Dünyanın En Kalabalık Şehirleri

49584

Dünyanın en kalabalık şehirleri hangisi?

Dünyanın en kalabalık şehri ünvanına sahip bu şehirler genel olarak nüfusun getirdiği bir çok sorunla da mücadele etmek zorundadır. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar oldukça iyi biliyor ki bazen insan gerçekten hayattan soğuyor, hayret ediyor.

Nereye gitseniz kalabalık, eviniz dışında kafanızı dinlemeniz neredeyse imkansız. Sırf bu yüzden cuma akşamı apar topar şehirden uzaklaşıp pazar akşamına kadar dönmeyenler var. Tabi ki tek sorun da kafa dinleyememek değil, genelde daha ciddi problemler de nüfus miktarı nedeniyle oluşup genel refah seviyesini düşürebiliyor. Dünyanın en kalabalık şehirleri başta bu dertler olmak üzere bir çok dertten muzdarip. Kalabalık şehirler; altyapıdan doğal afetler sırasında yaşanacak felaket senaryolarına kadar bir çok konuda daha fazla planlama ve harcama yapmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla dünyanın en kalabalık şehirleri de bundan etkileniyor.

Dünyanın En Kalabalık Şehirleri Listesi

Peki insan görmekten kafayı yedirtecek, yoğunluktan şehrin en büyük caddesinde nefes almayı bile zorlaştıracak, “Biraz gider misiniz acaba lütfen, nefes alamıyorum” diye bağırtacak kadar fazla insanın bulunduğu dünyanın en kalabalık şehri ve diğer en kalabalık şehirler hangileri? Hep beraber bakalım:

#1 Şangay, Çin

Dünyanın en kalabalık şehri Çin’den. Listenin ilk sırasında Çin’den bir temsilcinin bulunmasına şaşırdık mı?, elbette hayır. Şangay Komünist Çin Cumhuriyeti zamanında reklam amacıyla dizayn edilmiş batılı toplumlara Çin imajı oluşturmak için planlanmış bir mega şehir ve 24 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri olma özelliğini taşıyor. Şangay  nüfus yoğunluğu bazında o kadar da yükseklerde değil. Hatta nüfus yoğunluğu olarak İstanbul’un yarısı kadar bunun temel sebebi baştan itibaren şehrin yapılanması disiplinle planlandığı için nüfus yoğunluğu hiçbir zaman dayanılmaz bir seviyeye çıkmamıştır. Bu sayede en kalabalık şehir olmanın sıkıntılarından bir nebze de olsa kurtulmaya çalışmışlardır.

Dünyanın en kalabalık şehri Şangay

 

#2 Karaçi, Pakistan

23 buçuk milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri Şangay ile amansız bir mücadele içerisinde olan bu şehir nüfus yoğunluğu bakımından Şangay’ı ikiye katlamış durumda. Burada İstanbul’da da gördüğümüz az gelişmiş toplum özelliği olan plansızlık, rantiye kültürü, disiplinsizlik, popülizm, rüşvet temelli imar tadilatı ve insana saygısızlık temelinde nüfus yoğunluğunun dünyanın en kalabalık şehri olan Şangay’a göre iki kat olduğunu maalesef görmekteyiz. Aynı sağlıksız yapı İstanbul’da zaten içinde yaşadığımız bir gerçeklik.

#3 Pekin, Çin

Karşımızda yine Çin. 21 buçuk milyonluk nüfusa sahip Pekin nüfus yoğunluğu açısından diğer yüksek nüfuslu şehirlere göre çok daha yaşanılabilir bir seviyede burada pekçok kişinin urun kıvırdığı komünizmin rant temelli olmayan insan odaklı politikaların planlamada öne alınmasına bağlı büyük oranda.

 #4 New York, ABD

18 milyon 500 bin nüfusuyla New York şehri kalabalık olması yanında dünya finans merkezi olması, pahalı emlak piyasası, ışıltılı gece yaşamı ile önemli bir cazibe, moda merkezi olarak da kendini öne çıkaran bir yapıya sahiptir. kalabalık ile keşmekeşin bir arada olmadığı nadir şehirlerden biri olan NewYork yüzyıllık metrosu ile hayatı metropolde yaşayanlara kolaylaştıran bir toplu taşıma altyapısına sahiptir. Kozmopolit yapıs ile her ırktan,dilden ve dinden göç alan Çin mahallesi,İtalyan mahallesi ve hatta NewJersey Türk toplumu ile her alt kültürün kendi küçük gettolarını kurduğu çoklu yaşam kültürüne sahip bir şehirdir.

#5 Delhi, Hindistan

18 milyonluk nüfusa sahip Delhi yüksek nüfus yoğunluğu oranıyla insanı adeta bunaltan cinste şehirlerden. Hindistan nerede ise rüşvetin, ağır kast sisteminin, eşitliksiz gelir dağılımının başkenti ve tabi İstanbul gibi nüfus yoğunluğu dayanılmaz seviyelere ulaşmış durumda maalesef.

#6 Tianjin, Çin

Çin’den bir katılımcı daha. 15 milyona yakın nüfusuyla Tianjin. Tianjin ile beraber Çin, dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde ilk 5’e üç şehir ile giriyor.

#7 İstanbul

14,600,000 kişilik nüfusuyla İstanbul, Tianjin’le yarışır durumda. Halkımız iyi bilir ki dünyanın en kalabalık şehirleri listesinin altıncısı olan İstanbul’da yaşamak bir hayli zordur. İş imkanlarının fazla olması nedeniyle tercih edilmiş ve kalabalıklaşmış olmakla beraber yaşam pahalılığını da beraberinde getirmiştir.

#8 Lagos, Nijerya

13 buçuk milyonluk nüfusuyla Lagos Nijerya’nın en kalabalık şehri. Nüfus yoğunluğu ise korkunç derecede yüksek olan Lagos, Nijerya aynı zamanda dünya rüşvet listelerinde de 136. sırada yer alan yolsuzluklar ülkesi gibi kabul edilebilecek kadar altta yer almaktadır. Buda yaşanmayacak derecede yüksek olan nüfus yoğunluğunun temel sebebini açıklamaktadır. Afrika’dan bir ülkenin en kalabalık şehirler listesine girmesi biraz şaşırtıcı değil mi? Üstelik Nijerya gibi gelişmemiş bir ülke. Her ne kadar Nijerya’da olsa da Afrika’daki en kalabalık şehir Lagos.

#9 Guangzhou, Çin

12,700,000 nüfusuyla ilk 8’deki Çin’den 4. şehir. Çoğalıyorlar efendim, durduramıyoruz. Dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde Çin’in egemenliği devam ediyor.

#10 Mumbai, Hindistan

12,5 milyonluk nüfusa sahip bu şehir nüfus yoğunluğu oranıyla bile insanın nefes almasını zorlaştırıyor. Bakmayın siz bu güzel mavi manzaraya. Dikkat ederseniz dünyanın en kalabalık şehirleri listemizde Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’i sıkça görmekteyiz. 20. yüzyılın ikinci yarısından önce Hindistan altında bulunan Pakistan ve Bangladeş’te de kalabalık nüfusu görebiliyoruz.

#11 Moskova, Rusya

12 milyon nüfusuyla Rusya’nın en güzide şehirlerinden. Moskova yüksek binaları şantiye gibi mahalleri, Türk müteahhitleri ve yerli Rus mafyası ile şarklı tipi bir Avrupa şehri fakat kendine özgü kültürel ve yaşam özelliklerini unutmamak lazım örneğin çok köklü ve kullanışlı Moskova metrosu şehirde bir yerden bir yere gitmenin belki en pratik ve ucuz yolunu oluşturuyor.

#12 Dakka, Bangladeş

12 milyonluk nüfus ve korkunç nüfus yoğunluk oranı ve rüşvet indeksinde 139. sırada yer alan Bangladeş..

#13 Kahire, Mısır

Mısır’ın başkentinde nüfus 12 milyonun biraz aşağısında, şimdilik fakat bereketli Nil kıyısında kurulu bu güzel şehirde şarklı yönetimi rant ekonomisi ile bir kaos şehri kalabalık ve yaşanmaz altyapı sorunları ile dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde fakat gidilesi görülesi bir durumu yok maalesef.

Dünyanın en kalabalık şehir listesinde Kahire
#14 Sao Paulo, Brezilya

Brezilya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Sao Paulo’da nüfus 12 milyona yakın. Aman diyleim sao paulo turistler için güvenlik probleri en tepe noktasında olan şehirlerden biri gitmeden bir kez daha düşünmenizi öneririm.

Brezilyadan önemlibir şehir SaoPaulo en kalaalık şehirler listesinde
#15 Lahor, Pakistan

11,381,745 nüfus.

#16 Shenzhen, Çin

10 buçuk milyon nüfus.

Dünyanın en kalabalık şehri ünvanlı bir diğer Çin şehri Shenzhen
#17 Seul, Güney Kore

10,388,000 nüfusu ile Güney Kore’nin başkenti Seul büyük bir megapol olmak yanında Gangnam gibi popüler mekanları ve İmparatorluk sarayı gibi tarihi mekanları ile sanki1950 yılında büyük bir iç savaş geçirmemiş bir ülke gibi hızla sanayileşmiş ve refah seviyesini dünya birinci ligine çıkarmış olmanın haklı gururunu taşıyorlar.

Seul gece manzarası
Dünyanın en kalabalık şehri listesinde en sonda Güney Kore Seul şehri var

 

5 YORUMLAR

    • doğrudur Tokyo geçişken bir nüfusa sahip çevresinde yer alan Saitama, Urawa, Kawasaki gibi uydu kentlerde yaşayanlar gün içinde çalışmaya Tokyo metropole gelip gece dönüyorlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here