Dünyanın En İyi 7 Gemi Batığını Keşfetmeye Ne Dersiniz?

1798

Özellikle dalış meraklılarının favorisidir batıklara dalmak. Hem üzerilerinde oluşan deniz canlılarını hem de denizin içinde batıkların yıllarca uğradığı değişimi insanın kendi gözüyle görmesi hem ürkütücü hem de heyecan vericidir.

Sizleri daha fazla giriş yazısı okumakla meşgul etmeyip hemen en iyi batıklarımızı sıralamaya başlıyoruz.

#1 U.S.S Kittiwake

Cayman Adaları açığında bulunan U.S.S Kittiwake 1945 yapımı. GÖrevi bittikten sonra 5 Ocak 2011 yılında çevreyi kirletebilecek atıklarından arındırıldıktan ve kapıları söküldükten sonra batırıldı. Geminin en üst güvertesi 3.5 metre derinlikte olduğundan neredeyse her dalış seviyesi için uygun.

u.s.s-kittiwake-1024x683

#2 U.S.S President Coolidge

Dünyanın en uzun batığı olarak geçen U.S.S President Coolidge okyanus geçen bir yolcu gemisi olarak inşaa edilmişti. 2. Dünya Savaşı’nda asker ve malzeme taşımak için de kullanılan gemi Vanuatu’nun Espiritu Santo açıklarında bulunuyor. Tüfekler, gaz maskeleri, miğferler ile batık dalgıçlara görsel bir şölen sunuyor.

u.s.s-president-coolidge

#3 U.S.N.S. General Hoyt S. Vandenberg

Florida eyaletinin Key West açıklarında bulunan ve asansör boşluğuna serbest dalış bile yapılabilen U.S.N.S. General Hoyt S. Vandenberg dünya üzerindeki en büyük ikinci yapay mercan resifi olma özelliğini taşıyor. Kontrollü olarak batırılan  U.S.N.S. General Hoyt S. Vandenberg bilimsel görev üstlenen bir gemiydi bu bakımdan üzerinde dev uydu çanakları yer alıyor. Dalış severlere ilginç bir deneyim yaşatacağı konusunda hepimiz hem fikiriz sanırım.

usns-general-hoyt-s-vandenberg-shipwreck

#4  S.M.S. Coln

Kuzey İskoçya’nın Orkney Adası açıklarında yer alan S.M.S. Coln sıcak suda dalmayı seven kişilerin pek tercih edeceği bir dalış merkezi olmadığı açık. Buz gibi sularda yer alan 36 metre derinlikte deniz tabanına yan yatmış olarak duruyor.

Tarihsel açıdan da önemi olan Alman kruvazörü olan S.M.S. Coln Birinci Dünya Savaşı’na batırılmıştı. 20.yy savaş gemisi mimarisi ve üzerinde barındırdığı ağır silahları görmek açısından batık adeta bir müze gibi.

s.m.s-coln

#5 S.S. Yongala

Avustralya açıklarında yer alan S.S Yongola 1911 yılında yakalandığı fırtına nedeni ile batmış ve 1958 yılında sahilden yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunmuştu. 1 asırdır sular altında bulunan gemi üzerinde barındırdığı deniz canlıları sayesinde dünyanın en önde gelen dalış noktalarından biri olarak sayılmaktadır.

ss-yongala

#6 S.S. Thistlegorm

Mısır açıklarında bulunan aslında ticaret gemisi olan ama İkinci Dünya Savaşı sırasında Britanya için mühimmat taşınmak için kullanılan gemi 1941 yılında iki bombanın gövdesine isabet etmesi sonucu Kızıldeniz açıklarında sulara gömüldü.

Askeri kargosu neredeyse olduğu gibi duran gemi askeri batık meraklıları için mutlaka görüşmesi gereken bir batık.

S.S.-Thistlegorm

#7 Shinkoku Maru

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon donanmasına hizmet eden Shinkoku Maru savaş sırasına gövdesine isabet eden torpil yüzünden Micronesia açıklarında sulara gömüldü. Gemi gövdesinde yer alan mercanlar batığı mutlaka görülmesi gereken batıklar sıralamasının üst sıralarına yerleştirmiş durumda.

Shinkoku-Maru

#Bonus – Eduard Bohlen

Bu batıklar muhteşem ama ben daha önce hiç dalmadım şimdi batık zevkinden uzak mı kaldım diyorsan bu batık tam sana göre. Namibya’ya da yer alan Eduard Bohlen kara da olan bir batık. Sadece görmek için çok özel izinlere bir de özel bir hava aracına ihtiyacın var o kadar.

1909 yılında Namibya açıklarında yer alan adı gibi kendi de kötü olan İskelet kayalıklarında sise giren gemi denizin akılalmaz gücüyle birlikte sahilden tam 800 metre içeriye denizin çölle birleştiği bölgeye savrulmuş.

Eduard-Bohlen

Kaynak

Bir Cevap Yazın