Dünyanın En Eski Yıldız Haritası: Nebra Gök Tekeri

2198

1999 yılında üç mezar soyguncusu Almanya’da sıra dışı bir hazine buldu. Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan bu alan, daha önce de geçmişe dair pek çok kalıntı verdi. Üç soyguncu aramaları sonucu iki bronz kılıç, iki ufak balta, keski, bilezik parçaları ve bir bronz disk buldu. Buldukları eşyalar arasında en değerlisi bronz diskti ve bunu biliyorlardı. Ama onların bilmediği şey bu disk, yüzyılın en önemli arkeolojik buluşuydu.

nebra-sky-disk-1[2]

Bulunan disk, 30 cm çapında ve 2.2 kg ağırlığında. UNESCO’ya göre disk, dünya çapında kozmik olayların en eski beton tasviri. Üzerinde; bir hilal, güneş (belki bir dolunay) ve yıldızları temsil eden kabartmalar mevcut.

nebra-sky-disk-3[6]

Nebra Gök Tekeri, dönemin dini inançları ile astronomik olayları birleştiren, insanların gördüğü ve inandığı şeylerin bir tasviri. İlk başta gerçek olamayacak kadar büyük bir buluş gibi geldi arkeologlara. Ama titizlikle yapılan incelemelerden sonra gerçek olduğu anlaşıldı.

Arkeolojik kalıntılar tarih boyunca insanların astronomi hakkında çalışmalar yaptığını kanıtlıyor. Ama Nebra Gök Tekeri bulunana kadar en eski kanıt, Mısır’da 1400’lü yıllardan kalan eserlerdi.

nebra-sky-disk-2[6]

Nebra Gök Tekeri’nin Mısır’da veya Yunanistan’da bulunması kimseyi şaşırtmazdı. Ama Avrupa sınırları içinde bulunması uzmanları biraz şaşırttı. Yanındaki diğer tarihi eserlerle birlikte orada bir yaşam olduğunu gösterdi. Bu da Avrupa’daki kadim zamanlarla ilgili bakış açısını tamamen değiştirdi.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir