Dünyanın En Kalabalık Şehirleri

48664

Dünyanın en kalabalık şehileri hangisi? Dünyanın en kalabalık şehri ünvanına sahip bu şehirler genel olarak nüfusun getirdiği bir çok sorunla da mücadele etmek zorundadır. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar oldukça iyi biliyor ki bazen insan gerçekten hayattan soğuyor, hayret ediyor. Nereye gitseniz kalabalık, eviniz dışında kafanızı dinlemeniz neredeyse imkansız. Sırf bu yüzden cuma akşamı apar topar şehirden uzaklaşıp pazar akşamına kadar dönmeyenler var. Tabi ki tek sorun da kafa dinleyememek değil, genelde daha ciddi problemler de nüfus miktarı nedeniyle oluşup genel refah seviyesini düşürebiliyor. Dünyanın en kalabalık şehirleri başta bu dertler olmak üzere bir çok dertten muzdarip. Kalabalık şehirler; altyapıdan doğal afetler sırasında yaşanacak felaket senaryolarına kadar bir çok konuda daha fazla planlama ve harcama yapmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla dünyanın en kalabalık şehirleri de bundan etkileniyor.

Dünyanın En Kalabalık Şehirleri Listesi

Peki insan görmekten kafayı yedirtecek, yoğunluktan şehrin en büyük caddesinde nefes almayı bile zorlaştıracak, “Biraz gider misiniz acaba lütfen, nefes alamıyorum” diye bağırtacak kadar fazla insanın bulunduğu dünyanın en kalabalık şehri ve diğer en kalabalık şehirler hangileri? Hep beraber bakalım:

#1 Şangay, Çin

Dünyanın en kalabalık şehri Çin’den. Listenin ilk sırasında Çin’den bir temsilcinin bulunmasına şaşırdık mı?, elbette hayır. Şangay Komünist Çin Cumhuriyeti zamanında reklam amacıyla dizayn edilmiş batılı toplumlara Çin imajı oluşturmak için planlanmış bir mega şehir ve 24 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri olma özelliğini taşıyor. Şangay  nüfus yoğunluğu bazında o kadar da yükseklerde değil. Hatta nüfus yoğunluğu olarak İstanbul’un yarısı kadar bunun temel sebebi baştan itibaren şehrin yapılanması disiplinle planlandığı için nüfus yoğunluğu hiçbir zaman dayanılmaz bir seviyeye çıkmamıştır. Bu sayede en kalabalık şehir olmanın sıkıntılarından bir nebze de olsa kurtulmaya çalışmışlardır.

Dünyanın en kalabalık şehri Şanghay

 

#2 Karaçi, Pakistan

23 buçuk milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri Şangay ile amansız bir mücadele içerisinde olan bu şehir nüfus yoğunluğu bakımından Şangay’ı ikiye katlamış durumda. Burada İstanbul’da da gördüğümüz az gelişmiş toplum özelliği olan plansızlık, rantiye kültürü, disiplinsizlik, popülizm, rüşvet temelli imar tadilatı ve insana saygısızlık temelinde nüfus yoğunluğunun dünyanın en kalabalık şehri olan Şangay’a göre iki kat olduğunu maalesef görmekteyiz. Aynı sağlıksız yapı İstanbul’da zaten içinde yaşadığımız bir gerçeklik.

 

#3 Pekin, Çin

Karşımızda yine Çin. 21 buçuk milyonluk nüfusa sahip Pekin nüfus yoğunluğu açısından diğer yüksek nüfuslu şehirlere göre çok daha yaşanılabilir bir seviyede burada pekçok kişinin urun kıvırdığı komünizmin rant temelli olmayan insan odaklı politikaların planlamada öne alınmasına bağlı büyük oranda.

