Shibuya, Nishifunabashi, Nihonbashi, Ochanomizu, Ueno, Akihabara gibi ilçelere akın etmektedirler. Burada gecenin geç saatlerinde mesailerini bitiren bu maaşlı insanlar tekrar Tokyo merkezinden ev kirası ve gündelik alış verişin hesaplı olduğu Saitama, Kawasaki, Kanagawa gibi dış merkezlere dönmektedirler. Bu yaşam döngüsü nerede ise 365 gün bu şekilde gel git ile devam etmektedir.

#9 Lagos, Nijerya

13 buçuk milyonluk nüfusuyla Lagos Nijerya’nın en kalabalık şehri. Nüfus yoğunluğu ise korkunç derecede yüksek olan Lagos, Nijerya aynı zamanda dünya rüşvet listelerinde de 136. sırada yer alan yolsuzluklar ülkesi gibi kabul edilebilecek kadar altta yer almaktadır. Buda yaşanmayacak derecede yüksek olan nüfus yoğunluğunun temel sebebini açıklamaktadır. Afrika’dan bir ülkenin en kalabalık şehirler listesine girmesi biraz şaşırtıcı değil mi? Üstelik Nijerya gibi gelişmemiş bir ülke. Her ne kadar Nijerya’da olsa da Afrika’daki en kalabalık şehir Lagos.

lagos Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#10 Guangzhou, Çin

12,700,000 nüfusuyla ilk 8’deki Çin’den 4. şehir. Çoğalıyorlar efendim, durduramıyoruz. Dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde Çin’in egemenliği devam ediyor.

guangzhou Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#11 Mumbai, Hindistan

12,5 milyonluk nüfusa sahip bu şehir nüfus yoğunluğu oranıyla bile insanın nefes almasını zorlaştırıyor. Bakmayın siz bu güzel mavi manzaraya. Dikkat ederseniz dünyanın en kalabalık şehirleri listemizde Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’i sıkça görmekteyiz. 20. yüzyılın ikinci yarısından önce Hindistan altında bulunan Pakistan ve Bangladeş’te de kalabalık nüfusu görebiliyoruz.

mumbai Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#12 Moskova, Rusya

12 milyon nüfusuyla Rusya’nın en güzide şehirlerinden. Moskova yüksek binaları şantiye gibi mahalleri, Türk müteahhitleri ve yerli Rus mafyası ile şarklı tipi bir Avrupa şehri fakat kendine özgü kültürel ve yaşam özelliklerini unutmamak lazım örneğin çok köklü ve kullanışlı Moskova metrosu şehirde bir yerden bir yere gitmenin belki en pratik ve ucuz yolunu oluşturuyor.

moskova Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#13 Dakka, Bangladeş

12 milyonluk nüfus ve korkunç nüfus yoğunluk oranı ve rüşvet indeksinde 139. sırada yer alan Bangladeş’in başşehri aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehri listesinde kendine yer edinmiş bir başka karmaşık megapol olarak karşımıza çıkıyor.

dhaka Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#14 Kahire, Mısır

Mısır’ın başkentinde nüfus 12 milyonun biraz aşağısında, şimdilik fakat bereketli Nil kıyısında kurulu bu güzel şehirde dünyanın en kalabalık şehri olması yanında önemli bir tarihi mirasa sahip olan dinlerin ve tarihin içiçe geçtiği bu şark şehri dikta yönetimleri, rant ekonomisi ile bir kaos şehri olup kalabalık ve yaşanmaz, altyapı sorunları ile dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde fakat turistik birkaç günlük bir ziyaretten öte gidip konfor ile yaşanılacak bir durumu yok maalesef.

kahire Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?
Dünyanın en kalabalık şehir listesinde Kahire
#15 Sao Paulo, Brezilya

Brezilya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Sao Paulo’da nüfus 12 milyona yakın. Aman diyleim sao paulo turistler için güvenlik probleri en tepe noktasında olan şehirlerden biri gitmeden bir kez daha düşünmenizi öneririm.

sao paulo Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?
Brezilyadan önemlibir şehir SaoPaulo en kalaalık şehirler listesinde
#16 Lahor, Pakistan

11,381,745 nüfus.

lahor Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?

#17 Shenzhen, Çin

10 buçuk milyon nüfus.

shenzhen Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?
Dünyanın en kalabalık şehri ünvanlı bir diğer Çin şehri Shenzhen
#18 Seul, Güney Kore

10,388,000 nüfusu ile Güney Kore’nin başkenti Seul büyük bir megapol olmak yanında Gangnam gibi popüler mekanları ve İmparatorluk sarayı gibi tarihi mekanları ile sanki 1950 yılında büyük bir iç savaş geçirmemiş bir ülke gibi hızla sanayileşmiş ve refah seviyesini dünya birinci ligine çıkarmış olmanın haklı gururunu taşıyorlar.

Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?
Seul gece manzarası
dünyanın en kalabalık şehri  Dünyanın En Kalabalık Şehri Hangisi ?
Dünyanın en kalabalık şehri listesinde en sonda Güney Kore Seul şehri var

 

6 YORUMLAR

    • doğrudur Tokyo geçişken bir nüfusa sahip çevresinde yer alan Saitama, Urawa, Kawasaki gibi uydu kentlerde yaşayanlar gün içinde çalışmaya Tokyo metropole gelip gece dönüyorlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here