#4 Delhi, Hindistan

18 milyonluk nüfusa sahip Delhi yüksek nüfus yoğunluğu oranıyla insanı adeta bunaltan cinste şehirlerden. Hindistan nerede ise rüşvetin, ağır kast sisteminin, eşitliksiz gelir dağılımının başkenti ve tabi İstanbul gibi nüfus yoğunluğu dayanılmaz seviyelere ulaşmış durumda maalesef.

#5 Tianjin, Çin

Çin’den bir katılımcı daha. 15 milyona yakın nüfusuyla Tianjin. Tianjin ile beraber Çin, dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde ilk 5’e üç şehir ile giriyor.

#6 İstanbul

14,600,000 kişilik nüfusuyla İstanbul, Tianjin’le yarışır durumda. Halkımız iyi bilir ki dünyanın en kalabalık şehirleri listesinin altıncısı olan İstanbul’da yaşamak bir hayli zordur. İş imkanlarının fazla olması nedeniyle tercih edilmiş ve kalabalıklaşmış olmakla beraber yaşam pahalılığını da beraberinde getirmiştir.

#7 Lagos, Nijerya

13 buçuk milyonluk nüfusuyla Lagos Nijerya’nın en kalabalık şehri. Nüfus yoğunluğu ise korkunç derecede yüksek olan Lagos, Nijerya aynı zamanda dünya rüşvet listelerinde de 136. sırada yer alan yolsuzluklar ülkesi gibi kabul edilebilecek kadar altta yer almaktadır. Buda yaşanmayacak derecede yüksek olan nüfus yoğunluğunun temel sebebini açıklamaktadır. Afrika’dan bir ülkenin en kalabalık şehirler listesine girmesi biraz şaşırtıcı değil mi? Üstelik Nijerya gibi gelişmemiş bir ülke. Her ne kadar Nijerya’da olsa da Afrika’daki en kalabalık şehir Lagos.

#8 Guangzhou, Çin

12,700,000 nüfusuyla ilk 8’deki Çin’den 4. şehir. Çoğalıyorlar efendim, durduramıyoruz. Dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde Çin’in egemenliği devam ediyor.

#9 Mumbai, Hindistan

12,5 milyonluk nüfusa sahip bu şehir nüfus yoğunluğu oranıyla bile insanın nefes almasını zorlaştırıyor. Bakmayın siz bu güzel mavi manzaraya. Dikkat ederseniz dünyanın en kalabalık şehirleri listemizde Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’i sıkça görmekteyiz. 20. yüzyılın ikinci yarısından önce Hindistan altında bulunan Pakistan ve Bangladeş’te de kalabalık nüfusu görebiliyoruz.

#10 Moskova, Rusya

12 milyonluk nüfusuyla Rusya’nın en güzide şehirlerinden.

#11 Dakka, Bangladeş

12 milyonluk nüfus ve korkunç nüfus yoğunluk oranı ve rüşvet indeksinde 139. sırada yer alan Bangladeş..

#12 Kahire, Mısır

Mısır’ın başkentinde nüfus 12 milyonun biraz aşağısında, şimdilik.

Dünyanın en kalabalık şehir listesinde Kahire
#13 Sao Paulo, Brezilya

Brezilya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Sao Paulo’da nüfus 12 milyona yakın.

Brezilyadan önemlibir şehir SaoPaulo en kalaalık şehirler listesinde
#14 Lahor, Pakistan

11,381,745 nüfus.

#15 Shenzhen, Çin

10 buçuk milyon nüfus.

Dünyanın en kalabalık şehri ünvanlıbir diğer Çin şehri Shenzhen
#16 Seul, Güney Kore

10,388,000 nüfus.

Dünyanın en kalabalık şehri listesinde en sonda Güney Kore Seul şehri var

 

4 YORUMLAR

    • doğrudur Tokyo geçişken bir nüfusa sahip çevresinde yer alan Saitama, Urawa, Kawasaki gibi uydu kentlerde yaşayanlar gün içinde çalışmaya Tokyo metropole gelip gece dönüyorlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here